VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chodníky zdobí mozaiky, na jaře přibude zeleň i lavičky

Opočno - Po mnoha neúspěších v minulých letech se v Opočně rozjíždějí projekty, které mají zvýšit spokojenost občanů a jejich bezpečnost. Město na ně vloni získalo dotace.

14.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jan Ježdík

Pro projekt Obnova zeleně a rozšíření parkovacích ploch na Kupkově náměstí, jehož první část skončila v listopadu, město získalo dotaci ve výši necelých 3,9 milionu korun. V rámci projektu spolufinancovaného z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod pokryly chodníky na severní straně náměstí mozaikové vzory žulové dlažby inspirované motivy z obrazů opočenského rodáka, malíře Františka Kupky.

Osobní motorová vozidla mohou parkovat na nových parkovacích plochách, z nichž je bezpečný a pohodlný přístup k provozovnám obchodní sítě. Nově jsou zřízena i tři parkovací místa pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.

Na jaře se vysadí 32 stromů a souvislý pás živého plotu, umístí se odpadní koše a lavičky. „Tato dotace je pro naše město velikým úspěchem, neboť se o sehnání finančních prostředků na realizaci této akce žádalo bezmála již deset let,“ uvedl starosta města Štěpán Jelínek. Celková výše nákladů rekonstrukce severní části Kupkova náměstí dosahuje bezmála 6 milionů korun.

Opočno dále získalo peníze na projektovou dokumentaci na úpravu přechodů pro chodce. Tu přiznal městu Státní fond dopravní infrastruktury. Celkové náklady na projektovou dokumentaci budou činit 152 tisíc korun, z toho bude státním fondem uhrazeno 112 tisíc z programu zaměřeného na zvýšení bezpečnosti dopravy a jejího zpřístupnění osobám s omezenou schopností pohybu a orientace. „S realizací úprav přechodů pro chodce počítáme v následujících letech,“ uvedl Štěpán Jelínek.

Dále se na území města podařilo zřídit čtyři úsekové měřiče rychlosti včetně kamer. Celkové náklady na jejich pořízení činí tři sta pět tisíc. Státní fond dopravní infrastruktury přispěl 219 tisíci korunami. „Úsekové měřiče rychlosti se osvědčily i v jiných městech jako světelné tabule, upozorňující řidiče na rychlost, kterou projíždějí přes naše město. Jedná se tedy o čistě preventivní opatření, nikoliv o represi. Věříme, že se nám podaří těmito kroky zvýšit bezpečnost ve městě,“ míní Štěpán Jelínek.

Letos začne Opočno s rozsáhlou rekonstrukcí čistírny odpadních vod, na kterou má z fondů Evropské unie padesát milionů.

(bed)

14.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení