VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bojují s hlodavci v kanalizačních sítích

Rychnov nad Kněžnou - Deratizace je obor, který se zabývá hubením škodlivých hlodavců (hlavně potkanů, krys, myší, hrabošů a hryzce vodního), kteří nejenže ničí stavební objekty, podzemní inženýrské sítě, znehodnocují potraviny, ale jsou i přenašeči nejrůznějších nemocí, které způsobují například zánět jater, salmonelózu, leptospirózu (Weilovu žloutenku), tularemii či mor a jiná závažná onemocnění.

30.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Vzhledem k tomu, že všichni hlodavci mají v příznivých podmínkách mimořádné rozmnožovací schopnosti (jeden pár potkanů může mít ročně až 800 potomků), je třeba proti nim vést soustavný boj, aby nedocházelo k jejich přemnožení.

„Velkým problémem pro kanalizaci a velkou výhodou pro hlodavce je používání drtičů domovních odpadků. Rozdrcené zbytky nejenže ucpávají stokovou síť a podporují nárůst populace těchto nevítaných obyvatel kanalizace, ale působí i problémy při procesu čištění v čistírnách odpadních vod,“ upřesnil Jiří Petřík, vedoucí provozu kanalizací a ČOV.

Dle Zákona č. 258/200 Sb. je povinna provádět deratizaci každá osoba, a to jako součást čištění a běžných technologických a pracovních postupů.
V současnosti se na deratizaci nejvíce používají antikoagulační přípravky II. a III. generace, které spolu s použitím tzv. pulzační metody (umisťování relativně malých nástrah na velký počet míst a jejich pravidelné doplňování po 10 až 14 dnech), zajišťují až 96% účinnost deratizace. V kanalizačních sítích se jedná o umisťování jednotlivých dávek (cca 100 g nástrahy odolné vůči vlhku) na podesty v kanalizačních šachtách. Kontroly se provádějí po 10 až 14 dnech a pokračují, pokud trvá odběr nástrah.

„Deratizace kanalizační sítě, kterou spravuje firma Aqua Servis Rychnov nad Kněžnou, je prováděna pravidelně dvakrát ročně, vždy v termínu duben a září. Deratizace je prováděna tak, aby byla ošetřena celá kanalizační síť daného města,“ dále uvedl Jiří Petřík.

V případě zjištění zvýšeného výskytu hlodavců mimo stanovený termín deratizace se provádí mimořádná deratizace včetně následných kontrol a doplnění nástrah.

Darja Bašková,
Aqua Servis Rychnov n. K.

30.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nevídané. Hokejisté Moravské Třebové nasázeli do ledečské branky 23 gólů!

Eliška zamířila do Tanzanie loni.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Dobruška - Ve Společenském centru-Kině 70 se ve středu 18. října od 18 hodin uskuteční talk show kněze, moderátora a spisovatele Zbigniewa Czendlika s názvem Postel, hospoda, kostel, jejíž součástí bude i autogramiáda stejnojmenné knihy.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení