VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bioplyn pomůže zemědělcům

České Meziříčí - Plánovaná výstavba nové stanice v Českém Meziříčí prospěje i obci. Vzniknou možná také nová pracovní místa.

1.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Nová bioplynová stanice by měla vzniknout v areálu firmy Zemspol v Českém Meziříčí. Společnosti, která je významným zaměstnavatelem v této lokalitě, to pomůže rozšířit spektrum ekonomických aktivit, a tím více stabilizovat vlastní podnikání.

Vedle přímého ekonomického zisku by její provoz měl přinést i další bonusy pro agrární činnost. Odpadní teplo, jehož část se vrací do výrobního procesu, může například vytápět dílny nebo se využije při sušení sklizně.

Obec tento záměr vítá, protože spolupráce může přinést vzájemný prospěch. „Dohodli jsme se s firmou Zemspol na případném využití posekané trávy z obecních ploch. Posílení společnosti také dává větší jistoty jejím zaměstnancům z řad našich občanů. Není vyloučen ani vznik nějakých dalších pracovních pozic,“ vysvětlil Milan Žďárek, starosta Českého Meziříčí, s tím, že provoz by se s výjimkou zvýšeného dopravního zatížení neměl na životě obce nijak zvlášť negativně projevit. „Ve stanici by se využíval pouze materiál z vlastních zdrojů. Na dovozu odpadu z jiných lokalit bychom pochopitelně neměli žádný zájem. Disponování se zdroji paliva je u těchto stanic jednou z podmínek,“ dodal starosta.

Slova starosty potvrdila i samotná společnost. „Tato aktivita pro nás znamená rozšíření činností, tedy větší ekonomickou jistotu. Děláme to ze stejného důvodu jako zemědělské subjekty všude v republice,“ vysvětlil důvody Filip Syrůček, předseda představenstva Zemspol České Meziříčí a dodal, že jejich firma bude během měsíce spouštět jinou bioplynovou stanici v sousedních Jílovicích na Hradecku.

Obě stanice budou přeměňovat materiál biologického původu v elektrickou energii, jejíž distribuce do sítě je již zajištěna. Takový podnik však není levnou záležitostí a vstupní investice se pohybují řádově v desítkách milionů korun. Navíc již od loňského roku není na zřízení stanice poskytována žádná dotace. „Míru ziskovosti ukáže až samotný provoz, ale předpokládám, že budeme rentabilní. Pokud vše půjde dobře mohli bychom stanici uvést do provozu již příští rok,“ řekl dále předseda představenstva.

Přílišné zvýšení dopravní zátěže v místě pak nepředpokládá. „Už v současnosti zajišťujeme dopravní obslužnost pro náš areál v Českém Meziříčí a nemyslím, že by v budoucnu došlo k nějakému výraznému zhoršení,“ dodal Filip Syrůček.

Jak bude nová stanice vypadat a fungovat

Stanici bude tvořit osm různých objektů
- Maximální rozloha největšího z nich bude do 850 metrů čtverečních
- Největší výška bude do 15 metrů
- Umístěny budou na 11 pozemcích v katastru Českého Meziříčí

Stanici lze rozdělit na
- biologickou část, v níž se bude nacházet fermentační nádrž, v níž bude vznikat bioplyn
- a dále na kogenerační jednotku, která bude bioplyn spotřebovávat (ta bude tvořena jednak spalovacím motorem a pak elektrickým generátorem)

Užívaným palivem bude: kukuričná siláž, obiloviny, řízky z cukrové řepy, čerstvá tráva a prasečí kejda. Celkem 18 600 tun surovin za rok.

Autor: Michal Friček

1.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic
4

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Domašín - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči ze Solnice byli v úterý v odpoledních hodinách přivoláni ke střetu osobního vozidla s motocyklem.

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení