VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez řidičáku jsou stále stovky lidí

Rychnovsko –  Stovky lidí v okrese si stále nezažádaly o nový řidičský průkaz. Čas na výměnu jim vypršel na Silvestra. Kdo se na úřad pro nový doklad nevydal, musí se spolehnout na hromadnou dopravu. Řídit totiž nesmí.

3.1.2014
SDÍLEJ:

Městský uřad Rychnov n. K.Foto: DENÍk/Miloslav Dostálek


A to po dobu zhruba dvaceti dní. Tak dlouho trvá výroba nového řidičáku.

„Lidé, kteří si zažádali do 31. prosince, dostali papírové potvrzení a s ním mohou za volant usednout," prozrazuje Ivan Novák, vedoucí odboru dopravy na kosteleckém městském úřadě.

Tři sta lidí stále 
na úřad nepřišlo

Ten eviduje, že o nový doklad zatím neprojevilo zájem zhruba tři sta lidí.

„Mezi nimi jsou však i ti, kteří zemřeli nebo už řídit nechtějí vzhledem k jejich zdravotnímu stavu či stáří," poznamenává s tím, že se do této skupiny řadí také osoby, které mají řidičské oprávnění zabavené.

Řidičů, kteří si nezažádali o nový doklad, jsou stovky. Například v Kostelci nad Orlicí je to tři sta lidí. Patří mezi ně ale i ti, kteří už řídit nechtějí, nebo osoby, které o oprávnění přišly.

Úřady v okrese přesto vyměnily tisíce řidičských průkazů. Pro představu –  ten kostelecký jich již vydal více než tisíc a dalších sto padesát řidičáků žadatelů, kteří přišli na poslední chvíli, je na cestě.

Ačkoli byl nápor žadatelů na úřadech velký, fronty se až na výjimky netvořily. Lidé přicházeli i v pondělí 30. prosince a na Silvestra. Opozdilci mají smůlu, pokud nechtějí platit pokutu až dva tisíce korun, mohou na řízení zapomenout.

Na odborech se fronty netvořily

Jednou z těch, kteří si stihli o nový řidičák na poslední chvíli zažádat, je Petra Jablonská z Doudleb nad Orlicí. Na městském úřadě v Kostelci ji velké fronty nečekaly, ačkoli z toho měla obavu.

„Vzhledem k tomu, že jsem šla za pět minut dvanáct, měla jsem obavy. Nečekala jsem však prakticky vůbec," vypráví.

Právě plynulost a žádný chaos si pochvalují na všech úřadech, kde průkazy vydávají.

„Nápor byl větší, ale vše jsme zvládli bez problémů," říká Dana Hammerlová z rychnovského oddělení dopravně správních agend.

Opozdilci přicházeli s žádostí o nový řidičský průkaz i na rychnovský úřad. „V pondělí se tu objevila asi stovka lidí," popisuje pracovnice Dana Hammerlová.

Úředníci se však nenudili ani na Silvestra. Dopoledne strávili v práci a i poslední den v roce vyřizovali žádosti.

Úřady mají otevřeno podle klasické pracovní doby:Rychnov nad Kněžnou:
Pondělí: 8 – 17 hodin (úřední den)
Úterý: 8 – 15
Středa: 8 – 17 (úřední den)
Čtvrtek: 8 – 15
Pátek: 8 – 14

Kostelec nad Orlicí
Pondělí    8 –     17 hodin
Úterý    8 –     15 hodin
Středa    8 –     17 hodin
Čtvrtek    8 –    15 hodin
Pátek    8 –    13 hodin

Dobruška
Pondělí    7:30 – 17:00 hod.
Úterý    7:30 – 15:00 hod.
Středa    7:30 – 17:00 hod.
Čtvrtek    7:30 – 15:00 hod.
Pátek jen na objednání

„Lidé nechávají mnoho věcí na poslední chvíli, je to tak vždycky," krčí rameny Dana Hammerlová.

Řidiči však přichází i nadále. I první pracovní den tohoto roku nebylo na dopravních odborech prázdno.

„Před chvílí tu byla jedna paní. Když se dozvěděla, že nebude moci jezdit, trochu se podivovala," prozradil Pavel Brandejs z dobrušského městského úřadu.

Podle něj by si lidé měli uvědomit, že výměna je dána zákonem. „Vždycky jim říkám: Na červenou byste také nejeli a toto pravidlo je ve stejném zákoně," směje se.

Jízda bez dokladu se prodraží

Dvacet dní bez možnosti řídit však není jediným trestem pro opozdilce. Za nový řidičák letos budou muset zaplatit.

Pokud by výměnu stihli do konce loňského roku, nevydali by z peněženky ani halíř. „Teď už je to bude stát padesát korun," podotýká Ivan Novák, vedoucí odboru dopravy v Kostelci nad Orlicí.

V případě, že řidiči usednou za volant i bez platného dokladu a kartičky, která ho nahrazuje, může se jim jízda prodražit. Riskují totiž pokutu až dva tisíce korun.

„Policisté budou vstřícní k těm, kteří se při kontrole prokáží náhradním dokladem," prozrazuje policejní mluvčí Alena Kacálková.

Ohledy budou brát jen do dvacátého ledna – dvacet dní je totiž potřeba na vydání nového řidičáku, pokutu tedy nedostanou jen ti, kteří si stihli náhradní doklad opatřit a tudíž na úřad přišli ještě před koncem roku.

„Pokud se někdo rozhodne řídit bez oprávnění a policisté ho zastaví, čeká ho pokuta," dodává mluvčí.

Autor: Barbora Zemanová

3.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení