VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Betlémské světlo na Rychnovsko dnes přivezou vamberečtí skauti

Rychnovsko – Betlémské světlo – plamínek zažehnutý v místě narození Ježíše Krista opět putuje Evropou. Na české území se dostalo z Vídně. Na brněnské hlavní nádraží ho z Rakouska přivezl vlak s označením Joseph Haydn.

19.12.2015
SDÍLEJ:

Betlémské světloFoto: archiv

Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla právě u našich jižních sousedů, odkud se rozšířila do dalších zemí starého kontinentu. O distribuci do všech koutů České republiky se tradičně starají skauti.

Kam pro světlo a odkud se vzalo?Rychnov nad Kněžnou
Dobruška
Kostelec nad Orlicí
Opočno
Týniště nad Orlicí

Betlémské světlo se bude rozdávat také v menších obcích, informace najdete většinou na jejich internetových stránkách.
Ekumenická bohoslužba 
při příležitosti převzetí Betlémského světla ve Vídni se uskutečnila 
v sobotu 12. 12. 2015 v katolickém kostele ve farnosti Neusimmering 
na náměstí Enkplatz. Pro Betlémské světlo se z Brna vydali skauti, 
kteří jej dopravili do České republiky.
Dnes bude za spolupráce dalších skautů rozváženo Betlémské světlo vlaky po naší vlasti a dále díky spoustě z vás rozdáváno při místních akcích.
Motto letošního ročníku Betlémského světla zní Pokoj ve mně – pokoj 
s tebou (Friede in mir – Friede mit dir). Je spojené se zaměřením 
rakouských skautů a skautek na tento rok – Free Being Me.
Snahou každého světla je prozářit tmu. Takhle nějak si to museli říkat i pracovníci rakouského rozhlasu v Linci, když v roce 1986 přemýšleli, jak ozvláštnit sbírku pro zrakově postižené děti, nazvanou Světlo ve tmě. Mohla je také inspirovat pověst italského města Florencie.
Římský papež Urban II. (1088–1099) vyzval v té době evropské rytíře, aby zorganizovali válečnou výpravu do Palestiny a osvobodili od mohamedánů především Betlém a Jerusalém – rodiště a hrob Ježíše Krista.
Dalo se na ni najmout i několik mládenců z Florencie. Jeden z nich při odjezdu přísahal, že když výpravu přežije a vrátí se, donese do rodného města plamínek ohně z věčného světla, které hoří v Betlémské basilice.

Na Rychnovsko světlo dnes přivezou skauti z Vamberka. Odtud bude betlémská „štafeta" pokračovat dále. „Vloni světlo z jihomoravské metropole dovezli naši kolegové z Kostelce nad Orlicí. Letos se dopravy světla ujali Vamberečtí," vysvětluje Petr Jung z rychnovského skautského střediska Stetson. „V sobotu vyrazíme pro světlo do Vamberka s několika petrolejovými lucernami. Pro jistotu volíme větší počet luceren, abychom eliminovali nebezpečí, že nám plamínek zhasne."


Betlémské světlo se letos opět rozhoří v kostelech a lidé si budou moci plápolající poselství odnést do svých domovů. V minulosti tomu tak v Čechách nebylo. Předvánoční tradici jsme převzali až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády. Betlémské světlo v rukou skautů a skautek poprvé putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava na Václavském náměstí v Praze.
Na náměstí si budou moci vyzvednout světlo opět i v Rychnově nad Kněžnou – konkrétně v podloubí naproti lékárně. Plamínek se rozhoří také v Dobrušce, Kostelci nad Orlicí i v menších obcích.

„Hlavní tepny jsou obslouženy po železnici, my do Vamberka jedeme pro světlo auty," říká Jung, podle něhož je místo v podloubí na rychnovském náměstí vybráno záměrně. „V podloubí je závětří, takže se plamínek lépe předává."

A jak bezpečně odnést Betlémské světlo až domů? Ideálním způsobem je obyčejná petrolejka, ale stejně dobře poslouží třeba zavařovací sklenice se svíčkou. Praktické je vzít si s sebou pár špejlí, aby se světlo mohlo lépe připálit.

Na závěr jeden tip: přineste si domů Betlémské světlo a zapalte jím svíčku ve skořápce, která vyplouvá na svou cestu. Děti si lépe představí, co znamená, když jim svíčka po takovém dlouhém putování napříč Evropou zhasne.

Autor: Miroslav Sixta

19.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení