VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bačetín dokončí opravu silnice

Bačetín –  Obec má v právě vytvořeném plánu spoustu potřebných investic pro příští roky. Jednou z nich je dokončení opravy silnice, která bude stát dva miliony.Jde o místní komunikaci vedoucí kolem nové zástavby za hřbitovem. Hotová by měla být už v příštím roce.

5.12.2013
SDÍLEJ:

Cesta v Bačetíně, která bude brzy dokončenaFoto: Archiv obce Bačetín

„Velká část cesty je už sice hotová, jedná se asi o dvě třetiny. Nicméně je potřeba celkový terén vyrovnat a dodělat asfaltový povrch," vysvětluje starostka obce Gabriela Prýmusová a dodává, že obyvatelé nové zástavby tak budou mít konečně lepší přístup ke svým domovům.

Pomůže dotace?

V této lokalitě by také měly být položeny nové vodovodní trubky.

Celý projekt by měl vyjít zhruba na dva miliony korun. Část by ovšem mohla uhradit dotace, o kterou chce obec požádat.

„V tuto chvíli je dokončení silnice nejdůležitější, s tím je ale také spojen problém s tamním vodovodem, který se musí neustále řešit.

V horní části obce je totiž nedostatečný tlak," vysvětluje  starostka Bačetína Gabriela Prýmusová.
Bačetín má tedy v plánu realizovat takzvaný obchvat vodovodu kolem celé obce, který by měl tuto situaci řešit.
V dřívější  době už zde byla nainstalovaná přečerpávací stanice, na kterou byly z pravé části napojeny silnější trubky.

Stále je však potřeba posílit tlak vody v obci.
Byl také podán návrh na výstavbu nových chodníků, jelikož jsou v Bačetíně v této době opravdu nevyhovující.

S jejich realizací se do budoucna počítá.
„Problém je ten, že se tu nedá bezpečně přejít z dolní do horní části obce. Chodník totiž končí o dost níže před křižovatkou. Tato cesta je pro obyvatele opravdu dost nebezpečná," podotýká Gabriela Prýmusová.
Další z investic, s kterou obec dlouhodobě počítá ve svém plánu, by měla být rekonstrukce obecního úřadu. Ta by měla přijít na řadu hned po místní komunikaci.
Na obecní budově jsou sice již vyměněná okna a střecha, nicméně všechny prostory se stále vytápí pouze akumulačními kamny.


„ Už jen kvůli nájemnici, která tu bydlí, je třeba situaci řešit. Vzhledem k dosavadnímu topení, které je finančně nevýhodné a hlavně nemá takový výkon, dochází k tomu, že je v celé budově velké vlhko.

Topení je třeba předělat a tím také uspoříme na energii. Jelikož je to obecní úřad, měl by nás reprezentovat," dodává starostka Bačetína.
V obci se řeší mimo jiné i všude přítomná „černá" místa, která jsou taktéž nevyhovující. Proto mají v dlouhodobém plánu  rozšíření veřejného osvětlení.
Zbrusu nové hřiště

Dalším z projektů, které by  Bačetín rád v budoucnu realizoval, je výstavba  multifunkčního hřiště. Mají už i hotový základní projekt, počítá se s částkou tří milionů.
„Bohužel na to nejsou finance. Pokud by se ale objevila nějaká dotace, určitě bych neváhala. Snažíme se ale vše řešit postupně, od těch plánů, které jsou teď   pro nás nejdůležitější. S novým hřištěm určitě počítáme," říká rozhodně starostka.
V plánu má ještě Bačetín zcela nové multifunkční hřiště, které se bude nacházet hned vedle kulturního zařízení Rotunda.

Mělo by mít moderní povrch uzpůsobený zejména na hraní volejbalu, kopané a dalších sportů. Hned u hřiště se nachází hrací koutek pro dětí, kde se mají také udělat drobnější úpravy, například oprava pískoviště.


Velkých plánů mají V Bačetíně opravdu hodně, všechny jsou součástí programu Obnovy vesnice Bačetína.
„Od roku 2000 nebyl doposud zpracován žádný dlouhodobý výhled, proto jsme se ho teď snažili vytvořit. A to v rámci našeho programu obnovy vesnice. Jelikož máme cílů opravdu hodně, musíme postupovat od těch, co jsou v tuto chvíli opravdu akutní," sdělila starostka obce Gabriela Prýmusová.
Příští rok v Bačetíně dokončí již první rozpracovaný projekt místní opravy komunikace a poté se pustí do dalšího v pořadí.

Stanislava Rohrová

Autor: Redakce

5.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení