VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Azylový dům Emauzy ČR: Dům hrůzy

Rychnov nad Kněžnou - Obyvatelé Emauz: „V azylovém domě vládne atmosféra strachu.“ Dochází zde i k fyzickému násilí a vyhrožování

25.7.2010 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto - azylový důmFoto: Deník

Podle výpovědí několika zaměstnanců a klientů azylového domu v Rychnově nad Kněžnou už nemá občanské sdružení Emauzy ČR nic společného s křesťanským smýšlením. Vládne zde prý atmosféra strachu a donašečství a s klienty se jedná jako s nesvéprávnými. Muži, kteří poskytli Deníku informace o životě za zdmi pobytového zařízení, si nepřejí zveřejnit své jméno. „V minulém týdnu nás fyzicky napadl v opilosti vedoucí provozu Petr Schoř,“ vyprávěl jeden z napadených, který utržil podlitiny a agresor mu zlomil nos. U incidentu zasahovala Policie ČR, která doporučila podat trestní oznámení. „Nechtěl jsem další problémy, a tak jsem oznámení nepodal,“ vysvětluje jeden z těch, jimž vyhrožoval zabitím provozní, který je bývalým bezdomovcem a klientem Emauz.

„Mám obavy z dalšího násilí,“ sdělil dále a popsal, že u události bylo několik svědků a o věci věděli jak sociální pracovníci, tak místopředseda sdružení Radomír Rais, aniž by provinění provozního řešili nějakým postihem. Trest čeká naopak napadené muže: „Dostali jsme okamžitou výpověď z bytu, ačkoliv jsme neporušili podmínky smlouvy. Vedení a provozní se kryjí navzájem.“ Místopředseda sdružení Radomír Rais považuje celou záležitost za drby a sociální pracovník Jiří Schejbal k věci uvedl: „Nejsem si vědom, že by se v pracovní době taková věc stala.“

Výše uvedený incident je špičkou ledovce zarážejících poměrů, které v Emauzích panují. Bezdomovci, kteří si nepředplatí stravu, prý nedostanou najíst, což je v rozporu s vykonáváním sociální služby. „To je individuální,“ připustil sociální pracovník. „Příchozí klient příkladně dostane jídlo pod podmínkou, že splní nějakou práci v domě. Klienti tak z velké části suplují práci uklízečky, která uklízí jen personální prostory,“ popisují obyvatelé Emauz.

Sociální totalita?

„Vládne tu totalitní nálada, kdo řekne, že s něčím nesouhlasí, je vyhozen. Zaměstnanci mají od vedení přísný zákaz hovořit s médii. Vyhazov tak z těchto důvodů dostali ředitelka Halina Sehnoutková, jeden ze sociálních pracovníků, vrátný a klienti, kteří se vedení znelíbí. Někteří jsou vyhozeni za to, že přišli do zařízení opilí, jiní však jsou v domě opilí denně a nevadí to. Někteří bezdomovci odchází už po dvou dnech. Při komunitním setkání vedení klientům nařizuje, co mají říkat inspektorům z Krajského úřadu. Zaměstnanci i uživatelé služeb mají strach,“ zní vyprávění, na které Radomír Rais odmítá reagovatat se slovy: „Nechte Emauzy být.“ Ilustrativní je také skutečnost, že se podle zdrojů Deníku v uplynulých čtrnácti dnech dva z klientů pokusili o sebevraždu, sociální pracovník jeden z případů potvrdil.

Bezdlužnost máme v pořádku

„Zadavatel podle našich informací dosud nerozhodl ve věci zadávacího řízení veřejné zakázky poskytování sociálních služeb Azylové domy – osoby bez přístřeší – Rychnov nad Kněžnou. Řízení stále probíhá,“ vyjádřila se Iva Plíšková, asistentka Advokátní kanceláře Holec, Zuska a Partneři, která řízení koordinuje. Podmínkou pro čerpání financí Královéhradeckého kraje je však bezdlužnost organizace. „Bezdlužnost máme v pořádku,“ říká Radomír Rais, pohled do katastru nemovitostí však hovoří jinak: Na všechen nemovitý majetek sdružení je uvalena exekuce.

Rais je ochoten hovořit pouze na téma plánů do budoucna: „Chceme srovnat ty nepořádky, které tady udělala Bláhová (bývalá předsedkyně sdružení, pozn. redakce), to především, dát dohromady objekt v Lupenici a tak dále. Exekuci zavinila Bláhová,“ řekl Radomír Rais rok poté, co zbavil Hanu Bláhovou netradičním způsobem předsednictví a všechny ostatní tehdejší zaměstnance jejich funkcí. (ira)

Autor: Iva Růžičková

25.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchlabí - Rychnov nad Kněžnou

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Proboštův betlém v Třebechovickém muzeu betlémů - dřevěný unikát po kompletní rekonstrukci.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka

Albrechtice nad Orlicí - V pondělí dopoledne kolem desáté hodiny došlo na silnici z Albrechtic nad Orlicí do Borohrádku k nehodě osobního auta, které narazilo do mostku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení