„Jde o onemocnění mozku, při kterém dochází k úbytku nervových buněk. V mozku postižených vznikají škodlivé bílkoviny, které se ukládají v podobě vláken nebo v okolí nervových buněk. Tím dochází k zániku nervových buněk a jejich spojů,“ vysvětlil internista Ladislav Ždichynec. Současně ubývá látka acetylcholin, kterou mozek potřebuje k přenosu nervových vzruchů. Buňky pak ztrácejí schopnost vyměňovat si informace a to se projeví zhoršováním paměti a rozumu a rozvíjí se demence.

Přesnou odpověď na to, proč choroba vzniká, lékaři neznají. To platí bohužel také o léčbě. „Nejdůležitějším faktorem vzniku nemoci je sice věk a dědičnost, ale nemoc se již objevila u mladších lidí, čtyřicátníků,“ uvedl Ždichynec. Nemoc se častěji vyskytuje u žen a nejspíše to souvisí s hormony. Odborníci poukazují také na to, že rizikovým faktorem jsou pády a údery hlavy, které poškozují mozek.

Chorobu nelze vyléčit


„Alzheimerovu chorobu nedokážeme vyléčit. Její průběh můžeme jen zpomalit tak, aby byl nemocný schopen zajistit si alespoň základní každodenní potřeby,“ vysvětlil Ždichynec. Prevence je v tomto případě jediná, snažit se žít aktivně a mozek trénovat.

Péče o nemocné je nesmírně náročná a vyčerpávající. „Maminka už zemřela, ale v posledních letech trpěla Alzheimerem a bylo to peklo. Když zapomínala a dokola vyprávěla jedno a to samé, to se ještě dalo zvládnout. Pak ale přišly chvíle, kdy mluvila z cesty. Vykládala, že u nás byli zloději, pak zase, že manžel má jít zachránit na zahradu kuřátka, protože je leden,“ vypráví příběh paní Marie. Z. Později už maminka nikoho z rodiny nepoznávala.