Rychnovsko/ Jan Kroupa z Borohrádku má odmalička alergii na včelí, vosí a sršní bodnutí.V letních měsících s sebou kvůli nebezpečí nosí protialergické tablety. „Nejhorší jsou místa, kde se hmyz rojí nebo má hnízdo, těm se musím důsledně vyhýbat,“ říká Kroupa. O pomoc s likvidací vosích nebo sršních hnízd se může on i další alergici obrátit k hasičům nebo k soukromým firmám.

Ohrožení alergici
Hasičské jednotky zasahují pouze v případech, kdy okolí hrozí bezprostřední nebezpečí. „Hnízda odstraňujeme například z veřejných budov, škol a ústavů. Tam je velká pravděpodobnost, že budou ohroženi alergici nebo děti,“ uvedl vyšetřovatel rychnovských hasičů Jiří Václavík. Takto hasiči minulý týden zasahovali u pečovatelského domu ve Vamberku nebo v Mánesově ulici v Kostelci nad Orlicí.

U hnízd sršňů a vos na soukromých objektech situace tak jednoduchá není. Musí být prokázáno, že v okolí bydlí alergici. „Zásahy u rodinných domků nebo rekreačních objektů provádíme pouze v případě, že hmyz ohrožuje malé děti nebo osoby s alergií,“ dodal Václavík. Kvůli alergickým dětem minulý týden hasiči zlikvidovali včelí roj v blízkosti rodinného domu v Rychnově. „Je dobře, že hasiči takto pomáhají zdarma. Lidé za svou nemoc nemůžou,“ chválil Kroupa.

Soukromé firmy
Pokud nehrozí přímé nebezpečí, zásahy u soukromých objektů hasiči neprovádí. „Majitel si musí objednat soukromou firmu, která se na likvidaci sršňů a vos zaměřuje,“ vysvětlil Václavík. Jejich služby ale nejsou zadarmo, a tak někteří lidé zkouší pravidla hasičů obcházet. Hasičům tvrdí, že v domě bydlí alergické osoby.

„Něco takového se nám už stalo několikrát. Kromě toho, že nás podobné výjezdy zdržují, nejsou samozřejmě zadarmo. Musíme zaplatit mzdu personálu a pohonné hmoty,“ popisoval Václavík. Pokud se prokáže, že majitel domu si přítomnost alergiků vymyslel, mohou ho hasiči nechat výjezd zaplatit. „V minulých letech jsme už několikrát podobné podvodníky nechali náklady uhradit,“ uvedl Václavík.

Skuteční alergici by v žádném případě neměli nebezpečí podceňovat. „Alergici jsou na zasažení žihadlem připraveni. Nosí u sebe antihistaminika nebo adrenalinové injekce. Pokud však někdo o své alergii neví, může nastat vážný problém,“ uvedla alergoložka z Rychnova nad Kněžnou Ludmila Fajstauerová. Zasaženým osobám hrozí lokální otoky, neprůchodnost dýchacích cest nebo svědění. V nejvážnějších případech může u alergika nastat šok, zhroucení krevního oběhu a smrt.

„Lidé by měli zavolat lékařskou pomoc, postiženého uložit do chladného prostředí a přikládat mu obklady. Důležité je také kontrolovat průchodnost dýchacích cest,“ dodala Fajstauerová.

Sršní a vosí hnízda hasiči likvidují za pomoci speciální techniky. K výbavě patří ochranný oblek a pomůcky. Samotné hnízdo se pak zničí vysavačem, hmyz při zásahu zahyne.