VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Albrechtice získají pětatřicet milionů

Albrechtice nad Orlicí - Rozhodnutím Královéhradeckého kraje z tohoto týdne poputuje celkem 35 milionů na rekonstrukci areálu Domova důchodců v Albrechticích. Zhruba 24,5 milionu korun pochází ze zdrojů Ministerstva práce a sociálních věcí, zbytek nákladů zaplatí ze svého Královéhradecký kraj.

24.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Bolestivá místa


„Všechny, zejména starší ústavy, mají svá bolestivá místa, která se budou muset v blízké budoucnosti za finanční pomoci krajského úřadu nebo státu řešit,“ zhodnotil problematiku financování ředitel Domova důchodců v Borohrádku Jindřich Vašíček. V borohrádském domově jsou takovými problémy například neodpovídající a zastarávající výtahy nebo tristní stav sociálních zařízení ve staré budově Zámečku. „Nedokážu posoudit, nakolik je nutné a ekonomické vynaložit 35 milionů korun na rozšíření péče o 24 klientů. To je na hlubší rozbor, který krajský úřad a managment Domova důchodců Albrechtice nepochybně provedl,“ vyjádřil svůj názor Vašíček. „Díky dostavbě tří vilek se zvýší kapacita domova na 81 klientů,“ řekl krajský radní Miroslav Uchytil, který je odpovědný za sociální oblast. Stavba tří jednopodlažních vilek, z nichž bude v každé žít osm seniorů, má být dokončena do konce roku 2010. „Domov důchodců v Albrechticích poskytuje ubytování ve dvoulůžkových až čtyřlůžkových pokojích seniorům s Alzheimerovou demencí,“ popsal pobytové zařízení Jiří Hošna z tiskového oddělení odboru kanceláře hejtmana.

Lepší podmínky

„Nyní fungujeme v třípatrové budově, která je sice bezbariérová, ale pohyb klientů je zde omezen a je tu málo místa na jejich realizaci při zájmových činnostech,“ vysvětlil nutnost změny statutární zástupce Domova Karel Vacek. „V nových vilkách bude prostředí více rodinného rázu, v prvním patře budou ložnice a v přízemí bude prostor pro denní aktivity,“ řekl dále Vacek. „Záměr rekonstrukce pochází z dlouhodobého plánu. Na stavební úpravy sociálních zařízení kraj vyčlenil z letošního rozpočtu téměř 100 milionů,“ pokračoval Hošna a jako příklad uvedl zařízení v Polici nad Metují.

Jednoduchý test ke zhodnocení kvality paměti a orientačních schopností
Zeptejte se vyšetřovaného, kolik je mu let.
Zeptejte se, kolik minut zbývá do nejbližší celé hodiny.
Řekněte vyšetřovanému nějakou adresu a požádejte ho, aby si ji pamatoval. (Po skončení testu jej požádejte, aby ji zopakoval.)
Zeptejte se, jaký je právě rok.
Zeptejte se vyšetřovaného na adresu místa (nemocnice, bytu apod.), kde se právě nacházíte.
Zeptejte se vyšetřovaného na jména dvou osob, které nesporně dobře zná a které se v tu dobu nacházejí poblíž (např. jméno lékaře, sestra apod.).
Zeptejte se vyšetřovaného na datum jeho narození.
Zeptejte se vyšetřovaného, v kterém roce vypukla první světová válka.
Zeptejte se vyšetřovaného, jak se jmenuje současný prezident.
Požádejte vyšetřovaného, aby počítal sestupně od dvaceti do jedné.
Za každou správnou odpověď je 1 bod. Pokud vyšetřovaný dosáhne skóre 6 nebo méně, je vhodné zajistit další vyšetření u lékaře.


Autor: Iva Růžičková

24.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchlabí - Rychnov nad Kněžnou

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Proboštův betlém v Třebechovickém muzeu betlémů - dřevěný unikát po kompletní rekonstrukci.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka

Albrechtice nad Orlicí - V pondělí dopoledne kolem desáté hodiny došlo na silnici z Albrechtic nad Orlicí do Borohrádku k nehodě osobního auta, které narazilo do mostku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení