„Žádáme trošku větší podporu. Potřebujeme zázemí na provoz. Když už se lidé dali dohromady a jde to, je škoda to smést ze stolu,“ říká Luboš Řehák.

 

 

Do té doby se MAS musejí obejít bez finančního zázemí a přitom si udržet své manažery, kteří zpracovávají strategii rozvoje území, které jsou podmínkami jejich žádostí. Jsou to přitom právě MAS, které sjednotily a zapojily do aktivit podnikatele, neziskové organizace, zástupce obcí a rozvoj venkova se jim tak daří.

Ve společném prohlášení MAS Královéhradeckého kraje hejtmanovi uvádějí: „Nacházíme se v období zásadním pro dalších sedmi let programu LEADER a pro stávající i nově založené MAS je toto období klíčové a existenčně rozhodující.“ Neúspěch by byl pro venkov ztrátou, protože úspěšné MAS budou čerpat peníze z grantů až do roku 2013.

„Místní akční skupiny potřebují nějakým způsobem to mrtvé období, kdy jsem všichni v očekávání a formulujeme podklady pro žádosti do programů LEADER a EAFRD, přežít,“ uvedl předseda MAS Pohoda venkova působící na Dobrušsku Luboš Řehák.

Hodně podle něj záleží i na finanční podpoře, o kterou všichni žádají Královéhradecký kraj. Některé kraje, například Pardubický, uvolnily na jednu MAS až tři sta tisíc korun. Královéhradecký kraj rozdělil mezi 14 MAS pouze půl milionu korun. „Žádáme trošku větší podporu. Potřebujeme zázemí na provoz. Když už se ti lidé dali dohromady a jde to, je škoda to smést ze stolu,“ říká Luboš Řehák.

Všech 14 MAS Královéhradeckého kraje ve svém prohlášení žádá hejtmana a zastupitele o uvolnění finančních prostředků na pokrytí pouze jejich základní činnosti a kvalitní přípravu. Bez ní totiž z pohledu kritérií programu LEADER neobstojí.