VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze z Evropské unie? Složitá administrativa

Rychnovsko - Získat nyní peníze z Evropské unie je administrativně daleko složitější, než v minulosti ze státní pokladny.

29.5.2008
SDÍLEJ:

Studie sportovního centraFoto: DENÍK/Miloslav Dostálek

Navrhované projekty však mají daleko větší šanci na realizaci i bez známostí, které byly v případě rozpočtu mnohdy rozhodující.

Úspora energií
Relativně dobré zkušenosti se získáváním peněz z fondů EU má i Rychnov nad Kněžnou. „Doposud se nám podařilo realizovat menší projekty v oblasti mikroregionu, a to k propagaci Brány Orlických hor, ale i na vznik Městského informačního centra,“ reagoval včera na dotaz starosta Jiří Rokl a pochlubil se i novinkou. „Právě teď jsem se dozvěděl, že druhým kolem prošel i náš další integrovaný projekt v oblasti realizace úspor energií a obnovitelných zdrojů u objektů v Rychnově nad Kněžnou. V tomto případě jde již o 30,5 milionu korun. To zahrnuje dvacetimilionovou dotaci a zhruba desetimilionovou spoluúčast města,“ upřesnil starosta.

Do projektu je zahrnuto sedm budov ve městě, a to obě školní jídelny, mateřské školy Klíček, Láň a Čtyřlístek a základní školy Komenského a Masarykova. Investice se týká zateplení objektů, fasád, výměny oken, úprav střech a instalace solárních článků.

„Bezesporu největším projektem, který jsme doposud podali, je realizace krytého bazénu v areálu bývalého podniku Prefa za 152 milionů korun. V tomto případě budeme vědět více až koncem června,“ dodal Jiří Rokl s tím, že projekty pro město zpracovává soukromá firma, která zvítězila ve veřejné soutěži.

Bez zkušeností
Horská obec Dobré zkušenosti s dotacemi z EU zatím nemá. „Doposud jsme využili zdroje z kraje i od státu, ale z EU zatím nic. Teď však připravujeme projekt za 10 milionů na zvelebení centra obce a žádost nám zpracovává odborník ze zdejšího sportovního klubu,“ říká starosta Ladislav Michl.

Jak získat miliony? Důležitý je správný projekt
Zrekonstruovat v obci starý kulturní dům, postavit novou zastávku či vybudovat cyklostezku. To je jenom malý výčet toho, co se dá zrealizovat za pomoci evropských peněz z takzvaných Regionálních operačních programů (ROP).
Pro tuzemské regiony je připraveno celkem sedm takových „kasiček“, ze kterých mohou starostové, primátoři a hejtmani žádat peníze. Jenže zvláště menší samosprávy často nevědí, jak na to.
„Pokud bude starosta malého města žádat o dotaci u některého z ROP, je nutné vypracovat hlavně projekt, který je svým zaměřením v souladu s cíli a aktivitami příslušného ROPu a nemá negativní vliv na rovné příležitosti,“ vysvětluje Barbara Steinová z odboru řízení a koordinace na ministerstvu pro místní rozvoj.
„Žádost o dotaci pak musí doručit příslušnému úřadu regionální rady. Uvedená příslušnost se vztahuje k místu realizace projektu, tedy k místu, kde bude například zrekonstruována zastávka autobusu,“ dodává.
Adresy všech těchto úřadů jsou k dispozici na stránkách www.strukturalni-fondy.cz, kde jsou také kompletní přehledy všech fondů, ze kterých se dá čerpat. Pokud si starosta není jistý se svojí žádostí, měl by se nejdříve obrátit s dotazem na příslušný úřad regionální.
„Bohužel vytvořit zjednodušený návod postupu pro podání žádosti o podporu opravdu nelze. Z tohoto hlediska je vhodnější obrátit se rovnou na pracovníky regionální rady,“ řekla Deníku Steinová.
Většina ROP nabízí starostům peníze teprve od prosince 2007, takže do dnešních dnů se podařilo vyčerpat jen necelou třetinu všech peněz, které v nich jsou. Finančních možností, jak „zadarmo“ zlepšit podmínky pro život v obci či městě, je tak stále dost.
JAN KLIČKA

Autor: Miloslav Dostálek

Místo události:
29.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení