VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud vydal benediktinům dva pozemky

Hradec Králové - Benediktinské opatství svatého Václava v Broumově dostane dvě parcely, které mu loni odmítl vydat pozemkový úřad. V pátek o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové.

20.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: Archiv Hradeckého deníku

„Žalobci se vydávají dvě pozemkové parcely v Heřmánkovicích," řekl včera soudce Jan Fifka.

Státní pozemkový úřad loni oznámil, že benediktinům nevydá více než pět set pozemků o rozloze přibližně čtyř tisíc hektarů a stavby na Náchodsku. Podle rozhodnutí přišel řád o majetek v rámci takzvaných Benešových dekretů v roce  1946, tedy před únorem 1948. Nemovitosti se tedy nestaly předmětem majetkové křivdy a řád na ně nemá nárok. Řád se však s tímto rozhodnutím nesmířil a svůj boj zahájil  soudním  sporem o dva pozemky u Heřmánkovic.

Boj o majetek
U soudu mimo jiné zazněly citace z poválečných dokumentů, které požadovaly konfiskaci majetku benediktinů. Například Okresní národní výbor tvrdil, že benediktini zaujímali silný proněmecký a pronacistický postoj, že v roce  1938 mohly být v klášteře přechovávány zbraně a že členové benediktinského řádu vyvolávali v kraji silné germanizační snahy.
Jenže jiné dokumenty hovořily mimo jiné o příslušníkovi řádu, který z politických důvodů skončil v koncentračním táboře Dachau.
„Benediktini nebyli nepřáteli režimu… Tehdy to byla hlavně válka o majetek," podotkla Alena Štumpfová.

Sporný dokument

U soudního jednání vyšla najevo překvapivá skutečnost: nikde se nepodařilo najít doklad, že majetek benediktinů byl skutečně zkonfiskován už v roce 1946. Jediným objeveným dokumentem byla listina s výměrem, na níž však chyběl podpis, jednací číslo, datum  i razítko.

„Absence jednacího čísla a data nerozhoduje," prohlásila právní zástupkyně pozemkového úřadu Šárka Lindovská. Připustila, že v současné době existují jen fragmenty dokumentů týkajících se konfiskace, to ale podle ní není rozhodující.

Zatímco podle pozemkového úřadu vydání výměru svědčí o tom, že ke konfiskaci skutečně došlo, právní zástupkyně benediktinů Alena Štumpfová uvedla, že vláda v prosinci 1946 nařídila, aby od zahájení konfiskačního řízení církevního majetku bylo upuštěno. Upozornila také, že je vyloučeno, aby se nedochoval tak rozsáhlý soupis majetku, inventarizace či pokyny z ministerstva

„Je to bitva dvou názorů," konstatoval soudce. I podle něj je však předložená listina bez podpisu a dalších náležitostí spíše jen konceptem.  Soudce poukázal to, že podle  důkazů došlo k odpisu sporného pozemku až v roce 1962, takže se stal předmětem majetkové křivdy. „Jsou splněny i formální postupy pro vydání pozemku," řekl Jan Fifka.  Rozsudek zatím nenabyl právní moci.

Právní zástupkyně benediktinů včera řekla, že je optimistická i ohledně vydání dalších sporných pozemků. „Soud rozhodoval na malé části nároku, ale o podstatné věci, takže podle toho se to potom řídí všechno," řekla Alena Štumpfová.

Řád usiluje o 500 pozemků, z nichž většinu tvoří lesy, zbytek je zemědělská půda a budovy.

Autor: Ivana Vitovská

20.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Vrchlabí - Rychnov nad Kněžnou

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení