VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novák u těla Jakuba: Neměl jsem to udělat

Hradec Králové - Doživotí. Tak zněl verdikt Krajského soudu v Hradci Králové nad třiačtyřicetiletým Slovákem Antonínem Novákem. Senát mu nejvyšší možný trest udělil za to, že vloni 4. května nejprve znásilnil a poté brutálně zavraždil devítiletého Jakuba Šimánka z Havlíčkova Brodu.

21.2.2009
SDÍLEJ:

U krajského soudu v Hradci Králové začalo nejsledovanější hlavní líčení se slovenským občanem Antonínem Novákem, který čelí obžalobě z loňského znásilnění a vraždy devítiletého Jakuba Šimánka z Havlíčkova Brodu.Foto: DENÍK/ David Taneček, Jan Jelínek

Žádný rozsudek mi život mého syna nenahradí. Soud rozhodl podle mého názoru nejlépe, jak mohl,“ vyjádřil se otec Jakuba Hynek Blaško, který proces sledoval v soudní síni až v pátek. Bylo to navíc vůbec poprvé, kdy se s Novákem setkal. „Bylo prakticky nemožné mu pohlédnout do očí, protože se pořád díval do země,“ podotkl Blaško.

Novák přijal rozsudek bez větších emocí. Ještě před jeho vyhlášením řekl, že kdyby svůj čin mohl vrátit, tak by to udělal.
„Náprava obžalovaného je prakticky nemožná. Jeho společenská nebezpečnost je mimořádně vysoká. Společnost mu čtyřikrát umožnila, aby se napravil. Místo toho se vyhýbal léčbě, což vyústilo až ve vraždu, která byla provedena stejně jako znásilnění zvlášť zavrženíhodným způsobem,“ konstatoval v odůvodnění rozsudku soudce Petr Mráka.

V případě, že by byl podmínečně propuštěn na svobodu, soud Novákovi také uložil ochranný pobyt v detenčním ústavu. Soud chce tímto opatřením docílit toho, aby se Novák už nikdy na svobodu nedostal. „V případě, že by bylo někdy vyhověno jeho žádosti o podmínečné propuštění, putoval by rovnou z vězení do detenčního ústavu,“ vysvětlil soudce Mráka.

Novák byl včerejším rozsudkem také vyhoštěn z České republiky na dobu neurčitou. Odsouzený musí otci Jakuba zaplatit 240 tisíc korun a jeho bratrovi 175 tisíc korun. Rodina požadovala milion korun, avšak v těchto nárocích byli soudem odkázáni na občanskoprávní soud.

Novák si bude pravděpodobně trest odpykávat na Slovensku. Jeho advokát Rudolf Fori se po rozsudku nechal slyšet, že ve chvíli, kdy verdikt nabude právní moci, požádá o to ministra spravedlnosti a slovenského velvyslance. Rozsudek zatím není pravomocný, přestože se Novák na místě vzdal práva na odvolání. Lhůtu na rozmyšlenou si ponechala státní zástupkyně Hana Flídrová. Obhájce Nováka v závěrečné řeči řekl, že se jeho klient chce podrobit dobrovolné kastraci.

Třídenní proces s Novákem provázela mimořádná bezpečnostní opatření a vypjaté emoce.
Sám soudce Petr Mráka během odůvodnění rozsudku požádal veřejnost, aby na několik minut opustila soudní síň. Došlo u něj totiž k menší zdravotní indispozici. „Pro soud toho bylo za ty tři dny moc,“ vysvětlil soudce Mráka. Nevolno se soudci udělalo ve chvíli, kdy popisoval, jak si Jakub hrál v parku a houpal se na houpačce.

Podle krajského soudu Novák již na ubytovně plánoval, že Jakuba zabije, protože se chlapec zmínil, že to řekne rodičům.

„Jeho společenskou nebezpečnost ještě více zvyšuje to, že při znásilnění Novák Jakuba žádal, aby mu říkal, že ho miluje a posílal mu vzdušné polibky. Ze sobeckých pohnutek se dopustil znásilnění a vraždy na dítěti, které mělo život před sebou,“ uzavřel předseda senátu Petr Mráka.

Novák u těla Jakuba: Neměl jsem to udělat

Soudce nechal veřejnost prohlédnout část videa, které pořídila policie při vyšetřování


V soudní síni bylo ticho jako v kostele. Občas bylo slyšet, že si někdo z oddychl. Mezi veřejností sedí i lékaři záchranné služby. To pro případ, že by se někomu udělalo nevolno.
Pohledy všech směřovaly na velkou obrazovku, kde se odehrával jeden z nejtragičtějších příběhů posledních let. Nešlo však o nějaký film, ale krutou realitu.
Slovák Antonín Novák přivedl policii k tělu Jakuba Šimánka, kterého zavraždil. Policie celou jejich trasu natočila na video a soudce Petr Mráka nechal veřejnost, aby záznam zhlédla. Tedy jeho část.
„Zasloužím si trest smrti, nebo výjimečný trest. Neměl jsem to dělat,“ řekl Novák, když policii po pěti týdnech přivedl k místu, kde Jakuba loni 4. května zavraždil.
Na záznamu je vidět, jak Novák stojí kousek od místa, kde ještě leží Jakubovo tělo. Novák pak s rukama v poutech sedí na zemi a lituje toho, co udělal. Kdo by čekal, že uvidí Nováka plakat, ten se zmýlil. Vypadá to, že spíš lituje sebe. Byla to emotivní chvíle pro všechny v soudní síni.
Na záznamu je zřetelně vidět tělo chlapce, pomalu se rozkládající pod hromadou větví. Novináři si mohou i tuto část videozáznamu natáčet a fotografovat. Soudce Petr Mráka všechny upozorňuje, že by byl nerad, kdyby se tyto záběry objevily v médiích: „Apeluji na vás, abyste pečlivě zvážili, jak s těmito záběry naložíte.“ Tady videozáznam končí, alespoň pro oči veřejnosti. Šokující na celém videu je také to, o čem se tak dlouho spekulovalo. Jak je možné, že devítiletý Jakub s Novákem dobrovolně šel takový kus cesty, když navíc její podstatná část vede volnou přírodou.
Policisté s Novákem projeli celou trasu v autě a pak ji prošli pěšky. Novák Jakuba vedl od ubytovny, kde ho znásilnil, přes náměstí směrem k areálu nemocnice. „Pane obžalovaný, proč jste vedl chlapce areálem nemocnice? Věděl jste, že je průchozí?“ zeptal se Nováka soudce, který v tu chvíli nechal video přerušit. Později to udělal ještě několikrát.
„Nevím. Nevěděl,“ odpověděl Novák.

Je to tam, pokynul vrah policistům

Záznam cesty pedofilního vraha Antonína Nováka s malým Jakubem Šimánkem pokračovala od havlíčkobrodské nemocnice kolem psychiatrické léčebny a garáží, odkud došli až k hlavní silnici. Tu přešli a odtud už musejí policisté s Novákem po svých. Pokračují volnou přírodou. „Proč jste Jakuba vedl do přírody, když jste ho chtěl jen někde ukrýt,“ ptal se soudce Mráka. „Chtěl jsem ho odvést co nejdál za město,“ vysvětlil Novák. Pak přešli most přes Sázavu. Na videu je slyšet, jak blízko nich projíždí vlak. Když Novák přechází koleje, musejí ho podpírat dva policisté. Novák cítí, že se blíží k místu činu. Musí si odpočinout. „Je to tam,“ řekne. Po chvíli vcházejí do lesíka. Z videa je slyšet ptačí zpěv a Novák ukazuje, kde leží Jakub. Ještě než nechal soudce vyloučit veřejnost, aby neviděla ohledání místa činu a fotografie ze znásilnění, pustil záznamy z městského kamerového systému. Na jednom z nich je v dálce vidět, jak po přechodu pro chodce jdou dvě postavy. Vypadá to na dospělého muže s dítětem. „Poznáváte se na tomto záznamu?“ zeptal se soudce Nováka. „Ne,“ odpověděl. Druhý záznam už je zřetelnější. „Ano, to jsem já. A vedle jde ten chlapec,“ zareagoval Novák.

Místo události:
21.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Dobruška /FOTO/ - Milovníci zlatavého moku měli o víkendu jasno, kam vyrazit za orosenou sklenicí. V sobotu své brány již posedmé otevřel dobrušský pivovar Rampušák, který pro návštěvníky připravil jak komentovanou prohlídku, tak i bohatý kulturní program orámovaný ochutnávkou pivního speciálu.

Okresní „osmička“ před startem sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartuje o víkendu fotbalová I. B třída – skupina B. Rychnovsko bude reprezentovat osm týmů. Před podzimním výkopem přinášíme informace z jejich táborů.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení