„Především vytvořit dojem, že je stále někdo doma,“ to je hlavní doporučení policistů všem, kteří v letních měsících opouštějí svá obydlí a vydávají se na dovolené. V opačném případě totiž hrozí, že si právě jejich dům za svůj cíl vybere zloděj. „Teď v létě jsou, co se krádeží týče, nejrizikovější rodinné domy a to právě kvůli dovoleným,“ tvrdí tisková mluvčí rychnovské Policie ČR Alena Kacálková.

Ani rekreační chaty a chalupy, které jsou na Rychnovsku nejvíce koncentrovány po celém území Orlických hor a v okolí Týniště nad Orlicí, však přes léto nejsou v bezpečí. „Chalupy se vykrádají samozřejmě nejvíce v zimě, kdy bývají často opuštěné, přesto se i teď stávají oblíbeným terčem zlodějů,“ varuje Kacálková a připomíná hned několik případů z nedávné doby. Na příkladu jednoho z nich vysvětluje důležitost dobrých sousedských vztahů.
„Minulý víkend se do jedné chaty v Orlických horách vloupal zloděj, uvařil si oběd, zatopil v kamnech, zkrátka se, zřejmě s vědomím, že majitelé jsou na delší dobu pryč, choval téměř jako doma. O dovolené svých sousedů však věděli také obyvatelé sousední chaty, kteří pohotově zavolali policejní hlídku a nezvaného návštěvníka se tak naštěstí podařilo dopadnout,“ líčí zkušenosti policistů jejich mluvčí.

Prázdný dům nesmí vypadat opuštěně

Podstatnou část krádeží mají na svědomí místní, kteří si, ať už u chalupy nebo rodinného domu, počkají právě na dobu nepřítomnosti obyvatel. Policie proto doporučuje informovat o svém odjezdu jen ty nejbližší a snažit se, například právě za pomoci sousedů, vytvořit dojem toho, že dům není prázdný. „Plná poštovní schránka, přerostlý trávník nebo několik nocí po sobě bez jediného rozsvíceného okna, takové „detaily“ lákají zloděje nejvíc,“ varuje Alena Kacálková s tím, že ale existují také takzvaní zloději „cestovatelé“, kteří jezdí z místa na místo a jejichž dopadením se často vysvětlí celá série krádeží.

Nejen cennosti jsou v ohrožení

Trpkou zkušenost se zloději si někteří z chatařů prožili víckrát než jednou, část z nich dokonce nachází své víkendové obydlí vykradené pravidelně. „Naši chatu vykradli v posledních letech dokonce třikrát, naposledy letos v únoru, kdy se ale naštěstí nic podstatného neztratilo – cennosti už po předchozích zkušenostech na chalupě nenecháváme. Poslední dražší věc, travní sekačka, se u nás ztratila loni v létě,“ vypráví o svých zážitcích se zloději Radek Jung, majitel chalupy v Hlásce.

Nenechávat si na chalupách cennosti, nebo se jimi alespoň nechlubit, či si je předem (pro případ pozdější krádeže) vyfotografovat, doporučují také policisté. Typický „chalupářský zloděj“ však ukradne téměř cokoliv – od elektroniky, přes zahradní nářadí až po potraviny.

Hlavně neuklízet

„Pokud už ke krádeži přecejen dojde, tak by majitelé hlavně neměli reagovat ukvapeně“ varuje Alena Kacálková. Nejdůležitější je podle ní okamžitě zavolat policii a pokud je to možné, tak do objektu ani nevstupovat – hrozí totiž, že zloděj ještě neodešel a ve stresu by mohl použít i zbraň.
„Častou chybou je také uklízení nepořádku po zlodějském řádění, horlivý majitel tak pravděpodobně zničí stopy, které by jinak mohli dopadení pachatele usnadnit,“ upozorňuje Kacálková.

Filip Balcar