Podle něho na východě Čech detektivové ČP rozplétali v prvním pololetí 67 pojistných podvodů za 17 milionů korun. „Nejvíce případů se týkalo motorových vozidel a pojištění majetku,“ upřesnil mluvčí.

Uvedl také jeden příklad z Královéhradecka. „Zmizel zde atraktivní automobil Fiat Barchetta v provedení cabrio. Šlo o vozidlo dovezené ze Švýcarska. Ihned po jeho zaregistrování je majitel pojistil na 600 tisíc korun. Při sjednávání smlouvy uvedl, že automobil nebyl nikdy v minulosti poškozený. Za dva měsíce se vůz beze stopy ztratil. Když specialisté tento případ vyšetřovali, zjistili, že barchetta už byla havarovaná, ale její majitel tuto skutečnost před pojišťovnou zamlčel. Šlo o zinscenovanou krádež, a proto pojišťovna odmítla náhradu škody vyplatit,“ řekl Bálek.

Některé podvody se vztahují také k cestovnímu pojištění. Klient, který předložil ČP po návratu doklady ze zahraniční nemocnice kvůli náhlým urologickým potížím, nakonec pod tlakem důkazů přiznal, že ve skutečnosti šlo o plánovanou obřízku.

V Africe na pláži našli lidé oblečení dvou českých turistů, kteří zmizeli v moři. Jejich těla se neobjevila, proto byli po určité době prohlášeni za mrtvé. „Naši specialisté je přesto ve spolupráci s českými zastupitelskými úřady vypátrali živé a zdravé. Měli jinou identitu a především velkou touhu získat prostřednictvím svých příbuzných nemálo peněz ze svého životního pojištění,“ uvedl další případ mluvčí ČP Václav Bálek.

Výjimkou nejsou ani zfalšované nebo vymyšlené pojistné události z oblasti životního prostředí.

Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí až dva roky vězení. Pokud škoda dosáhne nejméně půl milionu korun, sazba se zvyšuje už na osm let. A v případě pojistného podvodu za více než pět milionů korun může pachatel strávit ve vězení až 12 let.