VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Ullmannovi parťáci' měli obrat spořitelnu o miliony

Hradec Králové - Soderberghovi Dannyho parťáci z roku 2001 jsou v porovnání s trojicí českých „hlaviček” takřka neumětelové.

12.10.2011
SDÍLEJ:

Před krajským soudem v Hradci Králové stanuli Petr Ullmann a Lucie Zvirotská.Foto: Deník/ Jan Jelínek

Zatímco Danny Ocean v podání George Clooneyho potřeboval k vybrání tří kasín vybavení za stovky tisíc dolarů a pomocnou sílu k tomu, třiačtyřicetiletému Petru Ullmannovi, jeho tehdejší přítelkyni šestadvacetileté Lucii Zvirotské a čtyřiatřicetileté pracovnici v bance Haně Hladišové stačilo k vybrání České spořitelny pár razítek z papírnictví. Díky tomuto malému „udělátku” stačili za půl roku vybrat z České spořitelny ve Dvoře Králové nad Labem takřka 12 milionů korun. U hradeckého krajského soudu, který případ od včerejška řeší, jim za úvěrový podvod hrozí až desetiletý trest.

„Nemáte zaměstnání? Nevadí. Pro nás pracujete třeba 
v Adidasu”

Pro lidi neznalé bankovních kliček celá věc vypadala jako „grossovský” křišťálový obchod. Prostě se jen přihlásili na inzerát s možností zařízení bankovní půjčky, a to i přesto, že jsou třeba na mateřské dovolené, nemají zaměstnání, nebo jejich příjem nesplňuje požadavky banky na přiznání půjčky. „Začalo to tak, že jsem se seznámila s Ullmannem. V té době ještě vyřizoval půjčky v Praze. Tam se ale rozhádal a chtěl se udělat pro sebe,” uvedla u soudu Zvirotská a popsala, jak se, podle soudu hlavní organizátor Petr Ullmann, dostal do Dvora Králové. „Řekl, že si najde bankéřku jinde. Obešel několik bankovních ústavů, až se dostal k paní Hladišové do Dvora. V restauraci jí vysvětlil svůj plán, že má pár lidí, kteří mají problémy se sehnáním úvěru, a jestli by mu nepomohla,” řekla obžalovaná. Zhruba po týdnu prý slovo dalo slovo a Ullmann mohl rozjet kola svého dobře vymyšleného mechanismu. „Většinou se ozvali lidé přes inzerát. Ullmann jim pak přislíbil půjčku s tím, že si bere provizi čtyřicet procent. Většinou souhlasili a nechali papírování na něm. Mně pak dal předrazítkovaný papír a já jen doplnila nějaké údaje,” řekla Zvirotská s tím, že razítka si Ullmann pořizoval tak, že si na rejstříku firem našel potřebné údaje a podle nich nechal vyrobit v papírnictví razítka. „Bylo jich několik, vím, že tam byla Sněžka, Deichmann či Adidas,” uvedla obžalovaná. Takto vyplněná lejstra se poté předávala Hladišové do kanceláře. Klienti si pak přišli jen vyzvednout peníze.

„My jsme na ně čekali před spořitelnou, kde nám dal určený obnos za zprostředkování,” uvedla před tribunálem Zvirotská. Podle obžaloby se taková částka, při vybrání 200 tisíc korun, pohybovala v rozmezí od 80 do 130 tisíc.

Zvirotská do protokolu také uvedla, že takové obchodní transakce probíhaly i v době, kdy již byl Ullmann ve vazbě. „Já osobně jsem s tím chtěla skončit už dávno, ale měla jsem Petra strašně moc ráda. Teď toho strašně moc lituji a vím, že jsem byla hloupá. Ale kvůli lásce člověk některé věci nevidí,” řekla Zvirotská, která podle svých slov neviděla z „vydělaných” peněz ani korunu.

Petr Ullmann odmítl před soudem vypovídat a odvolal se na policejní spis.

U soudního stání včera chyběla i Hana Hladišová, která se z jednání omluvila.

Co vše klade obžaloba trojici za vinu:

V době od 29. 6. 2007 do 6. 12. 2007 ve Dvoře Králové nad Labem obžalovaný Petr Ullmann za účelem schválení a poskytnutí úvěrových produktů v úmyslu získat finanční prostředky z úvěrových produktů poskytnutých Českou spořitelnou, zosnoval k dosažení tohoto záměru předložení nepravdivých, skutečnosti neodpovídajících, zfalšovaných listinných materiálů, týkajících se zájemců o poskytnutí úvěrů ve výši 200 tisíc korun a současně zájemců o poskytnutí úvěrů čerpaných prostřednictvím kreditní karty ve výši od 14 tisíc do 38 tisíc korun. To vše lidem, kteří by úvěrový produkt, při doložení svých skutečných majetkových a rodinných poměrů, nezískali. To vše za pomoci obžalované Hany Hladišové, pracovnice České spořitelny z pobočky banky ve Dvoře Králové, a své tehdejší přítelkyně obžalované Lucie Zvirotské. Těmto rozdělil úkoly a koordinoval jejich činnost spočívající v nabízení možnosti získání finančních prostředků i osobám na mateřské dovolené, invalidním či v starobním důchodu, nezaměstnaným či osobám z nízkopříjmových skupin. Poté předali Hladišové dokumenty s podpisy žadatelů na listinných materiálech souvisejících s žádostmi o poskytnutí úvěrů, vyhotovení a předložení nepravdivých potvrzení o zaměstnavateli a výši příjmu žadatelů, opatřených zfalšovanými razítky různých firem. Ullmann zajišťoval kontakty na telefonních číslech, kde měla být ověřována pravdivost potvrzení o zaměstnavateli a výši příjmu žadatelů, a rozhodoval o výši provize pro Hladišovou a pro Zvirotskou a podílel se na přebírání provizí za zprostředkování poskytnutí úvěrových produktů, kdy na podkladě zhotovených a předložených nepravdivých zfalšovaných potvrzení o zaměstnavateli a výši příjmu žadatele, opatřených zfalšovanými firemními razítky, ve spojení s dalšími rozhodujícími údaji o žadateli, byli žadatelé systémem banky vyhodnoceni jako vyhovující. V důsledku jednání obviněných bylo Českou spořitelnou poskytnuto takovýmto osobám celkem 54 úvěrů v celkové výši 10 800 000 korun a 39 úvěrů k čerpání dalších prostředků prostřednictvím poskytnuté kreditní karty v celkové výši dle limitu do částky 1 056 000 korun.

Autor: Petr Vaňous

12.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení