VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nečesaný je na svobodě, jeho spis studuje nový senát

Východní Čechy, Hradec Králové - Případ Lukáše Nečesaného obžalovaného z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích v Podkrkonoší se začne projednávat až za několik měsíců. Nový senát totiž potřebuje čas na prostudování spisu.

27.4.2017
SDÍLEJ:

Vrchní soud v Praze projednával 27. července odvolání v případu Lukáše Nečesaného (na snímku), kterému hradecký krajský soud nepravomocně uložil 13 let vězení za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku.Foto: Deník/Martin Divíšek

Pravomocný rozsudek, který poslal pětadvacetiletého Nečesaného na 13 let do vězení nedávno už podruhé zrušil Nejvyšší soud (NS), vrátil případ ke Krajskému soudu v Hradci Králové a nařídil, aby věc byla znovu projednána - ale jiným senátem.

Nečesaného už v prosinci Nejvyšší soud propustil z věznice, kde si odpykával trest, takže na nový rozsudek si počká na svobodě.

Podle Nejvyššího soudu se senát krajského soudu opakovaně dopustil natolik závažných pochybení, že jeho předchozí tři rozsudky musely být zrušeny.

Mohla si žena vybavit podobu útočníka?

„Zmíněných pochybení se přitom nevyvaroval ani v posledním rozhodnutí, kdy se bezezbytku neřídil závaznými pokyny Nejvyššího soudu… Některé důkazy nereprodukoval zcela přesně, u jiných důkazů - zejména u těch které vyznívaly ve prospěch obviněného – devalvoval jejich hodnotu tím, že je bagatelizoval," píše se v odůvodnění rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Odůvodnění je velmi obsáhlé - čítá 62 stran. NS se v něm mimo jiné zabývá otázkou, zda si žena, která při napadení utrpěla velmi vážné poranění hlavy, měla amnézii a při první výpovědi u soudu řekla, že by pachatele činu nepoznala, mohla postupem času podobu útočníka vybavit a zda i její popis okolností případu je věrohodný. Na tom se totiž neshodli ani soudní znalci.

„Poškozená sice může mít upřímnou snahu popsat rozhodné skutečnosti co nejpřesněji, ovšem následky utrpěného poranění hlavy jí v tom mohou bránit. Na druhou stranu však Nejvyšší soud musí akcentovat, že takové zásadní rozpory v jejích výpovědích nemůže přehlížet," píše se v odůvodnění.

Na tyto a další otázky, které Nejvyšší soud nastolil, nyní bude muset najít odpovědi nový senát předsedy Miroslava Mjartana. „Nově určený senát se nyní musí podrobně seznámit se spisem, další postup lze předpokládat v řádu několika málo měsíců," sdělil mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Jan Kulhánek.

Pokus o vraždu v hořickém kadeřnictví
Brutální útok v hořickém kadeřnictví se odehrál v únoru 2013. Pachatel vešel do provozovny těsně před koncem pracovní doby, kadeřnici (53) nejméně šestkrát udeřil do hlavy polenem a z peněženky jí ukradl 10 000 korun. Vážně poraněnou ženu našel později její syn. Kadeřnice po útoku trpěla vážnými výpadky paměti. U soudu řekla, že pachatelem byl mladý muž, ale že by ho nepoznala. Při dalším hlavním líčení už však Nečesaného jako pachatele označila. Nečesaný přiznal, že v kadeřnictví byl a chtěl se nechat ostříhat, kadeřnice ale už zavírala, a proto odešel. Policii se později přihlásil jako svědek, brzy na to byl však obviněn z pokusu o vraždu. Soud při rozsudku vycházel například z pachových stop, které se našly na místě činu. U soudu také vypovídal bývalý spoluvězeň Nečesaného, který tvrdil, že se mu mladík k činu přiznal.

Krajský soud se případem zabýval celkem třikrát. Senát předsedy Jiřího Vacka došel k názoru, že Nečesaného vedl k činu zištný motiv a poslal v lednu 2014 Nečesaného na 16 let do vězení, ale Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Hradecký soud i podruhé uložil mladíkovi šestnáctiletý trest, jeho délku pak vrchní soud o tři roky zkrátil.

Nečesaný podal dovolání k Nejvyššímu soudu, ale následně je stáhl. Pak se však do případu vložila ministryně spravedlnosti Helena Válková, podala stížnost pro porušení zákona a žádala, aby NS zrušil pravomocný verdikt a případ vrátil zpět krajskému soudu. NS jí dal zapravdu a kolečko se zopakovalo: V Hradci Nečesaný dostal třináct let vězení, vrchní soud trest potvrdil a Nejvyšší soud rozsudek zrušil.

Autor: Redakce

27.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jičín - Opočno
14

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

Daniela Lusková, lídryně královéhradecké kandidátky Realistů.

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Začínají kurzy pletení z pedigu

Týniště nad Orlicí - V Domě dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí zahajují v úterý od 17.30 hodin pravidelné workshopy pletení z pedigu - večery s přírodními proutky, se kterými se naučí čarovat všichni, kteří mají chuť.

Nevídané. Hokejisté Moravské Třebové nasázeli do ledečské branky 23 gólů!

Východní Čechy - Krajské hokejové ligy na Pardubicku a Královéhradecku pokračovaly dalším kolem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení