Vysokoškolské koleje rájem počítačového pirátství? Ano, ale pšššt. Je to totiž veřejné tajemství.

Dříve bylo výhodou kolejí hlavně levné bydlení. Poté, co šly ceny studentských ubytoven markantně nahoru, zůstala jim jedna nepopiratelná přednost – vysokorychlostní internet. A je to právě připojení k síti, které studenti podle mluvčího z protipirátské organizace BSA Jana Hlaváče doslova zneužívají.

„Vysoké školy a pirátství je velký problém. Je paradoxní, jak budoucí elita národa pohrdá duševním vlastnictvím,“ uvedl Hlaváč. Dodal, že ačkoliv v poslední době proběhly razie na kolejích na pražském Strahově, v Ústí nad Labem a Ostravě, tak si nedělá iluze, že by situace s nezákonným držením a nabízením počítačových programů či sdílením hudby a filmů byla jinde výrazně odlišná.

„Co mi projde počítačem dat, to si málokdo umí představit. Téměř ho nevypínám, ani v noci. Stahuji hlavně nové filmy,“ uvedl vysokoškolský student z Hradecka, který si nepřál uvést své jméno.

Boj proti počítačovému pirátství není podle odborníků technicky jednoduchou záležitostí. Tahání rybek z velkého internetového rybníka přirovnal Karel Kuchařík z Oddělení informační kriminality Policejního prezidia k vyzobávání.
„Nevzdáváme se ambice postihnout co nejvíce pachatelů. Potenciálním pirátem je totiž každý uživatel počítače. Tím typickým je však muž od 12 do 30 let,“ sdělil Kuchařík.

BSA se sice zaměřuje především na nelegální software ve firmách, pořádá přednášky i na akademické půdě. „S tolerancí vůči počítačovému pirátství se u studentů setkávám běžně. Jsou zloději, ale snaží se to omlouvat nejčastěji vysokou cenou programů a tím, že jejich výrobci mají dostatečně velké zisky,“ řekl Hlaváč.

A jak se k problému staví samotné vysoké školy?
„Studenti nemají ke své případné nelegální práci žádná velká úložiště dat. Soukromé počítače v jejich bytech na vysokoškolských kolejích jsou jejich majetkem a univerzita nenese odpovědnost za získávání softwaru k těmto počítačům,“ sdělil mluvčí Univerzity Hradec Králové Ondřej Tikovský.

Univerzita Pardubice řešila v poslední době 13 prohřešků proti pravidlům používání její sítě. „Máme však dohromady 10 tisíc připojených uživatelů,“ řekla mluvčí univerzity Valerie Wágnerová.

Samotná východočeská policie bude mít na boj s počítačovými piráty od třetího čtvrtletí tohoto roku tři specialisty. „Zatím je vypsáno výběrové řízení,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Burýšková.