VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Krádeží ubylo, chaty nyní nejvíce přitahují bezdomovce

Nová Huť - Počátek října, konec sezony v rekreační oblasti, chaty jsou opuštěné a znamenají silné lákadlo pro kriminální živly a potulné existence. Preventivní akcí Policie České republiky je kontrola těchto objektů, při které se prověřuje zajištění objektů proti násilnému vniknutí.

4.10.2008
SDÍLEJ:

Preventivní akce Policie České republiky: kontrola, při které se prověřuje zajištění objektů proti násilnému vniknutí.Foto: DENÍK/ Iva Růžičková

Majitelé nemovitostí a policisté se shodují: Nejlepší ochranou proti vloupání je poplašné zařízení. Říjen a listopad patří k nejoblíbenějším obdobím zlodějů.

Na samotě u lesa

Skupina tří policistů vedená velitelem Davidem Pokorným obchází stavbu za stavbou, vizuálně i přezkoušením zkoumají stav dveří a oken, okenice, případně rámy dveří. Pokud je nemovitost špatně zabezpečená, policisté majitele uvědomí. Na místě také zanechají upozornění o provedené kontrole objektu, případně také o závadách, které objevili, a dále kontakt na Policii ČR. Na starosti mají katastrální území, které patří k Rychnovu nad Kněžnou a k Deštnému v Orlických horách, jedná se o rajon rychnovského a dobrušského obvodu. Celkem musí policisté obejít pěšky tři sta nemovitostí. Rekreační objekty jsou roztroušené po celých horách, chaty nejsou soustředěné v jedné chatové oblasti, ale jsou jednotlivě rozházeny po lesích, což je bohužel ideální situace pro zloděje.

Rizikový podzim

Nejkritičtějším obdobím pro majitele chalup bývají měsíce září, říjen a listopad až do prvního sněhu. Další rizikový pak bývá duben. „Nejhorší je to na čarodějnice a v měsících září a říjnu, než napadne první sníh,“ stěžují si majitelé domku blízko potoka v oblasti Nová Huť, který byl vyloupen dokonce sedmkrát.

Milan Vít rekapituluje, co všechno jim bylo ukradeno – starožitné předměty, porcelán, gramofon, jídlo. V současnosti již žádný cenný majetek na chatě nenechávají, dokonce ani nezatahují závěsy v oknech, aby se případný nenechavec mohl sám přesvědčit, že uvnitř nic hodnotného není. Druhý oslovený majitel naopak nebyl vykraden za dvacet let ani jednou, což zdůvodňuje investicí do poplašného zařízení, instalovaného ve stavení. „Alarm mě upozorní přímo na mobil,“ vysvětluje.

Pachateli vloupání do chalup v horách bývají většinou takřečené známé firmy, tehdy se jedná o sérii vloupání stejných pachatelů, rozpoznatelných podle konkrétních znaků. Častějšími jsou v posledních letech hůře odhalitelní tuláci či bezdomovci. Ti nemívají zájem o majetek v dotyčných nemovitostech, ale shánějí obvykle jen místo k noclehu nebo přímo dlouhodobějšímu pobytu. To znamená, že větší škodu představuje narušení objektu než zcizené předměty.

„Kontroly budeme provádět až do listopadu, dokud nenapadne první sníh, kdy už není výskyt nežádoucích osob tak pravděpodobný. V posledních třech letech jsme v regionu nezaznamenali žádné velké série vloupání, přibližně jde o narušení dvou tří objektů za měsíc,“ konkretizuje situaci v Orlickém podhůří velitel David Pokorný, který ještě za dobu svého působení v Policii ČR osobně nezažil, že by při preventivní pochůzce narazil s hlídkou na pachatele trestné činnosti.

„Nyní se zlepšila personální situace, takže toto je pro nás skvělá možnost seznámení nových kolegů s tím, jak tato rozlehlá oblast vypadá,“ dodává David Pokorný.

IVA RŮŽIČKOVÁ

4.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení