VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Desítky dětí nedostávají v letošním roce od jednoho ze svých rodičů výživné

Rychnovsko - Pětistovka na měsíc. I to je částka, kterou dnes jako výživné platí někteří rodiče na své –náctileté dítě. Na co stačí? Tomu se s hořkostí smějí matky, jež tyto peníze pro potomky dostávají. O průměrných tuzemských alimentech 1600 korun si mohou nechat zdát. Mezi neplatiči však ani ženy nejsou žádnou výjimkou.

22.5.2008
SDÍLEJ:

Rozvedení rodiče se často hádají o alimenty.Foto: Profimedia

Policisté z Rychnovska prověřovali v minulém roce 71 případů zanedbání povinné výživy. Mezi výše uvedenými je 9 případů neplatiček. Někteří z neplatičů tuto povinnost zanedbávají opakovaně. „Ve statistice figurují i matky, které toto výživné neplatí dětem umístěným do zařízení ústavní péče,“ upřesnila tisková mluvčí Policie ČR v Rychnově nad Kněžnou Alena Kacálková Chvojková.

Dluží od stovek do desetitisíců

Od počátku roku 2008 policisté zaznamenali 38 případů neplatičů výživného, z toho jsou mezi neplatícími 4 ženy.

„Dlužné částky se pohybují od stovek do desítek tisíc korun. Raritou je otec, který žije mimo Českou republiku a dluží na výživném částku přes 200 tisíc korun,“ upřesnila policejní mluvčí.

Pět set korun bere v současnosti na svoji devátenáctiletou dceru, která studuje střední školu a chystá se po maturitě pokračovat na vysoké, Agáta Jehličková z Rychnovska.

Alimenty

Za pětistovku? Třeba půl boty

„Co za to koupím? Třeba půl boty?“ mávne rukou. Kde je otec její dcery, ani přesně neví, zřejmě prý nepracuje možná je ve výkonu trestu.
O zvýšení výživného žádala, když dcera nastupovala na střední školu. Tatínek byl občas nemocný, občas na úřadu práce. “Odpověděl mi dopisem, že nemůže přispět, neměl by pak ani životní minimum. Podotýkám, že je to jeho jediná dcera,“ dodává Jehličková.

Rozčílila se a napsala soudci, ať hodí žádost ze stolu. Na dceru by se jí sice peníze hodily, potřebovala notebook, počítá, že bude dále studovat, dělá prvoligový sport. Matka jí však soudními tahanicemi nechtěla způsobovat trauma. Otec o ni nikdy nestál, neposlal jí ani jeden dárek. „Vím, že i tu pětistovku za něj platí jeho rodiče. Ale ani ti o vnučku nemají zájem,“ konstatuje matka dalších dvou dětí.

Je hrdá a nechce se doprošovat. Má štěstí, protože její druhý manžel převzal u nejstarší dcery roli živitele, ale i otce. „Přemýšlela jsem, že by si ji mohl osvojit, což by, myslím, i udělal. Ale teď už je dospělá, sama si chodí přivydělávat,“ shrnula postoje Jehličková.

Osobně je zastánkyní kanadského modelu: Když rodič jednou nezaplatí, přijde o řidičák.

Jako v Kanadě?

To však nepovažuje za šťastné vedoucí sociálního odboru města Rychnov nad Kněžnou František Vogl. Neplatiči, například řidiči, se mohou podle něho bránit, že jim tím stát znemožní pracovat, a tudíž na alimenty nemají.

A pokud přijde na sociální odbor klientka s problémem, že se kvůli nevyplaceným alimentům dostala do hmotné nouze? „Namísto výživného ji vyplatíme část tzv. příspěvku na živobytí. Pokud však ona u soudu vymůže něco na otci svého dítěte, chceme to od ní zpátky,“ upozornil Vogl.

Vymáhání výživného bude jednodušší

Praha - Poslanecká sněmovna schválila návrh na změnu několika zákonů týkajících se péče o rodinu a vyplácení výživného. Novela by měla zjednodušit jeho vymáhání a naopak ztížit postavení dlužníka tak, aby se nemohl dlouhodobě vyhýbat své povinnosti platit alimenty.

„Tato novelizace by měla vylepšit situaci v oblasti vymáhání výživného, významná je především nová úprava promlčení výživného v zákoně o rodině. Novela totiž prodlužuje promlčecí lhůtu až na dvacátý šestý rok života dítěte,“ říká mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský. Lhůta samozřejmě závisí na tom, jestli je dítě v tomto věku prokazatelně nezaopatřené.

Další výhodou novelizace by mělo být osvobození od soudních poplatků při rozšířené pomoci soudu.

O návrhu poslanců Davida Kafky, Kateřiny Jacques a Ludvíka Hovorky se začalo jednat v listopadu loňského roku, byl několikrát pozměněn a nakonec 7. května přijat.

Jedním z návrhů, které ale Poslaneckou sněmovnou neprošly, byl návrh poslankyně ČSSD Anny Čurdové na takzvané státní alimenty. Výživné měl vyplácet stát, a zpětně ho vymáhat po dlužnících. Sám ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas to odmítl s tím, že by návrh jen nahrával dlužníkům, kteří by se začali spoléhat na to, že jejich povinnosti vyřeší stát. Čurdová se ale nevzdává a v září letošního roku znovu zkusí návrh prosadit.

Průměrná výše výživného činí v České republice zhruba 1600 korun. Částka závisí na mzdě plátce výživného, na věku dítěte a na jeho zájmech a jasných potřebách. Výživné platí převážně muži.

ZDENKA DVOŘÁKOVÁ

OTÁZKA DNE: Bude vymáhání výživného jednodušší?

Vyjádřete se v diskuzi pod článkem

Autor: Eva Zerzánová

Místo události:
22.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Ilustrační snímek

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení