VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za korupci do vězení s ostrahou

Rychnov nad Kněžnou - Za šest desítek nezákonných skutků hrozí obžalovanému úředníkovi tříletý trest odnětí svobody ve věznici s ostrahou.

5.10.2010 1
SDÍLEJ:

Okresní soud Rychnov nad KněžnouFoto: Jolana Zeidlerová

Ke třem rokům odnětí svobody nepodmíněně, peněžitému trestu ve výši 50 tisíc korun, propadnutí věcí v hodnotě 7 tisíc korun a k zákazu činnosti ve veřejných funkcích v délce trvání 10 let v pondělí odsoudil Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou vedoucího odboru dopravy z Kostelce nad Orlicí za braní úplatků. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se vzdala práva na odvolání, obhájce si vzal lhůtu na rozmyšlenou.

Milan Furda, který na dopravním úseku působí již šestým rokem, se měl v letech 2008 a 2009 dopustit více trestných činů současně. Za přijímání úplatků a zneužívání pravomoci veřejného činitele mu hrozilo dva až osm let odnětí svobody. Hrníček s nápisem Pro náročnou ženu, v němž ve své kanceláři shromažďoval finanční hotovost od svých klientů, se stal jedním z důkazů z braní úplatků.

Úplatky v hodnotě dvacet tisíc korun

Dle obžaloby se Furda dopustil šesti desítek skutků, když od lidí přijal finanční hotovost od 50 do 1000 korun. Celkem si tak přišel na necelých 20 tisíc korun. Rychnovský soud již na konci loňského roku Furdovi uložil trestním příkazem jeden rok vězení s podmíněným odkladem na 5 let a pětiletý zákaz činnosti. Státní zástupkyně i obžalovaný se proti tomu odvolali, a proto soud nařídil v případu hlavní líčení, které začalo 10. března.

Obžalovaný se procesu nezúčastnil

Stejně jako v předchozích patnácti případech se ani včerejšího procesu obžalovaný nezúčastnil a písemně požádal o konání líčení ve své nepřítomnosti.
Furdův obhájce Ivan Brož v závěrečné řeči zmínil, že obrazové a zvukové záznamy byly pořízené nezákonným způsobem a navrhl zproštění obžaloby. „Alarmující je fakt, že postup vůči obžalovanému byl nelegitimní. Na základě nekonkrétních údajů z trestního oznámení bylo zahájeno sledování jedné konkrétní osoby. To považuji za zásadní porušení zákona,“ uvedl ve svém závěrečném návrhu Brož. Dále dodal, že se Furda ke každému choval vstřícně a snažil se maximálně vyhovět. Právě to se mu však stalo osudným.

Státní zástupkyně Vladimíra Matějková zdůraznila Furdův postoj k celému procesu, kdy se ani v jednom případě líčení nezúčastnil a osobně se nezodpovídal ze svých činů.

Její vyjádření potvrdil také předseda senátu Jiří Fuks. „Obžalovanému nelze přiznat ani jednu z polehčujících okolností, a to i přes fakt, že nebyl v minulosti trestán. Soud v senátním složení rozhodl o uložení nepodmíněného trestu mírně nad spodní hranicí trestní sazby. Neshledali jsme podmínky pro podmíněný odklad trestu,“ řekl při zdůvodnění rozsudku Fuks.

Díky důkladné práci policistů a vyšetřovatelů byly vedoucímu úředníkovi Milanu Furdovi prokázány trestné činy, kterých se vědomě dopustil. Tento případ je však malou kapkou v moři podobných nezákonných činů spojených s korupcí v celém rychnovském regionu.

„Jednání zaměstnance městského úřadu je trestuhodné a neshoduje se s etickým kodexem. Dokud rozsudek nenabude právní moci, není možné pana Furdu postavit mimo službu. Do té chvíle bude tedy dále zastávat svoji funkci a bude na něj pohlíženo jako na nevinného. Přiměřenost či nepřiměřenost soudem stanoveného trestu mi nepřísluší komentovat,“ uvedl tajemník města Kostelec nad Orlicí Jan Volný.

Starostka Kostelce zatím nemá k dispozici plné znění rozsudku, protože je v těchto dnech na dovolené. „Byli jsme nařčeni, že k těmto činům na městském úřadě dochází. Proto jsme požádali příslušné orgány o pečlivé prošetření. Spolu s tajemníkem jsme poté vystupovali v případu jako svědci. O rozsudku zatím nemám ověřené informace, proto se k záležitosti v tuto chvíli nemohu jakkoli vyjadřovat,“ informovala Ivana Červinková.

Autor: Jolana Zeidlerová

5.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Dobruška /FOTO/ - Milovníci zlatavého moku měli o víkendu jasno, kam vyrazit za orosenou sklenicí. V sobotu své brány již posedmé otevřel dobrušský pivovar Rampušák, který pro návštěvníky připravil jak komentovanou prohlídku, tak i bohatý kulturní program orámovaný ochutnávkou pivního speciálu.

Okresní „osmička“ před startem sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartuje o víkendu fotbalová I. B třída – skupina B. Rychnovsko bude reprezentovat osm týmů. Před podzimním výkopem přinášíme informace z jejich táborů.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení