Například v Říčkách v sobotu slavnostně otevřeli nové dětské hřiště, které jim teď mohou závidět i leckterá města. Areál již funguje několik týdnů, takže místní děti jej dostatečně prověřily.

„Ještě před předáním všech certifikátů potřebovala dodavatelská firma čas na to, aby mohla vše zkontrolovat za provozu a také dopnout lana a dotáhnout šrouby. Dílo tak bylo předáno až po měsíci užívání. Za celé prázdniny se žádné mouchy neobjevily," uvedl Jaroslav Kuchta, starosta Říček v Orlických horách.

Občané tento dárek vítají. „Něco podobného tu dlouho chybělo. Na hřiště to sice nemáme nejblíže, ale rozhodně ho budeme využívat," řekla Zuzana Soběslavová.

Celkové náklady na vznik zóny aktivního klidu, jak se oficiálně prostor nad bytovkami nazývá, přesáhly 600 000 korun. Plných 79 procent ale hradila dotace, kterou se obci podařilo získat přes místní akční skupinu Splav.

Během prázdnin byl prostor také osázen novou zelení, ale vedení obce se nebrání ani případné další výsadbě.

Do budoucna by také mělo dojít na přilehlý prostor, který jsou místní zvyklí využívat k opékání. „Chtěli bychom tomuto místu dát kultivovanější podobu.

Mělo by tam být oficiální veřejné ohniště, kde se budou moci občané scházet," řekl dále starosta.

Ten ale má již nyní plné ruce práce s dalším projektem, s nímž byla horská obec úspěšná. „Během několika dnů budeme vypisovat výběrové řízení na projekt energetických úspor v budově obecního úřadu. Práce na odvodnění by měly začít ještě letos. V tom příštím dojde na zateplení celé budovy, výměnu oken a dveří i kotle na tuhá paliva," prozradil Jaroslav Kuchta.

Doposud totiž byly vytápěny pouze dvě místnosti, což staré budově rozhodně nesvědčí. Jakmile bude snížena vlhkost, přijde čas na další plány.

Je to věcí diskuse

Na využití volných prostorů má sice starosta nějaké nápady, zatím je ale nechce prozrazovat. Vše bude teprve předmětem veřejné diskuse. Starosta se tak rozhodně nebrání žádným podnětům, ať ze strany stálých obyvatel, či těch víkendových. Jako příklad uvedl návrh na zřízení fitcentra, které by rozhodně zpestřilo nabídku sportovních aktivit v oblíbeném horském středisku.

Stavební práce by se měly vejít do tří milionů, z nichž opět většinu vykryje dotace.

Podobné aktivity by měly i podle starosty napomoci tomu, aby se na horách lépe žilo především mladým rodinám s dětmi a lidé nemuseli kvůli všemu dojíždět do města.

„Uvítala bych služby, jako je kadeřnictví nebo manikúra. Ty v naší obci úplně chybí a stačilo by, pokud by byly poskytovány jen v určité dny," nadnesla Zuzana Soběslavová.