VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze zámecké ulice na Trčkovo náměstí. Seriál o opočenských živnostech pokračuje

¨Opočno – V červnu jsme spolu s opočenskou letopiseckou komisí nahlédli do domu čp. 6 v Zámecké ulici, na němž je umístěna pamětní deska oznamující, že se v něm roku 1871 narodil význačný český malíř František Kupka. Kupkovi však velmi brzy přesídlili do Dobrušky, takže malířství jako takové si dům připsat na své konto nemůže.Ale našli jsme zde živnosti jiné. Nejprve rodinu rolníka Jozefa Čáneckého, jehož dcera si vzala Václava Kašpara. Pan Kašpar v domě začal provozovat hospůdku u Kašparů (asi od r. 1833), kde se nejen popíjelo, ale také hrálo a cvičilo – hrálo se zde ochotnické divadlo a po krátkou dobu zde byla letní tělocvična Sokola.

21.9.2013
SDÍLEJ:

DŮM ČP. 6 (vpravo) se příliš nezměnil. Na pohlednici z roku 1936 však na jeho průčelí nenajdete pamětní desku malíře Františka Kupky, ta byla slavnostně odhalena až v roce 1971. Foto: Archiv Opočna

V roce 1858 je v čp. 6 uváděna „první kancelář a kasárna na Opočně usazeného četnictva." Po smrti pana Kašpara získal dům Karel Hanger, doktor veškerých práv a zemský advokát, a jeho manželka Alžběta Hangerová, rozená baronka z Villani. Karel Hanger, který měl velmi pravděpodobně v domě i kanceláře, zemřel v roce 1889 (svou manželku přežil o 13 let). Tímto rokem jsme v červnu skončili.

Doktor veškerých práv úřadoval

Jak to bylo s domem dál? Cenné svědectví (nejen o nových majitelích) přináší farská kronika: „Koncem dubna 1889 začaly se na Opočně vyskytovati neštovice; rázu epidemie nenabyly, ale přece jen několik obětí si vyžádaly. Mezi nimi byl doktor veškerých práv Karel Hanger, advokát na Opočně. Míval jaktěživ nápady podivínské!

Tak i v nemoci. Bylo již jisto, že neštovice má, a vzdor tomu procházel se pozdě večer po městě. Následkem této neopatrnosti vyvinuly se u něho neštovice černé a na ně zemřel…

Dům po něm, čp. 6 mezi školou a knížecí zahradou, koupil kníže za 12 tisíc." Tím se začala éra domu coby domu knížecího, v němž bydleli lidé mající co do činění se správou panství. To dosvědčují matriky, knihy zemřelých či seznamy sňatků, v nichž nacházíme třeba „knížecího inženýrského assistenta, knížecího lesnického adjunkta, knížecího příručího či administrátora panství."

Colloredo-Mansfeldové vlastnili dům několik desetiletí, v roce 1949 se objevuje doklad o novém „vlastníkovi". Dokument uložený na stavebním odboru města uvádí, že v tomto roce žádalo o povolení k opravě fasády ředitelství Státních lesů Opočno.  Název je během dalších let uváděn v různých variantách, např. Východočeské státní lesy Hradec Králové, Lesní závod Opočno, ale jisté je, že tu měly „lesy" své kanceláře.

Další změny přišly po roce 1989. Dům získala zpět rodina Colloredo-Mansfeldů, ale spojení s lesem mu zůstalo. Kromě kanceláří zde začaly už v počátku devadesátých let fungovat i služby pro veřejnost, a to poradenství v rámci lesního hospodářství, rybolovu a myslivosti.

Do bývalé zasedací místnosti v přízemí se nastěhovala vůně květin – bylo zde otevřeno květinářství. To však nevydrželo příliš dlouho. Na rozdíl od „lesa", který tu najdeme stále. V domě čp. 6 sídlí Lesní společnost Opočno, a.s.

Domem čp. 6 se loučíme se Zámeckou ulicí a přicházíme na Trčkovo náměstí.

Původně jsme slíbili, že se s Opočnem budeme setkávat jednou za 14 dní. Reakce některých čtenářů nás zaskočily, zdá se, že mnozí si seriál opravdu oblíbili. Proto se Rychnovský deník rozhodl jinak. Opočno se bude, i když s malou změnou, hlásit každou sobotu!

Dana Marková

Autor: Redakce

21.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení