VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstavba poldru v Mělčanech je vážně ohrožena ochranáři

Mělčany – Výstavba protipovodňových opatření, k níž se upínají lidé žijící podél toku řeky Dědiny, je vážně ohrožena.

26.4.2013
SDÍLEJ:

VODNÍ NÁDRŽ MĚLČANY BUDE k vidění jen na vizualizacích. Ve hře je nyní stavba suchého poldru na témže místě.Foto: Povodí Labe

Na stole krajského úřadu totiž nyní leží návrh na vyhlášení Přírodní památky Dědina u Dobrušky.


Místo bylo již před několika lety prohlášeno za Evropsky významnou lokalitu. Přesto se podle Povodí Labe zdaleka nejedná o žádnou formalitu.
„V bližších ochranných podmínkách návrhu vyhlášení Přírodní památky je definováno, že se souhlasem ochrany přírody lze měnit vodní režim, měnit druh pozemku a jeho využití, ale zároveň je uvedena jako kolizní výstavba příčných objektů, které mohou narušit migrační prostupnost a eliminovat chod splavenin," definoval největší hrozbu příslušného právního předpisu Ladislav Merta, vedoucí kanceláře generálního ředitele Povodí Labe.


Podle jeho slov bude při aplikaci zákona o ochraně přírody a krajiny výstavba veřejně prospěšné stavby – suché nádrže Mělčany – prakticky znemožněna.
Starosta jedné z nejohroženějších obcí po proudu Dědiny proto neskrývá své znechucení. „Pokud někdo vyhlásí v dané oblasti režim, který by znemožňoval výstavbu protipovodňových opatření, ať se potom také přihlásí k odpovědnosti za škody. Do teď nikdo po nikom nic nechtěl, a proto někteří lidé neustále vymýšlejí, jak výstavbu hráze překazit. Na to, že tu před lety při povodních sedm lidí zemřelo, se už asi zapomnělo," nebere si servítky Zdeněk Krafka, starosta Pohoří, který hodlá další postup konzultovat se starosty ostatních zaangažovaných obcí.


Státní podnik Povodí Labe zase v zákonné lhůtě chystá podání písemné námitky proti vyhlášení Přírodní památky na Dědině. Nadřazené orgány pak vyhodnotí, zda je větší prioritou ochrana přírody a krajiny, či protipovodňová ochrana obyvatel.

Starosta Pohoří je skeptický i k účinnosti chystané námitky. „Následovat bude další nesmyslné posouzení, kterých již bylo vypracováno několik. Utratilo se sedm milionů korun a co se za ně podařilo udělat?" uzavřel Zdeněk Krafka.


Jeho kolega z Dobrušky je o poznání optimističtější. „Doufám, že případné vyhlášení další ochrany v části toku Dědiny nebude znamenat žádné vážnější zdržení, natož zastavení projektu," řekl Petr Tojnar.


Na přípravě protipovodňových opatření se přitom pracuje. „Je zpracována dokumentace pro územní řízení. Krajským úřadem bylo vydáno rozhodnutí o udělení výjimky k zásahu do přirozeného vývoje zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů a jejich biotopu. V současné době probíhají majetkoprávní jednání," vyjmenoval Ladislav Merta.


Podle krajského úřadu není současný návrh sabotáží těchto snah. „Povinnost vyhlásit evropsky významnou lokalitu za zvláště chráněné území vyplývá ze zákona," vysvětlil Josef Brát z krajského odboru životního prostředí s tím, že doposud nebyla vznesena žádná námitka. Lhůta pro jejich podávání běží do července. Rozhodovat o nich bude kraj.

Autor: Michal Friček

26.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení