VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vydraženo. Obyvatelé mají ušetřit

Opočno – Pohled na účty za energie by měl být pro obyvatele města příjemnější. Tedy pro ty, kteří se zapojili do elektronické aukce energií, kterou jim město zprostředkovalo. Konala se již v červenci a nyní jsou známy její výsledky i bilance toho, kolik se podařilo ušetřit. Do aukce se zapojilo celkem 7200 lidí a objem soutěžených energií činil 172 milionů korun. „Firma, která aukci pořádá, do ní zahrnuje několik měst klidně z různých koutů republiky," vysvětluje starosta Opočna Štěpán Jelínek

8.10.2013
SDÍLEJ:

Štěpán JelínekFoto: Dana Marková

„Opočeňáci" tvořili část ze zájemců o levnější energie a uzavřeli celkem 302 komoditních smluv. Z toho dvanáct podepsaly firmy.

Díky tomu se jim podařilo ušetřit někdy i desetitisíce. Průměrná úspora totiž rozhodně není malá. Počítá se v rozsahu dvou let a dosáhla 30,62 procenta. Nejnižší finanční úspora činí 1635 korun a nejvyšší dokonce 30 508 korun – oboje počítáno na dva roky. „Úspora je vyšší u těch, kteří odebírají více energie. To je logické," doplňuje Štěpán Jelínek.

Přichystají další

Vzhledem k tomu, že je město s výsledkem elektronické aukce spokojené, chtělo by poskytnout možnost zapojit se do další takové akce i těm, kteří zprvu nechtěli nebo to nestihli.

„Je to v plánu. Předběžně se dá říct, že by se aukce mohla opakovat před prázdninami," prozradil starosta města.

Opočno je prvním městem v okrese, které se do této akce zapojilo. Tedy zatím. Informační kampaň se rozjíždí i v dalších sídlech.

Další „na řadě" je Rychnov nad Kněžnou, Kostelec nad Orlicí nebo také Týniště. Tam svým obyvatelům právě vysvětlují výhody a nevýhody aukcí.

„Nějaké podněty k nám od občanů přišly. Iniciátorem však bylo především město," prozradil starosta Kostelce Jiří Bartoš, proč se město do aukce rozhodlo zapojit.

Informují veřejnost

Minulý týden se tu konala beseda vedení města a obyvatel a samotná aukce je naplánovaná na konec listopadu. Od půlky prosince by přitom mohlo dojít k předání nových smluv.

A stranou nemusí zůstat ani obyvatelé menších obcí. V některých z nich se mohou také do aukce zapojit. A to i když se jí nebude účastnit přímo obec, kde bydlí.

„Rozhodli jsme se zatím do této akce nevstupovat, ačkoli o ní víme a uvažovali jsme o tom. Naši obyvatelé se však mohou přidat k aukci, kterou bude pořádat Nové Město," poznamenal starosta Českého Meziříčí Milan Žďárek.

A některé menší obce dokonce uvažují, že se do akce samy zapojí.

„Budeme o tom jednat na radě a následně na zastupitelstvu. Určitě vezmeme v potaz více faktorů a výhody a nevýhody této možnosti," prozradil starosta Borohrádku Milan Maček.

Počkají na reakce

Některá města a obce však raději vyčkávají na zkušenosti svých sousedů. Tak je tomu například v Dobrušce.

Podle dřívějšího vyjádření starosty Petra Tojnara chce město počkat a zjistit, jak jsou s výsledky a průběhem aukce spokojení jinde. Aukci by prý mohla Dobruška uspořádat nejdřív na jaře.

Elektronické aukce mají mnoho zastánců. Někteří k nim však přistupují vlažně či je dokonce odmítají. Odpůrcům vadí především fakt, že se smlouva podepisuje na dva roky a případné výhodnější nabídky by zainteresovaným subjektům mohly utéct.

Autor: Barbora Zemanová

8.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kaple ve Zdobnici má nový kabát

Ilustrační fotografie.

Hokejisté šlápnou do pedálů v závodě bikerů

Nad bitevní vřavou se stahují černá mračna

Královéhradecko, Železnice - Nad pořádáním historických bitev, doprovázených výstřely, se stahují černá mračna. Chystaná směrnice ruší současnou podobu kategorie zbraní D, která nepodléhá registraci, a přesouvá ji do kategorie C, kde jejich majitelé musí vlastnit zbrojní průkaz nebo licenci.

Trutnoff skončil. Bude na vesnici?

Královéhradecko - Legendární festival se z trutnovského Bojiště přesune do jiné lokality. Jako komorní Zahradní slavnost se má odehrát v jedné z okolních vesnic.

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní akce nejen na Královéhradecku.

V Rychnově se otevírá nejdelší pivní cyklostezka v republice

Rychnov nad Kněžnou - Slavnostního otevření II. ročníku pivní sezony a s ním i nejdelší pivní cyklostezky v České republice se můžete zúčastnit v neděli 30. dubna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies