VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víkendová porota: Je podle vás složení potravin důvěryhodné?

JIŘÍ VÁCLAVÍKvyšetřovatel RK hasičůV odpovědi na tuto otázku si dovolím vypůjčit a trochu i pozměnit známou glosu: Papír i obal snese v tomto případě všechno. Otázkou je, nakolik jsou dané údaje pravdivé. Jako spotřebitele mne neuráží skutečnost, že je mi nabízeno koňské maso, ale vadí mi, že mne někdo uvádí v omyl a nepodá mi informaci o tom, že určitá potravina koňské maso nebo jiné suroviny obsahuje. Jednotlivé vlády nás straší hrozící potravinovou krizí, ale málokdo z vrcholných představitelů se zásadním způsobem zaslouží o rozvoj a zkvalitnění zemědělství, potravinářského průmyslu. Stále mezi politiky vyhrávají peníze a mocenské zájmy různých lobbistických skupin. Verdikt: NEVÍ

23.2.2013
SDÍLEJ:

Knedlíky kynuté ovocné jahodové. Ve výrobku bylo zjištěno méně náplně, než výrobce deklaroval na obale - u jednoho balení o 1/4 méně náplně, než bylo deklarováno.Foto: www.potravinynapranyri.cz

VĚRA ZAŇKOVÁ
vedoucí knihovny Častolovice
Složení na obalech čtu vždy, jelikož mě hodně zajímá, z čeho všeho se výrobek, tedy potravina, skládá. Dnes jsou téměř do všeho dávaná „éčka", čemuž se snažím vyhýbat, ale někdy je dost těžké najít poctivý produkt. O zmíněné problematice nic nevím, jelikož málo sleduji média, takže jsem o koňském mase nic neslyšela. Když už občas kupuji maso, tak raději „čerstvé", vakuovému se vyhýbám. Takže na vaši otázku vám zcela zodpovědně nedokáži odpovědět.

Verdikt: NEVÍ

YVONA BŮŽKOVÁ
ředitelka SŠZE a SOU CHKT Kostelec n. O.
Zda je složení potravin uvedené na obale důvěryhodné, nedokážu posoudit. Vím ale určitě, že je téměř nečitelné. Byť jsem postižena teprve počínající vetchozrakostí, pokud chci kupovat něco, s čím nemám zkušenost, bez brýlí a někdy i lupy se na lov zvaný nákup vydat opravdu nemůžu. Pokud se týká koňského masa zatajeného ve složení některých výrobků, vadí mi na tom dvě věci. Za prvé je to nekalá praktika výrobce, který se takto nezákonně obohacuje, a za druhé je to pro mě problém etický. Kůň podobně jako pes je pro mě kamarád a kamarády nejím a nekamarádím s nikým, kdo mě takovému konání vystavuje.

Verdikt: NEVÍ

PAVEL ŠTĚPÁN
vedoucí společenského centra v Dobrušce
Myslím, že není. Už jsme se o této skutečnosti přesvědčili několikrát. Když to není posypová sůl z Polska nebo něco jiného, tak zase koňské maso. Nevěřím ani tomu, že kdyby tam bylo uvedeno, to koňské maso, tak tam bude naopak maso vepřové. Je to asi způsobeno nedůslednou (či nechtěnou) kontrolou dovážených potravin, jejich výrobců a zdrojů surovin. Také je veliká chyba, že se tolik potravin dováží, když máme mnoho spolehlivých a osvědčených dodavatelů výrobků i surovin z České republiky.

Verdikt: NE

Většina porotců sice o důvěryhodnosti složení potravin na obalech pochybuje, avšak  jednoznačné ne se objevilo pouze jednou.

Autor: Kamila Císařová

23.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení