VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Opočně dům hrůzy nechceme

Jednou jsem mluvila s buddhistou. V paměti mi zůstala jeho věta, že my nebudhisté často nejsme schopni vnímat věci (a lidi) kolem nás nezaujatě. Např. při pohledu na hrneček, z nějž jsme zvyklí pít kávu, už nevidíme pouhou věc, ale ihned si jej spojíme s kávou (mnohdy tak silně, že si ji musíme honem udělat). Buddhistou jsem se nestala, nicméně myšlence jsem musela dát za pravdu a od té doby jsem si na ni mnohokrát vzpomněla. Třeba v souvislosti s Romy, drogově závislými atd. Když člověk nezažil žádnou nepříjemnou zkušenost, je snadné si zachovat objektivní pohled, ale je těžké ho vnucovat člověku, jehož zkušenosti jsou špatné.

27.7.2013
SDÍLEJ:

Štěpán JelínekFoto: Dana Marková

Vzpomněla jsem si na to při čtení článku v jedněch novinách. O tom, jak si Opočno poradilo s nepřizpůsobivými občany. Vím, že se o celém problému po Opočně hodně mluví, proto jsem položila několik otázek starostovi Štěpánu Jelínkovi a vznikl rozhovor do ON.

Největší problémy byly prý v domě čp. 216 nedaleko VÚLHM. Začaly prý brzy po nastěhování romských rodin. Jaké to byly problémy a proč je město neřešilo dříve?

Nejpalčivější byly problémy s krádežemi. V okolí domu se ztrácelo vše, co šlo zpeněžit. Od rozebraného plotu přes železný šrot či stavební materiál až k případům, kdy mizelo vybavení dílen. Viníka se nepodařilo většinou usvědčit ani policii, ale krádeže začaly s nastěhováním zmíněných rodin, sousedé z toho byli zoufalí. Bohužel město s tím nemohlo nic dělat. Objekt měl soukromého majitele a bylo zcela jeho věcí, komu byty pronajme.

Takže jediným problémem byly krádeže?

Dalším problémem byl nepořádek a hluk. To, že dům byl postupně devastován, by opět mělo trápit především jeho vlastníka. Nicméně stále mluvíme o tom, že chceme mít Opočno krásnější, devastovaný dům a kupy odpadků na prostoru, kde by mohla být pěkná zahrada, kráse městu nepřidají. Dále tu byly stížnosti na hlučnost. Je jasné, že lidé mají odlišné životní styly, ale vždy by měla platit pravidla, na nichž se domluví většina. Jedno dvě porušení nočního klidu lze tolerovat, ale nesmí se stát stálým pravidlem. Rovněž neustálý hluk a křik ve dne je nepříjemný. Jedna věc je přirozený temperament, druhá věc je ohleduplnost k sousedům. Ta v domě čp. 216 chyběla.

Proč jste tedy s řešením čekali tak dlouho?

Jak jsem již řekl, město nebylo vlastníkem domu. Mohli jsme maximálně stížnosti předávat majiteli a apelovat na něho, aby sjednal nápravu. Což jsme samozřejmě dělali, ale sami jsme věděli, že pokud zlepšení nebude chtít sám vlastník, jsme v podstatě bezmocní.

Co se tedy změnilo?

Vlastník se zadlužil a dům tak přešel pod správu insolventního správce Jana Štangla. Jan Štangl nežije v Opočně, takže ho problémy soužití nezajímají, nicméně i on byl bezradný v otázce nájemníků, kteří neplatili nájemné, vodu atd. Proto přivítal náš návrh a začal s námi spolupracovat.

V čem tato spolupráce spočívá?

Dohodli jsme se na postupu, který je zatím v republice novinkou. Vycházeli jsme z toho, že insolventní správci mají podobných domů více a nemají čas řešit takříkajíc na dálku každý z nich. Proto

jsme přišli s nabídkou, aby správce k jednání s nájemníky zplnomocnil město.

A dostáváme se k vystěhování, které proběhlo v červnu. Na základě čeho? Stačily dosavadní zkušenosti?

Bylo zjištěno, že nikdo z problematických nájemníků nemá smlouvu, takže vystěhování bylo jednoduché. Smlouvu měla jediná paní, která v domě bydlí už dlouho a nájem samozřejmě platí. I ona trpěla chováním spolubydlících. Pomineme-li nepořádek, tak třeba zastavení vody z důvodu neplacení postihlo i ji, přestože vodu poctivě platila. Všichni ostatní tedy byli vystěhováni z důvodu neuzavření smluv.

Uvažovalo město o tom, že by se stávajícími nájemníky uzavřelo smlouvy?

To by samozřejmě šlo, ale tuto možnost jsme zamítli. Nájemníci měli téměř dva roky možnost ukázat, že chtějí dodržovat daná pravidla. To zcela evidentně nechtěli, proto jsme žádné nové smlouvy neuzavřeli.

Situace vystěhovaných asi není lehká. Vidíte pro ně nějaké řešení?

Šanci dostali, dopadlo to, jak to dopadlo. Bohužel pravdou je, že právě takovíto lidé ubližují nejen sobě. Většina lidí totiž podle nich hodnotí i další, mnohdy to odnáší i Romové, kteří jsou připraveni se přizpůsobit našim pravidlům. V Opočně máme i dobré zkušenosti, v pětistovce bydlí paní, která platí nájem, je zaměstnaná a se spolubydlícími nemá žádné problémy. Rom je zaměstnán i u Technických služeb města Opočna, je pracovitý a všichni ho tak berou. To platí také o dalších dvou, kteří tam jsou teď přidělení od úřadu práce, pracují, jsou slušní a spokojenost je na obou stranách.

Osobně si myslím, že právě včasným řešením problému se zamezí situacím, kdy se ke slovu dostanou vášně a lidé přestanou rozlišovat, kdo je dobrý a kdo je špatný, na řadu se místo toho dostává rozlišení podle barvy pleti atd. Moc rád bych věřil i tomu, že ti, kdo se z Opočna museli vystěhovat, pochopí, že záleží především na nich samotných.

Kéž by. Bohužel poslední zkušenosti Opočna v oblasti spolužití s nepřizpůsobivými občany nebyly nejlepší, proto jsou pochopitelné nejnovější obavy. Nedostavěné domy u MŠ. Prý je bude kupovat pan Josef Hajzler a umístí do nich Romy. Je to pravda?

Mohu všechny ujistit – pan Hajzler je kupovat nebude, domy nejsou plánované pro Romy. Začali je obsazovat další nepřizpůsobiví, i z řad drogově závislých. I tyto domy jsou v současné době v insolvenčním řízení, takže jsme opět oslovili insolventního správce a na základě zplnomocnění město domy vyprázdnilo a zamezilo do nich vstup. Ale znovu – nerozdělujme lidi na Romy a ostatní. Ano, mezi Romy je nepřizpůsobivých víc, ale město mělo problémy i s některými ostatními nájemníky. Řešilo je stejně. Při obsazování bytů máme již zavedený postup. Dříve než byt pronajmeme, zjistíme si o žadateli potřebné informace - zkušenosti z minulého bydliště, reference ze zaměstnání. Smlouvu uzavíráme vždy na dobu určitou s uvedením, co vše je potřeba dodržovat. Tato pravidla bych doporučil všem, kteří pronajímají byt.

Dana Marková

Autor: Redakce

27.7.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení