Tamním zemědělcům dělají největší radost výnosy řepky. Ty jsou zhruba o 15 až 20 procent vyšší než v loňském roce. Mírné zlepšení lze zaznamenat i u pšenice, ale to podle Zbyňka Myšáka zkresluje fakt, že loňský rok byl na úrodu pšenice hodně slabý.

Nejhorší výsledek byl ale zaznamenán u ozimého ječmene. „Negativně se na jeho porostech projevil studený a mokrý květen. Nepřidalo jim ani současné sucho, takže ve výsledku bude sklizeň až o dvacet procent nižší než loni," uzavřel Zbyněk Myšák s tím, že nejpodstatnější bude stejně situace na trhu.

Táhnou je zvířata

Ta nyní tlačí výkupní ceny obilovin neustále dolů. Výhodou zemědělců z Přestavlk je ale fakt, že jejich „vlajkovou lodí" je živočišná výroba. Drtivou většinu vlastní sklizně tak sami zkrmují a ještě dokupují od jiných producentů. Předpokládají tak, že by měli letos dosáhnout podobných ekonomických výsledků jako vloni.

To, že záležet bude hlavně na trhu, jehož vývoj se obtížně předvídá, potvrzuje i rychnovská pobočka ministerstva zemědělství: „V současnosti čekají producenti na to, jaké budou výkupní ceny. Vloni se čekala neúroda v celé Evropě a cena obilovin šla nahoru, ale teď obchodníci tlačí ceny dolů," řekl Bedřich Kapler s tím, že na Rychnovsku se i výnosy stejných komodit hodně liší podnik od podniku.

Je to standardní

Farmáři z vyšších nadmořských poloh hodnotí sklizeň jako standardní. „Sklizeň řepky bude letos o něco málo lepší než vloni. U většiny plodin je to hodně srovnatelné, ale je pravda, že ozimého ječmene bude méně. Kvůli suchu bude výpadek i v kukuřici," uvedl Josef Dvořák, ředitel firmy ZEA Rychnovsko, která má sídlo v Javornici.

Tady předpokládají, že sklízet budou nejdéle do začátku příštího týdne. Přibližně polovinu vypěstovaného obilí prodají a zbytek zkrmují. Řepku prodávají všechnu.