VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uprchlíci plní Kostelec. Otevře se i Seč?

Východní Čechy - Hordy uprchlíků z muslimských zemí se patrně, pokud bude současná imigrační vlna narůstat, časem nevyhnou ani východním Čechám.

6.8.2015
SDÍLEJ:

Pobytové středisko v KostelciFoto: Zdroj redakce

V regionu je sice v současnosti jediné pobytové středisko v Kostelci nad Orlicí, otázkou jsou však možné, ale zatím utajené záměry státu s podobným areálem v Seči na Chrudimsku. Tamní obrovský komplex fungoval pro uprchlíky ještě před deseti lety, poté byl z důvodu klesajícího počtu imigrantů uzavřen.

Dnes zde sídlí sanatorium a další část má pronajatou jiná soukromá firma. Problémy s uprchlíky zahlcené ministerstvo vnitra však o osudu Seče mlčí jako hrob.

„Areál v Seči nevlastníme, pouze jsme jej měli v minulosti pronajatý," vzkázala stručně Deníku mluvčí rezortu Hana Malá. Zcela pominula odpověď na otázku, zda ministerstvo neuvažuje o znovuvyužití střediska pro běžence.

„Zatím nás v této záležitosti nikdo nekontaktoval a skutečností je, že vlastně ani nemusí. Areál je státu, takže jeho využití je taktéž plně v jeho kompetenci," upozornil místostarosta Seče Pavel Machač.

Pobytové středisko tam fungovalo v komplexu, který vlastní státem v roce 1992 zřízená akciovka Juniorcentrum. Společnost se základním kapitálem 224 milionů korun se v roce 2006 ocitla v likvidaci a nyní má objekt podle Machače ve svých rukou ministerstvo financí, potažmo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Vzhledem ke geometricky narůstajícím počtům uprchlíků a omezené kapacitě nyní otevíraných táborů je přitom znovuotevření Seče reálné. Kapacita areálu je přes 200 lidí, ačkoliv podle místostarosty Seče Machače tam v 90. letech bylo umístěno nanejvýš několik desítek imigrantů.

S jistým přílivem uprchlíků naproti tomu určitě musejí počítat v Kostelci nad Orlicí. Tamní pobytové středisko sídlí v areálu bývalých kasáren od roku 2001 a nyní má desítky volných míst. K dnešku je v něm 163 žadatelů o azyl, celková kapacita činí 275 klientů. Nejčastěji jsou v něm ubytováni žadatelé o azyl z Ukrajiny, kterých je 59. Dále pak 25 lidí z Kuby a 14 z Ruska. Ze Sýrie je 11 žadatelů.

„Radost z toho, že by se tady měl podstatně zvýšit počet uprchlíků, rozhodně nemám. Je pravda, že problémy tady v minulosti byly především s lidmi ze zemí bývalého Sovětského svazu, hlavně s Rusy a Ukrajinci. Naopak čím exotičtější byla země jejich původu, tím méně bylo problémů. Co se ale bude dít, až tady bude třeba padesát či sto Eritrejců,  nikdo z nás neví," reagoval jeden z místních obyvatel Karel Uhlíř.

I podle ředitele královéhradecké policie Martina Červíčka není z bezpečnostního pohledu s kosteleckým střediskem žádný vážnější problém.

„My tady nezaznamenáváme zvýšenou kriminalitu, za posledních pět let uchazeči o azyl spáchali 10 trestných činů. Což není procento z toho, co v oblasti kriminality řešila místní policie," řekl pro ČTK ředitel Červíček.

Připustil, že se objevují problémy například s popíjením alkoholu na veřejnosti či výtržnictví či přestupky v oblasti majetku. „To ale není nic, co by nebyla policie schopná řešit. Je tu 18 policistů na obvodním oddělení a pokud by byla situace jiná, tak jich tu bude třeba 30, ale zatím není potřeba přijímat nějaká mimořádná opatření," řekl Červíček.

Nelegálních uprchlíků zadržených v Česku stále přibývá, například od poloviny června u nás uvízlo 996 běženců. V záchytném táboře v Bělé pod Bezdězem je nyní umístěno 467 cizinců, v Zastávce u Brna 194. Odsud jsou pak přemísťováni právě do Kostelce či do Havířova.

Zařízení pro imigranty v kraji
Pobytové středisko (Kostelec n. O., 275 lůžek):Pobytové středisko slouží k ubytování žadatelů, kteří prošli předepsanými vstupními procedurami a čekají na vyřízení žádosti o mezinárodní ochranu. Mohou střediska opouštět nebo využít možnosti pobytu v soukromí. Je zde poskytováno ubytování, strava, základní hygienické potřeby a lékařská péče, žadatelé mají k dispozici sociální a psychologické služby a mohou se účastnit volnočasových aktivit, navštěvovat dílnu, hřiště, knihovnu…

Integrační středisko (Jaroměř, 36 lůžek):Integrační středisko slouží osobám, kterým byla přiznána mezinárodní ochrana , vstoupily do Státního integračního programu a požádaly o dočasné ubytování. Doba strávená v Jaroměři (max. 18 měsíců) slouží především k osvojení češtiny a získání samostatného bydlení a zaměstnání. Ubytování je zpoplatněno. Práva a povinnosti osob jsou na trhu práce, v sociální a zdravotní oblasti stejná jako práva a povinnosti občanů ČR.

Autor: Kamil Dubský

6.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení