V regionu je sice v současnosti jediné pobytové středisko v Kostelci nad Orlicí, otázkou jsou však možné, ale zatím utajené záměry státu s podobným areálem v Seči na Chrudimsku. Tamní obrovský komplex fungoval pro uprchlíky ještě před deseti lety, poté byl z důvodu klesajícího počtu imigrantů uzavřen.

Dnes zde sídlí sanatorium a další část má pronajatou jiná soukromá firma. Problémy s uprchlíky zahlcené ministerstvo vnitra však o osudu Seče mlčí jako hrob.

„Areál v Seči nevlastníme, pouze jsme jej měli v minulosti pronajatý," vzkázala stručně Deníku mluvčí rezortu Hana Malá. Zcela pominula odpověď na otázku, zda ministerstvo neuvažuje o znovuvyužití střediska pro běžence.

„Zatím nás v této záležitosti nikdo nekontaktoval a skutečností je, že vlastně ani nemusí. Areál je státu, takže jeho využití je taktéž plně v jeho kompetenci," upozornil místostarosta Seče Pavel Machač.

Pobytové středisko tam fungovalo v komplexu, který vlastní státem v roce 1992 zřízená akciovka Juniorcentrum. Společnost se základním kapitálem 224 milionů korun se v roce 2006 ocitla v likvidaci a nyní má objekt podle Machače ve svých rukou ministerstvo financí, potažmo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Vzhledem ke geometricky narůstajícím počtům uprchlíků a omezené kapacitě nyní otevíraných táborů je přitom znovuotevření Seče reálné. Kapacita areálu je přes 200 lidí, ačkoliv podle místostarosty Seče Machače tam v 90. letech bylo umístěno nanejvýš několik desítek imigrantů.

S jistým přílivem uprchlíků naproti tomu určitě musejí počítat v Kostelci nad Orlicí. Tamní pobytové středisko sídlí v areálu bývalých kasáren od roku 2001 a nyní má desítky volných míst. K dnešku je v něm 163 žadatelů o azyl, celková kapacita činí 275 klientů. Nejčastěji jsou v něm ubytováni žadatelé o azyl z Ukrajiny, kterých je 59. Dále pak 25 lidí z Kuby a 14 z Ruska. Ze Sýrie je 11 žadatelů.

„Radost z toho, že by se tady měl podstatně zvýšit počet uprchlíků, rozhodně nemám. Je pravda, že problémy tady v minulosti byly především s lidmi ze zemí bývalého Sovětského svazu, hlavně s Rusy a Ukrajinci. Naopak čím exotičtější byla země jejich původu, tím méně bylo problémů. Co se ale bude dít, až tady bude třeba padesát či sto Eritrejců,  nikdo z nás neví," reagoval jeden z místních obyvatel Karel Uhlíř.

I podle ředitele královéhradecké policie Martina Červíčka není z bezpečnostního pohledu s kosteleckým střediskem žádný vážnější problém.

„My tady nezaznamenáváme zvýšenou kriminalitu, za posledních pět let uchazeči o azyl spáchali 10 trestných činů. Což není procento z toho, co v oblasti kriminality řešila místní policie," řekl pro ČTK ředitel Červíček.

Připustil, že se objevují problémy například s popíjením alkoholu na veřejnosti či výtržnictví či přestupky v oblasti majetku. „To ale není nic, co by nebyla policie schopná řešit. Je tu 18 policistů na obvodním oddělení a pokud by byla situace jiná, tak jich tu bude třeba 30, ale zatím není potřeba přijímat nějaká mimořádná opatření," řekl Červíček.

Nelegálních uprchlíků zadržených v Česku stále přibývá, například od poloviny června u nás uvízlo 996 běženců. V záchytném táboře v Bělé pod Bezdězem je nyní umístěno 467 cizinců, v Zastávce u Brna 194. Odsud jsou pak přemísťováni právě do Kostelce či do Havířova.

Zařízení pro imigranty v kraji
Pobytové středisko (Kostelec n. O., 275 lůžek):Pobytové středisko slouží k ubytování žadatelů, kteří prošli předepsanými vstupními procedurami a čekají na vyřízení žádosti o mezinárodní ochranu. Mohou střediska opouštět nebo využít možnosti pobytu v soukromí. Je zde poskytováno ubytování, strava, základní hygienické potřeby a lékařská péče, žadatelé mají k dispozici sociální a psychologické služby a mohou se účastnit volnočasových aktivit, navštěvovat dílnu, hřiště, knihovnu…

Integrační středisko (Jaroměř, 36 lůžek):Integrační středisko slouží osobám, kterým byla přiznána mezinárodní ochrana , vstoupily do Státního integračního programu a požádaly o dočasné ubytování. Doba strávená v Jaroměři (max. 18 měsíců) slouží především k osvojení češtiny a získání samostatného bydlení a zaměstnání. Ubytování je zpoplatněno. Práva a povinnosti osob jsou na trhu práce, v sociální a zdravotní oblasti stejná jako práva a povinnosti občanů ČR.