VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ukrajinské Dubno opustili studenti na týden

Rychnov nad Kněžnou - Od9. do 14. ledna proběhla na gymniu F. M. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou druhá část výměnného programu s ukrajinskými vrstevníky z města Dubno (v září 2012 jsme Ukrajinu navštívili my).

1.3.2013
SDÍLEJ:

VLONI SE NA UKRAJINU podívali studenti z rychnovského gymnázia. Nyní přivítali své kolegy v domácím prostředí. Foto: Foto: Archiv školy

Program byl velmi obsáhlý a o zábavu bylo postaráno každý den. Konverzace probíhala samozřejmě v ruštině, ale občas jsme si museli vypomoci angličtinou.


Krátce před polednem v pondělí 9. ledna dorazili naši ukrajinští přátelé do Rychnova nad Kněžnou. Přivítání bylo o to srdečnější, protože většina z nás se znala z předchozího pobytu na Ukrajině.


Následující program byl celkem jasný, společně jsme se naobědvali a odešli do kulturního domu na promítání českého filmu: Probudím se včera. Poté jsme se všichni rozprchli do svých rodin a zbývající část dne strávili v nich.


Ve čtvrtek jsme velmi časně ráno odjeli vstříc hlavnímu městu Praze. Nemohli jsme si nechat ujít takové dominanty Prahy, jako jsou Vyšehrad, Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí.


Navštívili jsme spoustu krásných míst, ale během procházky Prahou nám také vyhládlo, a proto jsme uvítali rozchod v obchodním centru Palladium. Kromě oběda bylo možné nakoupit si nějaké suvenýry. Co by to ale bylo za návštěvu Prahy, kdybychom nenavštívili Václavské náměstí a sochu patrona naší země svatého Václava? Celý den provázela úžasná atmosféra a dojem trochu kazilo snad jen sychravé počasí.


Páteční program patřil poznání památek Rychnova a tvorbě projektů. Cílem projektů bylo seznámit se vzájemně s tím, jak slavíme Vánoce a Nový rok v Česku a na Ukrajině.


Projekty jsme vytvářeli s obrovským nadšením, pomáhala nám s tím profesorka Faltová a Inesa Kruchok. Navštívit nás také přišla místostarostka Jana Drejslová. Po prezentaci projektů šli čeští studenti „nadšeně" do výuky, zatímco jejich ukrajinští „protějšci" tvořili výrobky z keramické hlíny s pomocí profesorky Šusterové.


Poté jsme zašli na oběd a po obědě na prohlídku zámku a kostela Nejsvětější Trojice. O prohlídku zámku a provázení se postaral bývalý student našeho gymnázia Jindra Handl a v kostele nás hrou na varhany ohromil další student gymnázia Vít Jiroušek. Zbytek odpoledne jsme strávili v místním bazénu.
V sobotu na žádost ukrajinské strany proběhl celodenní výlet do německých Drážďan, kterého se zúčastnilo i několik českých studentů.


Nedělní dopoledne patřilo spánku a odpočinku po velmi namáhavém dosavadním programu. Po obědě v rodině jsme mohli načerpanou energii vybít při sportovních soutěžích, které si vzala na starost profesorka Moravcová. Ve sportování jsme pokračovali i dále, když v Gapa centru proběhla bowlingová soutěž. Po sportu jsme opět dostali hlad, a tak jsme se najedli všichni společně ve škole, kde na nás čekala výborná grilovaná kuřata.


V pondělí zbývalo už jen rozloučit se s našimi ukrajinskými přáteli s nadějí, že se nevidíme naposledy. Byli jsme plni nových zážitků a nových zkušeností. Myslím, že výměnný pobyt se nám všem líbil, a pokud bude možnost, určitě se ho spousta z nás opět zúčastní.


Touto cestou bychom chtěli také poděkovat těm, bez kterých by uspořádání této výměny bylo složitější, nebo dokonce nemožné. Konkrétně ministerstvu zahraničí, městu Rychnov nad Kněžnou, SRPDŠ při gymnáziu, profesorce Faltové a řediteli Kačírkovi.

Jan Charvát, Václav Kozák, 2A4

Autor: Redakce

1.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení