VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitel hudby rozdává pozitivní energii a získal 'cenu Ď'

Královéhradecko, Police nad Metují - Pavel Čapek je učitel hudby v ZUŠ v Polici nad Metují. Kromě výuky budoucích muzikantů již více než pět let pravidelně ve svém volnu a bez nároku na odměnu dochází do místního domova důchodců, kde za klavírem s písničkou na rtech pomáhá rozjasňovat mysl seniorům. A právě za tuto aktivitu si zasloužil velký dík.

24.5.2017
SDÍLEJ:

PAVEL ČAPEK dochází již více než pět let jednou za 14 dnů do domova důchodců, kde jim hraje zpívá. Za svou dobrovolnou činnost získal krajskou „cenu Ď“. Foto: Archiv

„Každý druhý pátek na hodinku a čtvrt za nimi zajdu," upřesňuje Pavel Čapek, a v ohlédnutí se vrátí do doby, kdy se k této dobrovolné činnosti dostal.

„Poprvé jsem s tím začal v Přelouči, kde jsem působil od roku 2006 v hudební škole. Jednoho dne jsem slyšel z rozhlasu, že hledají dobrovolníky do Domova důchodců, kteří by seniorům zazpívali. Nijak jsem tomu nevěnoval pozornost, ale pak jsem na tu informaci narazil ještě v novinách. Něco mi říkalo, ať na to zareaguju, tak jsem šel , a když zjistili, že hraji na klavír, tak jsem byl jejich," zavzpomínal na počátky zpívání se seniory.

V roce 2010 ho hudební osud zavál do Police nad Metují a po koncertu se ZUŠ v tamním domově důchodců nabídl stejnou činnost, se kterou měl zkušenost z Přelouče. „Začínal jsem s lidovými písničkami. Krátce na to jsem uvěřil, takže jsem pak s nimi začal zpívat písně s křesťanskou tématikou," říká Pavel Čapek, a dodává, že všeobecně známé písně jsou pro jeho posluchače ideální. „Zjistil jsem, že jak jim člověk začne zpívat něco, co neznají, tak jejich mysl to spíš zatěžuje. Nejvíce je inspiruje lidovka, kterou znají z mládí, oni si u toho zavzpomínají, pobrečí… Nejvíce asi frčí Chodíme, chodíme hore po dědině, Jaké je to hezké, dva kováři v městě, Vyletěla holubička či O hřebíčku zahradnický. Občas tam vložím něco od Svěráka – třeba Není nutno – nebo nějakou Hašlerovku," upřesňuje, které písničky jsou mezi dříve narozenými oblíbené.

„Snažím se, aby se sami aktivně zapojovali. Je to ale jak kdy – někdy je ticho jako v kostele, a čekají, s čím přijdu, jindy hned po písničce vykřiknou jméno další, kterou chtějí," popisuje průběhy pátečních setkání, na které chodí většinou hrát a zpívat sám, ale občas přibere i žáky ZUŠ. „Když si třeba potřebují zahrát něco před soutěží. Pro obyvatele domova to je další oživení," říká.

Za to, co pro Domov důchodců Police nad Metují dělá, byl nominován na „cenu Ď", která je určena mecenášům a dobrodincům v oblasti kultury, charity, vědy, vzdělávání a morálních hodnot. „Přichází vždy s dobrou náladou, úsměvem a otevřeným srdcem. Má dobrý vliv i na uživatele s demencí, kteří již téměř nekomunikují a během písničky začnou zpívat, tleskat, pohybovat se v rytmu hudby. Je evidentní, že jeho působení má blahodárný vliv. Ze zpívání senioři odcházejí usměvaví, jsou nabiti pozitivní energií, což se odráží na jejich psychickém i fyzickém stavu," odůvodnili svou nominaci zaměstnanci polického „důchoďáku".

Na konci března přebral Pavel Čapek ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové krajskou cenu Ď. Tím si vysloužil i nominaci na celostátní slavnostní finále, které se konalo tento týden ve středu na Nové scéně Národního divadla v Praze. „Nakonec jsem ale odjel s prázdnou," usmívá se klavírista. To, že ve finále nezískal celostátní cenu Čapka nijak nemrzí. „Určitě mě to netrápí," říká. „Vnitřně vím, že ty odměny pro mě mají jinou podobu – ta skutečná hodnota je opravdu někde jinde."

Co je "cena Ď"

„Ď" je odvozeno od obyčejného českého rčení „tak ti ď" – neboli „tak ti děkuji". Jedno jediné písmeno je tak nejen názvem ceny, ale i současně vysvětluje její myšlenku.

Autor: Jiří Špreňar

24.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení