VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trutnovské dračí slavnosti velebí řeku. Zazní i Smetanova Vltava

Královéhradecko, Trutnov - Přípravy na letošní trutnovské dračí slavnosti Už ho nesou ve čtvrtek vrcholily u Úpy. Právě jejímu zaříkávání pořadatelé ze Spolku Trutnov - město Draka dvanácté slavnosti věnovali. Na nábřeží mohli kolemjdoucí sledovat nevšední podívanou.

5.5.2017
SDÍLEJ:

Dračí slavnosti velebí řeku. Zazní v ní Smetanova VltavaFoto: DENÍK/Jana Mudrová

Nad řekou se začaly totiž v úseku od mostu u nádraží až ke kinu Vesmír vznášet různé symboly. Jako první prsten, dále havran s prstenem v drápech a postupně přibývaly další prvky, připomínající osídlování města, například kniha, drakobijci, vlajky zakladatelů, procesí řemeslníků, až k finálnímu jedenáctému zastavení. Nadšenci ze zmíněného spolku nelenili a několikrát vlezli i do vody, aby vše dostalo své správné místo a nic neuplavalo. Výtvory vyráběli sami v uplynulých víkendech. Mají štěstí, že jejich členkou je učitelka výtvarného oboru ZUŠ Jana Madževská. Instalace do řeky má však svá úskalí.

„Není to skutečně jen tak. Museli jsme sepsat smlouvu s Povodím Labe a zodpovídáme za to, aby se nic nestalo. V podmínkách je například maximální možný průtok vody pro akci. Teď už si jen přejeme, aby nepršelo," vzhlížel k nebi Otto Štemberka. Vždyť se také už ve čtvrtek večer konala generálka vystoupení na šestnáct metrů dlouhé lodi, kterou nechal spolek postavit a instaloval ji do řeky.

Na ní se už v pátek večer odehraje něco, co nemá v novodobých dějinách města obdoby. Členové spolku Trutnov – město draka ve spolupráci s divadlem V Pytli principála Petra Stolaře tu uvedou večerní performanci inspirovanou textem trutnovských pověstí. A ještě předtím, ve 21.30 hodin orchestr Základní umělecké školy Trutnov Musica Candida pod vedením Lukáše Červeného zahraje na lodi Vltavu Bedřicha Smetany a v případě příznivého počasí i další skladby na vodní téma.

Podrobnější program slavností Už ho nesou, který se odehraje především zítra během dne, a vyvrcholí vyzdvižením draka na věž Staré radnice, najdete na webu www.krkonossky.denik.cz.

Z trutnovských pověstí
Jeden z textů trutnovských pověstí popisuje nalezení osídlení města. Panovalo v něm zlo, protože tu žili loupežníci. První kroky k vymýcení zla učiní rybáři. Pověst je prodchnutá biblickou symbolikou. Rybáři jsou prvními Ježíšovými učedníky, ryba je symbolem křesťanství. Dva rybáři jdou na výzvědy a dole u řeky, na příhodném místě, zůstává dvanáct rybářů, symbolizujících dvanáct Kristových učedníků. Rybáři vyskládají vedle vody znamení kříže. Nejde jen o orientační bod k opětovnému nalezení místa, ale o pokus jeho posvěcení. Naznačují tím, že tady zanedlouho zavládne dobro a zlo bude poraženo. Bude to stát ještě mnoho úsilí, než bude nalezen drak a pomocí obětí beránka, bude přemožen a zabit.

Autor: Jana Mudrová

5.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zelí už kvasí v bazénu. Úroda je mimořádná

Zdravá lahůdka: Zelí už kvasí v bazénu

Kafe a cigárko v šestidílném seriálu
3

Novinka: Kafe a cigárko v šestidílném seriálu

Vražda zavřela pověstný bar. Čeká Levín nová kapitola slávy?

Královéhradecko, Nová Paka - Manželský pár obviněný z vraždy u Lázní Bělohradu byl úzce spjatý s problematickým podnikem v Nové Pace. Čekají restauraci lepší zítřky?

Lyže pro Horskou službu vyrábějí v žacléřské fabrice

Královéhradecko, Žacléř /FOTO, VIDEO/ - Horští záchranáři z celé republiky budou mít ve výbavě lyže ze žacléřské fabriky, která ročně vyrobí šest tisíc párů vlastní značky a k tomu ještě dva tisíce snowboardů.

Policisté naháněli „chytrou horákyni“ na letišti. Podvodnice jim neunikla

Královéhradecko - Výlet ve Skotsku za peníze, ke kterým přišla podvodem, neskončil pro šestačtyřicetiletou ženu z Hradecka zrovna příjemně. U dveří jejího domu na ni totiž čekala kriminálka, která ji odvedla rovnou do vazby. Policisté přitom ženu chtěli zadržet už na letišti, ale podařilo se jí jim proklouznout.

Vítězství na Pražském jaru znamená splněný sen

Dobruška /ROZHOVOR/ - Na housle hraje od svých čtyř let a v květnu tohoto roku dosáhla zatím svého největšího úspěchu, když zvítězila v mezinárodní houslové soutěži Pražské jaro. Jmenuje se Olga Šroubková a právě pro ni bezesporu platí ona, takřka "ďábelská" kombinace - mladá, krásná, nadaná a úspěšná. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení