Sanace u rafinérie Paramo je riziková nejen pro možný nález nevybuchlých pum a následnou evakuaci až deseti tisíc obyvatel města, ale i kvůli možné vyšší koncentraci ropných výparů. „My, stejně jako dělníci, máme připravené dýchací přístroje," uvedl pyrotechnik Michal Zázvorka. Výkopové práce by měly v oblasti U Trojice trvat do konce dubna.

„Bojím se otravy"

„Když se naměří větší koncentrace, bezpečák mě tam ani nepustí. Nebojím se tolik pum, ale že bych zahynul na otravu z ropných látek. Ony vám odčerpají kyslík a vy tam omdlíte. Může to zanechat stopy na mozku," řekl Michal Zázvorka ze společnosti CZ Team, která zajišťuje pyrotechnický dozor.

Dýchací přístroj

Do čerpacích jímek leze pyrotechnik po žebříku. Dýchací přístroj jako pracovní pomůcka by mu nevadil, běžně jej používá při hledání bomb pod vodou.
Dělníci již vykopali dvě šachty o hloubce asi sedm metrů a budou hloubit ještě třetí. Potom je mezi sebou propojí drenážemi, které budou hluboké asi šest metrů.
„Ochlazení nám vlastně pomohlo, dělníci ani stroje se nebrodí bahnem a zápach je snesitelnější," řekl Vladimír Vavruška z firmy Geotest, která sanaci provádí.

Komerční pyrotechnik je na místě kvůli značnému riziku nálezu nevybuchlých leteckých bomb. Detektory sonduje půdu v jímkách a zjišťuje, zda je v zemi nějaký kov. Zpravidla mu však přístroje vysílají chybné informace, protože je v zemi hodně kabelů. Proto používá speciální bodec, zvaný „minopich".

Najde se bomba?

„Detektory na vyhledávání kovu tady nejsou ideální. Bodcem propichuji půdu do určité hloubky, hlínu pak dělníci vykopou a odtěží a znovu se pokračuje stále dokola. Až se budou dělat výkopy mezi jímkami, je tam větší pravděpodobnost, že můžeme narazit na bombu," sdělil Zázvorka.
Výkopy se budou dělat do dubna, potom firma zahájí samotnou sanaci. Případná evakuace ze tří rizikových zón hrozí tedy obyvatelům ještě asi tři měsíce.

Sto třicet pum

Na město spadlo v období druhé světové války množství bomb, podle odhadů jich nevybuchlo asi sto třicet. Je ovšem otázkou, kolik jich v zemi skutečně je. „Nikdo nemá spočítané, kolik jich zlikvidovali trestanci, kolik se jich našlo na povrchu. Riziko nálezu může pak klesnout na nějakých 60 až 70 pum," uzavřel Michal Zázvorka.