VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spisovatel a literární historik Aleš Fetters slaví 80 let

Náchod - Letos se dožívá 80 let promovaný pedagog Mgr. Aleš Fetters, středoškolský češtinář, spisovatel, literární historik a kritik, onomastik a publicista dobře známý i čtenářům Náchodského deníku.

8.4.2013
SDÍLEJ:

Aleš Fetters.Foto: DENÍK/Milan Moravec

Aleš Fetters se narodil 4. dubna 1933 v Úpici na Trutnovsku, v kraji bratří Čapků, Boženy Němcové a Aloise Jiráska. Zakotvil v roce 1959 v Náchodě, kde se oženil a působil jako středoškolský profesor na tamějším gymnáziu. Počátkem normalizace musel z politických důvodů v roce 1975 odejít ze školství a pak pracoval deset let jako dělník v nepřetržitém provoze náchodské teplárny.

Byl ředitelem gymnázia v Náchodě

K 1. únoru 1990 se vrátil jako ředitel na gymnázium v Náchodě, aby po dvou letech byl jmenován do odpovědné funkce inspektora České školní inspekce pro okresy Náchod a Trutnov (1991-1995), odkud odešel v roce 1995 do důchodu. V Náchodě významně působil a stále působí v regionální kultuře i publicistice. Velmi přínosná je i jeho autorská aktivita jako člena redakční rady vlastivědného sborníku Rodným krajem v Červeném Kostelci.

V literární činnosti se Aleš Fetters zaměřil na regionální kulturní aktivity a spisovatele východních Čech. Píše do regionálního i celostátního tisku a sborníků, věnuje se literárním tradicím nejen Sobotecka, Úpicka, Náchodska. Jeho záběr je vskutku široký. Zejména se zabýval přátelstvím Fr. Šrámka a K. Čapka, připravil k vydání jejich vzájemnou korespondenci. V roce 2002 vyšla jeho knižní studie Přátelé Karel Čapek a Fráňa Šrámek.

Povedenou útlou bibliofilii tvoří Fettersovo 3. vydání literárního průvodce s názvem Krajem Devatera pohádek, v němž mapuje regionální motivy v pohádkových knihách bratří Karla a Josefa Čapků i jejich sestry Heleny Čapkové. Té věnoval několik průkopnických, objevných a původních studií a posléze samostatnou brožuru.

Od vysokoškolských studií Aleš udržoval korespondencí s řadou významných českých literátů (Václav Havel, Josef Škvorecký), z níž vytěžil velmi zajímavé a podnětné knížky Epizoda z 60. let. Korespondence Václava Havla a Aleše Fetterse, a Josef Škvorecký a Náchod. Slavnému náchodskému rodákovi a spisovatelovi Josefu Škvoreckému věnoval hned několik brožur, z nichž lapidární a výstižný Průvodce Náchodem Josefa Škvoreckého vyšel též v polštině a angličtině.

Jubilant se s oblibou vracívá k tématům, které se snaží variovat nebo uchopit zcela nově a přinést nové poznatky. Jeho velkou láskou je však Karel Čapek, jemuž věnoval i pozoruhodnou brožuru Karel Čapek v rodném kraji a řadou statí se habilitoval na předního znalce jeho života i díla. Pravidelně publikuje v buletinech Společnosti bratří Čapků v Praze, jejímž je agilním a respektovaným členem.

Fettersovo rozsáhlé literární dílo nelze v krátkém článku celé postihnout a zhodnotit. Vždyť jeho výběrová bibliografie vykazuje 23 samostatných publikací a 32 významnějších statí ve sbornících. Je však autorem stovek článků v periodikách celostátních a regionálních.

Má charakter a morální kredit

Z jeho díla lze usoudit, že jde o kulturně založeného charakterního intelektuála s vysokým morálním kreditem, jehož životním krédem, věřím, je myšlenka: „V mezích možností být prospěšný druhým, vážit si i drobné, nenápadné, pozitivní práce."

Stovky jeho studentů a studentek rádi a s úctou a láskou vzpomínají na svého lidsky vstřícného a zároveň i náročného středoškolského profesora, v tom nejlepším výborného učitele, který je formoval v duchu těch nejlepších demokratických a humanistických tradic, pokud mu to bylo dovoleno.

Závěrem mi dovolte, abych příteli Aleši Fettersovi, jehož osobně znám od vysokoškolských let, nositeli Ceny Karla Čapka za rok 2001 na Slovensku, českému spisovateli a publicistovi, jehož osobnost připomínají tři prestižní biografické encyklopedie Kdo je kdo v České republice, poblahopřál k jeho letošním 80. narozeninám. Poděkoval mu za vše pozitivní, co vykonal pro českou kulturu, literaturu i region.

Do dalších let mu spolu s redakcí Náchodského deníku přejeme další tvořivé počiny obohacující českou literaturu a vědu. Samozřejmě i pevné zdraví a hodně tvůrčí síly a elánu. Milý příteli Aleši, mnoga ljeta, živijó!

JIŘÍ UHLÍŘ

Autor: Redakce

8.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení