VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavný šenk si otevřel krupař Michálek

Opočno - Historie domu čp. 72 stojícího hned vedle opočenské radnice je velmi bohatá. Hostinec Na Zámečku z něj vznikl v roce 1861.

16.3.2013
SDÍLEJ:

NA SNÍMKU náměstí je vidět i tehdejší hostinec. Při pozorném zkoumání můžete objevit na štítu domu stojícího vpravo od radnice nápis HOSTINEC.Foto: Archiv Letopisecké komise

Dnes se znovu ocitáme v Komenského ulici v Opočně, tentokrát nahlédneme pod pomyslnou pokličku domu čp. 72, který je na mapě z roku 1900 označen jako hostinec na Zámečku. Dá se zjistit, kdy začalo pohostinské zařízení s tímto krásným názvem fungovat?


Z živnostníků je v matrice z roku 1850 v čp. 72 jmenován František Michálek, krupař (nar. 1823). Jako hostinského jej poprvé uvádí opočenská kronika v roce 1861 v souvislosti se vznikem „Občanské Záložny na Opočně". V letech 1864 a 1866 žádal tentýž František Michálek o povolení k přestavbě domu. Podle plánu uloženého na stavebním odboru vznikla v domě šenkovna. Existenci hostince potvrzuje i Pamětní kniha fary v Opočně, a to záznamem z roku 1872, v němž se píše o vzniku opočenského akciového strojního mlýna.


Po jeho vysvěcení následovala schůzka: „Napotom byla schůze akcionářů v hospodě na Zámečku, kostelníku Františku Michálkovi náležející, a poté hostina. Valští hudebníci, svou hudbou proslavení, hráli vesele a ouvertury z oper dovedně."


V domě pana Michálka bydleli i nájemníci, u některých z nich známe zaměstnání. V matrikách z 2. poloviny 19. století je uvedena např. pomocnice při šenku Marie Jiroušková či pachtýř hostince Jan Richter. Úsměv budí profese dalšího obyvatele, pana Pecáka, který byl kontrolorem v berním úřadě, což by mohlo leckterému hostinskému vadit.


Majitelem domu zůstal pan Michálek až do své smrti v roce 1911, zemřel v nedožitých 88 letech. Skončil provoz hospody dříve? Podle všeho hostinec fungoval nepřetržitě, najdeme jej i v adresáři z roku 1901, jako provozovatel je uveden Fr. Fricek. Díky knize zemřelých se ví, že v roce 1907 byl v hostinci výčepníkem Augustin Kubišta.


O panu Kubištovi nevíme nic, ale o panu Frickovi si aspoň mlhavou představu udělat můžeme. V archivu letopisecké komise je snímek z valné hromady „Klubu velocipedistů Kmit" z roku 1896. Pokud budeme důvěřovat neznámému dárci, který členy klubu očísloval a označil jmény, vidíme pana Fricka i s velocipedem hned v první řadě.


Další historie domu čp. 72 se začala psát v roce 1911, kdy městský kronikář do kroniky zapsal: „Hostinec „na zámečku" koupil dosavadní nájemce jeho Jan Kašpar za 19 000 K."


Co to pro „zámeček" znamenalo? Mohlo by se říci, že podnikavost pana Michálka přešla i na nového majitele. Díky panu Kašparovi se domu podařilo postupně rozšířit nabídku, vedle hostince zde začaly fungovat další živnosti.


Ale to už je další kapitola příběhu hostince, nechme si ji na příště.

Autor: Redakce

16.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení