VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavnostní odpoledne hned dvojnásob. V Mokrém ocenili čtenáře a ještě přijel Sta

¨V jednom sychravém lednovém dni se v Mokrém konala beseda, kterou pořádala knihovna U Mokřinky společně s Fondem Miroslava Antla pro rozvoj regionu, se známým novinářem, spisovatelem a historikem Stanislavem Motlem.

29.1.2014
SDÍLEJ:

Slavnostní odpoledne hned dvojnásob. V Mokrém ocenili čtenáře a ještě přijel Stanislav MotlFoto: Mokré

Součástí besedy bylo také předání cen Čtenářům roku 2013 knihovny U Mokřinky. Předání bylo opravdu slavnostní. Všichni přítomní ocenění čtenáři se nakonec společně vyfotili se senátorem Miroslavem Antlem a Stanislavem Motlem, a bylo vidět, že si to moc užívali.

Hlavním tématem přednášky byl život Lídy Baarové a promítání filmu Ztracená závěť Lídy Baarové. Přednáška byla jedním slovem úchvatná.

Stanislav MotlZnámý publicista a novinář, jeho tvář známe především z pořadu Na vlastní oči, pro který natočil desítky reportáží. Na Českém rozhlasu 2 – Praha je v současnosti autorem pořadu nazvaného Stopy, fakta, tajemství.
Velký kus práce zasvětil osudům prvorepublikových hvězd v době protektorátu a odhalování nacistických zločinců. Je autorem několika knih, namátkou Mraky nad Barrandovem, Strážce brány, Oběti a jejich vrazi nebo Lída Baarová a Joseph Goebbels.

Bibliografie1990 – Muži generála Pattona
1991 – A třináctý byl kat
1992 – Tváře osudu: Stopami slavných i zapomenutých
2001 – Nacisté pod ochranou aneb Kdo vlastně prohrál válku?
2002 – Prokletí Lídy Baarové
2006 – Mraky nad Barrandovem
2007 – Kam zmizel zlatý poklad republiky
2008 – Oběti a jejich vrazi – O tom, jak Česká republika pomáhala unikat válečným zločincům
2009 – Lída Baarová a Joseph Goebbels
2010 – Cesty za oponu času
2010 – Svědek z cely smrt
2010 – Strážce brány
2011 – Cesty za oponu času 2 – Ozvěny lidické noci
2012 – Cesty za oponu času 3 – Bomba pro T. G. Masaryka

Příběh slavné herečky je velmi zajímavý, ale také tragický. Nejednomu návštěvníkovi se po zhlédnutí filmu v očích zalesklo dojetí. Stanislav Motl je opravdu fenomenální člověk s neskutečnou pamětí, obrovským elánem a hlavně zapálením pro svoji práci.

Po skončení besedy většina přítomných ještě diskutovala o proběhlé přednášce, ale také o dalších událostech, kterými se pan Motl zabývá. Bohužel čas byl neúprosný a vyprávění nebralo konce. Všichni návštěvníci odcházeli domů nadšení a se slibem, že pan Motl Mokré navštíví znovu, s dalšími neméně zajímavými tématy. Určitě to byla jedna z besed, na kterou většina z nás bude dlouho vzpomínat.

Návštěvníků přišlo mnoho, bylo jich více než padesát. V podstatě jsme ani neměli židličky a přítomní chlapi museli do knihovny, aby nějaké donesli. Tak to bylo moc hezké.

Po besedě nechybělo také podepisování knih, které si někteří návštěvníci přinesli s sebou. Stanislav Motl věnoval do knihovny svoji poslední knihu „Děti Antonína Kaliny", samozřejmě s podpisem.
A samozřejmě nechyběla návštěva knihovny U Mokřinky a nechybělo ani společné focení! Všechny fotografie je možné zhlédnout na stránkách knihovny www.obecmokre./knihovna.

V knihovně v Mokrém je zaregistrováno na stovku čtenářů. V roce 2013 si nějakou tu knížku, časopis, kroniku či CD vypůjčilo 651 čtenářů (151 dětí a 500 dospělých). Celkem výpůjčky byly 2579 dokumentů.
Celkově knihovnu navštívilo:
651 čtenářů
273 návštěvníků internetu
118 návštěvníků výtvar. klubu
VYHODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
Za snahu a samozřejmě čtení byli odměněni tito čtenáři 
z kategorie mladších dětí:
•    Ondřej Tačík
•    Adam Franc
•    Šimon Franc
•    Elizabeth Gruberová
V kategorii starších čtenářů cenu obdržely:
•    Maruška Horáková
•    Pavlína Kalmusová
V kategorii dospělých cenu obdržely:
•    Eva Pinkasová
•    Hana Hladná
•    Emílie Vávrová
Čtení je poslední dobou slabší než v minulých letech. Ale není to tím, že by děti či dospělí nechtěli číst, je to i tím, že děti mají víc zájmů, mimoškolních kroužků, víc učení a také jim musí zbýt čas na sport, hraní a běhání venku. To je také moc důležité. Dospělí mají více práce a více starostí. Přesto si většina najde čas na pěknou knížku. Soutěž čtenář roku určitě není honbou za největším počtem přečtením knih, to opravdu není důležité. Důležité je, aby se vůbec četlo. Hlavně děti. Ty menší s rodiči, ty větší už samy. Dagmar Honsnejmanová

Dagmar Hosnejmanová
Knihovna U Mokřinky Mokré
Fotili: Josef Krám, Miroslav Hofmann, Dagmar Honsnejmanová

Autor: Redakce

29.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Vrchlabí - Rychnov nad Kněžnou

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení