VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krejčovství skončilo. Zanedlouho se domek poroučel k zemi

Historie opočenských živností - 27. díl - V minulém díle jsme s opočenskou letopiseckou komisí došli na konec Zámecké ulice a dostali jsme se tak na Trčkovo náměstí.Nyní můžeme zahnout doleva podél řady domů, zamířit po mlatové cestě směrem k zámku, nebo jít takříkajíc rovnou za nosem. Letopisecká komise zvolila možnost poslední, po několika krocích se tak ocitáme před domem čp. 4.

6.10.2013
SDÍLEJ:

Starý domek čp. 4 byl zbořen, na jeho místě byla v roce 1864 postavena obecná škola. Později byla rozšířena, snímek po přístavbě přineseme příště. Zajímavé je, že podle kroniky platil většinu nákladů kníže, podle obrázku obec. Tisková chyba? Nebo zárodek Foto: Letopisecká komise Opočno

Dům působí příjemně, přestože by mohl být pěkně „nafoukaný". Bylo v něm totiž vzděláváno už několik generací dětí – od šedesátých let devatenáctého století je zde škola. A je tu stále; a snad všichni, kdo jí prošli, o ní mluvili jako o „čtyřce".


Živnost vzala za své


Co bylo ve čtyřce původně? Především kdysi vypadala úplně jinak, Nejen vzhledem, ale i umístěním. Podle starých map se jednalo o malý domek stojící kolmo k cestě. Dnešní dům hledí na cestu průčelím a také velikost se změnila.


O tom, kdo žil v původním domku, máme zprávu z kronik. Podle nich zde roku 1803 vypukl požár, který začal v čp. 7 a rychle se rozšířil. Zachvátil i dům čp. 4 Josefa Bittnera, krejčího. A tak máme potvrzenou jedinou živnost, a to krejčovskou. Další zprávy o domě se objevují o několik desítek let později.


Majitelem byl tehdy Josef Weniger, jeho profese jmenována není: „V roce 1863 bylo usneseno, aby nová školní budova na Opočně byla vystavena. K tomu cíli koupen byl domek č. 4, Josefu Wenigerovi patřící, za 2.200 zl. a rozbořen. Základní kámen k nové školní budově na tomto pozemku položen a posvěcen byl dne 15. června 1864," tolik zápis v opočenské kronice.


Podle ní byla dokončená budova slavnostně vysvěcena 30. dubna 1865, stavbu z velké části zaplatil kníže Josef z Colloredo – Mannsfeldu. Obecná škola sloužila nejen pro výuku, ale podle matrik zde byly také byty pro rodiny ředitele a dvou učitelů. Roku 1889 byla budova rozšířena přístavbou a získala dnešní podobu.


Nyní bychom mohli přejít do století 20. Ale místo toho se dostáváme ke změně, kterou náš seriál přináší a o níž jsme rozhodli na základě mnoha příznivých ohlasů nejen z Opočna.


Dvacáté století budeme tvořit spolu s vámi.


Pokud máte na dům nebo lidi, kteří v něm žili či působili, nějaké vzpomínky, podělte se o ně s ostatními. Můžeme je zakomponovat do našeho vyprávění, popř. zveřejnit samostatně. Buď anonymně, nebo s uvedením jména, budeme respektovat přání pisatele. Vaše vzpomínky čekáme do středy 10. října elektronicky nebo poštou.
Adresy:
silvie.sprynarova@denik.cz anebo  poštou či osobně na podatelnu opočenského městského úřadu, Kupkovo náměstí 247, Opočno 517 73.

Autor: Redakce

6.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč
29

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení