V okrese jich funguje několik, zájem o ně je poměrně velký a aktivity, které nabízí, zase různorodé.


Členové spolků se setkávají jednou či dvakrát do týdne. Někdy jen při povídání u kávy nebo čaje, jindy i při zajímavém programu.
Na schůzkách se například promítají cestopisné dokumenty, přednáší se o zdravé výživě, dokonce se i zpívá a vypráví se vtipy.


Vyráží na výlety


Ojedinělé nejsou ani výlety – například do divadel, galerií či na hrady a zámky.


„Zrovna v pátek pojedeme na výlet do Valtic. Vyrážíme však i jinam – zhruba šestkrát do roka. Také chodíme na Poláčkovo léto nebo navštěvujeme pardubické divadlo," prozrazuje předsedkyně Klubu seniorů v Rychnově nad Kněžnou Alena Fajtová.


Do divadla obvykle vyjíždí kolem patnácti důchodců. Sami by se prý za kulturou jen těžko vypravili.


„Když člověk zůstane sám a není ještě odkázán na pomoc druhých, je to pro něj ideální. Kvůli tomu, že jsme v důchodu, nechceme sedět doma v teplácích a koukat na televizi," prozrazuje Alena Fajtová , proč členství v klubu považuje za dobrou věc.


Její slova potvrzuje i psycholog Oldřich Kaloč. Podle něj je členství pro důchodce velkým přínosem a rozhodně by ho všem velmi doporučoval.
„Jestliže to seniorům dovolí zdraví, nesmí se izolovat. V případě, že se jim mezi lidi nechce, měli by se umět donutit," radí.

V klubu se důchodci nevěnují jen nejrůznějším aktivitám. Získávají i potřebný kontakt s okolím.


Popovídají si se známými a přáteli a vybočují ze stereotypu. Díky tomu nepropadají depresím a neuzavírají se sami do sebe.
Dokonce se mohou dozvědět i důležité informace, které jim pomáhají vyhnout se některým problémům – například těm s podvodníky.


„Policisté u nás měli besedu. Vyprávěli nám, na co si dát v dnešním světě pozor," prozrazuje předsedkyně doudlebského klubu důchodců Marie Kopsová.
Senioři také společně slaví narozeniny. Předávají si dárky, které občas nakupují z klubové pokladny. Do ní se finance dostanou buď z měst a obcí, od sponzorů nebo z členských poplatků.


Zájem je velký


Ty se liší spolek od spolku. Například v Doudlebách nad Orlicí se vybírá padesátikoruna ročně, v Rychnově nad Kněžnou sto dvacet a v Dobrušce dokonce žádné poplatky nemají.


„Nic nevybíráme. Senioři si chodí do klubu především popovídat a na žádné výlety nevyráží. Jsou rádi, že se sejdou," říká Zdena Novotná, která dobrušskému spolku pomáhá .


Místním členům je kolem sedmdesáti osmdesáti let a jsou to hlavně vdovy a vdovci. Schází se jich kolem patnácti.
Mnohem více seniorů dochází do klubu v Doudlebách nad Orlicí. Jedná se o padesátku lidí. A v okresním městě je zájem ještě větší.
Tam tvoří spolek sto třicet důchodců a některé akce, které pořádá, musí být z tohoto důvodu dvoudenní.


„Například velikonoční či vánoční odpoledne rozkládáme do dvou dnů. Zúčastňuje se ho obvykle kolem devadesáti lidí a to už je hodně," popisuje Alena Fajtová.


Obě předsedkyně prý práce pro spolek baví, ačkoli někdy přináší starosti. „Mám s tím zařizování, ale dělám to ráda," uzavírá Marie Kopsová.