VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozdělávání ohňů vyžaduje pravidla

Chrudimsko - Hasiči varují před riziky vzniku požárů

29.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

V noci ze 30. dubna na 1. května slaví Keltové svátek Beltine. Tomuto večeru se též přezdívá Filipojakubská nebo také Valpuržina noc. Tradice tohoto svátku má kořeny v hluboké minulosti, dodnes je však živá a většina lidí ji zná jako „pálení čarodějnic".

Aby se filipojakubské ohně neproměnily v požár, připomínají hasiči zásady při rozdělávání ohně v přírodě, neboť „čarodějnice" pro ně znamenají zvýšená upozornění na nebezpečí rozdělávání ohně, navýšení počtu požárů, ale také zbytečné výjezdy k domnělým požárům.

Při zapalování ohňů je třeba dbát na povinnosti, které vyplývají ze zákona o požární ochraně. Opatrnost je rozhodně na místě.

Kam vane vítr

„Před rozděláním ohně bychom měli přihlédnout na směr a sílu větru, ale i na to, kdy naposledy zem svlažily dešťové kapky. Prostor pro pálení ohně by měl být minimálně 50 metrů od kraje lesa. Pokud chcete pálit v blízkosti stohu, tak vzdálenost prodlužte ještě minimálně o dalších 50 metrů. Ohniště pak můžete opustit po uhašení vodou nebo zasypáním hlínou. Doutnající zbytky také mohou zapálit.

Rozdělávat oheň je zakázáno ve vysoké suché trávě a bez dozoru. Při vlastním pálení dbáme na bezpečnost zúčastněných osob, pořadatel by měl zajistit, aby do ohně nebyly odhazovány nebezpečné látky (spreje, barvy v plechovkách), které by vlivem vysoké teploty mohly zapříčinit rozšíření ohně a následně i zranění přihlížejících osob," říká mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Rodiče by měli hlídat děti ve zvýšené míře, neboť se během hry mohou snadno popálit nebo naopak rozšířit plameny i do míst, kam pořadatelé nezamýšleli.

Hasiči doporučují pálení dopředu oznámit Hasičskému záchrannému sboru Pardubického kraje telefon 950 570 110 nebo zapsat na webu www.hzspa.cz/paleni.

„Při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu na ní a také přijatá protipožární opatření. Dbát pokynů příslušníka sboru. Tímto předběžným ohlášením se zamezí zbytečným výjezdům k domnělým požárům, neboť během čarodějnic hasičům obvykle narůstá počet planých poplachů. Opodstatněné také je se domluvit s dobrovolnými hasiči v dané obci, aby na místo pálení dohlíželi," dodává Vendula Horáková s tím, že by se rozhodně nemělo podceňovat počasí.

Očistný oheň

Napříč různými kulturami měly rituální obřady během Filipojakubské noci jedno společné oheň. Například Keltové hnali po zimě dobytek mezi dvěma ohni, aby tak sebe i zvířectvo očistili od zlých duchů a nemocí po zimě. Lidé také věřili, že v předvečer 1. máje se otevírají skály a v nich jsou uložené poklady. Čarodějnice na tuto noc plnou magie také měly pořádat velký sabat. Proto se této noci někdy říká Valpuržina byla to buď pohanská bohyně a patronka čarodějnic, nebo naopak křesťanská světice chránící před jejich mocí.

Autor: Lukáš Vaníček

29.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení