VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptačí chřipka: Dle některých chovatelů je vybíjení drůbeže 'postavené na hlavu'

Královéhradecko - Některým lidem vadí, že se nákaza u volně žijících ptáků neřeší tak radikálně jako v chovech.

24.1.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Ptačí chřipka byla o víkendu potvrzena u další labuti, která uhynula v Hradci Králové. Chovatelé drůbeže i dalších ptáků mají obavy, aby se vir nešířil dál.

Mohlo by je totiž postihnout vybití chovu. Právě toto opatření proti šíření nákazy některých chovatelům vadí. Volně žijících ptáků se totiž netýká. Vir se mezi nimi může šířit v podstatě bez jakékoli překážkay.

„Neradi bychom dopadli stejně jako na Moravě, aby nám tady preventivně pozabíjeli zdravou drůbež. Učiníme opatření, abychom zamezili styku s venkovním ptactvem," říká Lenka Valentová, která spolu s manželem vlastní několik kusů drůbeže. Žije blízko hranic s Polskem, kde se nákaza vyskytla na konci předminulého týdne v jednom z chovů. Podle Valentové je vše postavené „na hlavu". „Informovanost je nulová, přenašeči jsou ptáci, které ale nikdo nelikviduje. Jen se to sleduje. Pak se v rámci prevence zlikviduje chovatelům drůbež, přestože zvířata nákazu neprojevují a nikde nebyl prokázán přenos na člověka. A v médiích se účelně mezi lidmi vytváří panika a obavy," míní mladí manželé, kteří vlastní šest slepic a dvě kachny. Podobný názor má i další chovatel, tentokrát z Hradecka. Nechal by prý vše na přírodě. „Podle mého dědy se podobné případy objevily už před padesáti lety. Lidé teď zbytečně moc blázní. Kdyby Labe nebylo v Hradci Králové zamrzlé, tak by labutě, u kterých se potvrdila ptačí chřipka, voda odnesla a nic by se neřešilo," poznamenal chovatel.

„Přináší to samozřejmě obavy, každý se bojíme. S ostatními chovateli si mezi sebou voláme. Průšvih je, že se to může zejména dotknout chovatelů, kteří mají velká chovaná hejna. Od nich například my bereme housata," pokračoval dále.

Jeho samotného by případné vybití hejna nepostihlo přímo, protože kupuje housata od jiných na výkrm. Přesto je to spojený řetězec: když velkochovatel přijde o osm tisíc hus, nebudou ostatní mít kde nové kusy brát.

Při dodržování pravidel se není čeho bát

Obavy z černého scénáře, který by znamenal zásah do chovu, ovšem nesdílí všichni chovatelé.

„Doufám, že současná situace pro nás nebude znamenat nic a kolem nás nic nebude," uvedl ředitel DŽV Rychnov nad Kněžnou Tomáš Jedlička.

Ten zároveň dodal, že jeho družstvo vše dodržuje a k žádné panice či hysterii tak důvod není. Zejména proto, že pravidla takzvané biosecurity mají patřičně nastaveny. To se v rychnovském družstvu, které se zabývá chovem drůbeže v Semechnicích, týká především zabezpečení objektu proti volně žijícím ptákům, znemožnění přístupu na farmu někomu cizími a v neposlední řadě dalším bezpečnostním prvkem jako jsou desinfekční rohože.

„Při dodržování standardních opatření - jsme kontrolováni i veterinární správou - by se k nám nic dostat nemělo," dodal ředitel Jedlička.

Veterina tvrdí: „Opatření jsou nutná"

Statní veterinární správa si prý uvědomuje, že jsou pro chovatele opatření nepříjemná, nejde to však jinak.

„Velmi dobře si uvědomujeme dopad opatření v souvislosti výskytem ohnisek aviární influenzy na občany, i to, že obzvláště nepříjemná jsou opatření zejména pro chovatele, kteří v rámci utrácení přijdou o drůbež či ptáky, jejichž chovu často věnovali nemálo svého času a úsilí. Je však nezbytné při rozhodování zohlednit mimo jiné vlastnosti původce onemocnění, specifické místní podmínky i předchozí zkušenosti s výskytem tohoto konkrétního subtypu vysocepatogenní aviární influenzy v ostatních zemích," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Dosavadní poznatky o subtypu H5N8 podle něj potvrzují vysokou nakažlivost, schopnost rychlého šíření v ptačí populaci a možnost nepřímého přenosu. „V podmínkách malochovů je možnost zajistit dostatečnou prevenci zavlečení viru nereálná. Na základě těchto skutečností a rovněž na základě počtu nově hlášených úhynů ptáků v oblasti je redukce vnímavé populace domácích ptáků jediným efektivním opatřením k prevenci vzniku dalších ohnisek nákazy a zároveň k minimalizaci počtu dalších podobných mimořádných situací," pokračoval mluvčí.

Snaha o ovlivnění populace volně žijících ptáků je podle něj naopak neefektivní a může dokonce vést k dalšímu šíření nákazy. „Usmrcení lokální populace ptáků vede zpravidla k rychlému obsazení této lokality dalšími ptáky z okolních oblastí. Mimo to je také velmi obtížné specifikovat druhy volně žijících ptáků, které by mělo být indikováno usmrcovat. Hostitelem viru může být až několik desítek druhů ptáků," dodal mluvčí s tím, že velmi podobně jako odborníci na nákazy zvířat argumentují v této věci například také ornitologové.

Celkem jsou dosud v kraji evidovány tři případy ptačí chřipky u volně žijících ptáků. Kromě dvou labutí z Hradce Králově mezi ně patří ještě kachna z Náchoda. Denně jsou hlášeny nálezy uhynulých ptáků. Dosud bylo odesláno celkem 25 vzorků z území Královéhradeckého kraje. Další vzorky byly odeslány v pondělí.

Autor: Barbora Zemanová, Pavel Nedbal

24.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eliška zamířila do Tanzanie loni.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení