VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První zděná škola v Rychnově konečně přestává dělat ostudu

Rychnov n. Kn. – Jedna z nejpamátnějších budov v Rychnově přestala po letech chátrat. První etapa postupné rekonstrukce ZŠ Kolowratská je totiž v plném proudu. Rychnovská radnice sice nemůže příliš hýřit, ale stav této památky byl doslova v tristním stavu.

17.7.2013
SDÍLEJ:

Škola Kolowratská.Foto: Josef Krám

Průběh opravBěhem letošních hlavních prázdnin bude provedena první etapa rekonstrukce školy.

Ta zahrnuje odstranění střešní nástavby, výměnu střešní krytiny, výstavbu lešení, výměnu žlabů, svodů a hromosvodů a zajištění statiky budovy ocelový táhly, protože stavba nemá věnec.

Tato etapa si z městské kasy vyžádá 2 861 000 Kč.

Radnice počítá ještě se třemi dalšími etapami, které se budou rovněž provádět v době letních prázdnin.

Výuka tak nebude narušována.

„Opadává omítka  a zatéká do střechy. Trápí nás také vysoké náklady na vytápění, protože dochází k velkým únikům tepla a topení akumulačními kamny je hodně drahé," zmínila ještě před letními prázdninami některé z nejpalčivějších problémů Hana Fuksová, ředitelka ZŠ Kolowratská.

Všechny závady sice nebudou odstraněny hned, přesto se žákům i pedagogům postupně blýská na lepší časy.

„Každý rok o prázdninách se udělá jedna etapa. Ty jsou celkem čtyři a každá z nich si vyžádá okolo dvou milionů korun," ujistil Jaroslav Kejzlar z odboru správy nemovitostí. Celkem by tak záchrana budovy vyšla městskou kasu na osm až devět milionů korun.

Současná úvodní etapa řeší hlavně stav střechy a nevyhovující statiku budovy. „Nyní se vyměňuje krytina. Azbestové šablony nahradí taška bobrovka, takže střecha mnohem lépe zapadne do historické části města. Pokud jde o statiku, právě na dnešní schůzce se má řešit, kdy s jejím zajištěním dodavatelská firma začne," řekl včera Jaroslav Kejzlar.

Do konce prázdnin dojde i na opravu komínů, výměnu žlabů, svodů a hromosvodů. To vše za více než 2,8 milionu korun. Výuka ale bude rozhodně zahájena v řádném termínu.

„Vše se musí stihnout nejdéle do konce srpna. Žádný nečekaný problém se zatím neobjevil, takže v současné době jde všechno podle plánu," ujistila Michaela Zimová, místostarostka města.

Cenné stavbě se tak bude pomalu vracet její dřívější ráz. „Mám z toho opravdu velkou radost, a to hned z několika důvodů. Je to první zděná škola v Rychnově, do níž svého času chodil Karel Poláček. Navíc se nachází v těsném sousedství Kolowratského zámku," vyzdvihl přínos této budovy pro atraktivitu města Josef Krám, historik a autor mnoha průvodců.

Podle jeho informací byla škola vystavěna v roce 1819 hrabětem Kolowratem jako obecná škola se třemi a později pěti třídami. Od roku 1905 zde byl obecní úřad, později národní výbor. Sloužila také jako Dům politické výchovy. Nyní zde sídlí škola zaměřená na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

Během letošních hlavních prázdnin bude provedena první etapa rekonstrukce školy.

Ta zahrnuje odstranění střešní nástavby, výměnu střešní krytiny, výstavbu lešení, výměnu žlabů, svodů a hromosvodů a zajištění statiky budovy ocelový táhly, protože stavba nemá věnec.

Tato etapa si z městské kasy vyžádá 2 861 000 Kč.

Radnice počítá ještě se třemi dalšími etapami, které se budou rovněž provádět v době letních prázdnin.

Výuka tak nebude narušována.

Autor: Michal Friček

17.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eliška zamířila do Tanzanie loni.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení