VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První zděná škola v Rychnově konečně přestává dělat ostudu

Rychnov n. Kn. – Jedna z nejpamátnějších budov v Rychnově přestala po letech chátrat. První etapa postupné rekonstrukce ZŠ Kolowratská je totiž v plném proudu. Rychnovská radnice sice nemůže příliš hýřit, ale stav této památky byl doslova v tristním stavu.

17.7.2013
SDÍLEJ:

Škola Kolowratská.Foto: Josef Krám

Průběh opravBěhem letošních hlavních prázdnin bude provedena první etapa rekonstrukce školy.

Ta zahrnuje odstranění střešní nástavby, výměnu střešní krytiny, výstavbu lešení, výměnu žlabů, svodů a hromosvodů a zajištění statiky budovy ocelový táhly, protože stavba nemá věnec.

Tato etapa si z městské kasy vyžádá 2 861 000 Kč.

Radnice počítá ještě se třemi dalšími etapami, které se budou rovněž provádět v době letních prázdnin.

Výuka tak nebude narušována.

„Opadává omítka  a zatéká do střechy. Trápí nás také vysoké náklady na vytápění, protože dochází k velkým únikům tepla a topení akumulačními kamny je hodně drahé," zmínila ještě před letními prázdninami některé z nejpalčivějších problémů Hana Fuksová, ředitelka ZŠ Kolowratská.

Všechny závady sice nebudou odstraněny hned, přesto se žákům i pedagogům postupně blýská na lepší časy.

„Každý rok o prázdninách se udělá jedna etapa. Ty jsou celkem čtyři a každá z nich si vyžádá okolo dvou milionů korun," ujistil Jaroslav Kejzlar z odboru správy nemovitostí. Celkem by tak záchrana budovy vyšla městskou kasu na osm až devět milionů korun.

Současná úvodní etapa řeší hlavně stav střechy a nevyhovující statiku budovy. „Nyní se vyměňuje krytina. Azbestové šablony nahradí taška bobrovka, takže střecha mnohem lépe zapadne do historické části města. Pokud jde o statiku, právě na dnešní schůzce se má řešit, kdy s jejím zajištěním dodavatelská firma začne," řekl včera Jaroslav Kejzlar.

Do konce prázdnin dojde i na opravu komínů, výměnu žlabů, svodů a hromosvodů. To vše za více než 2,8 milionu korun. Výuka ale bude rozhodně zahájena v řádném termínu.

„Vše se musí stihnout nejdéle do konce srpna. Žádný nečekaný problém se zatím neobjevil, takže v současné době jde všechno podle plánu," ujistila Michaela Zimová, místostarostka města.

Cenné stavbě se tak bude pomalu vracet její dřívější ráz. „Mám z toho opravdu velkou radost, a to hned z několika důvodů. Je to první zděná škola v Rychnově, do níž svého času chodil Karel Poláček. Navíc se nachází v těsném sousedství Kolowratského zámku," vyzdvihl přínos této budovy pro atraktivitu města Josef Krám, historik a autor mnoha průvodců.

Podle jeho informací byla škola vystavěna v roce 1819 hrabětem Kolowratem jako obecná škola se třemi a později pěti třídami. Od roku 1905 zde byl obecní úřad, později národní výbor. Sloužila také jako Dům politické výchovy. Nyní zde sídlí škola zaměřená na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

Během letošních hlavních prázdnin bude provedena první etapa rekonstrukce školy.

Ta zahrnuje odstranění střešní nástavby, výměnu střešní krytiny, výstavbu lešení, výměnu žlabů, svodů a hromosvodů a zajištění statiky budovy ocelový táhly, protože stavba nemá věnec.

Tato etapa si z městské kasy vyžádá 2 861 000 Kč.

Radnice počítá ještě se třemi dalšími etapami, které se budou rovněž provádět v době letních prázdnin.

Výuka tak nebude narušována.

Autor: Michal Friček

17.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Ilustrační snímek

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení