VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První dáma vyslyšela prosbu

Červený Kostelec - Původně měla první dáma České republiky Ivana Zemanová v pátek v Hospici Anežky České v Červeném Kostelci navštívit jen dva pacienty, ale nakonec se zastavila u tří. Těžce nemocný muž totiž projevil prý své poslední přání, a to „setkat se s paní prezidentovou". To mu neupřela a navštívila také jeho.

24.2.2015
SDÍLEJ:

ŘEDITEL Oblastní charity Červený Kostelec Miroslav Wajsar vítá Ivanu Zemanovou při příjezdu do hospice. Foto: Zdroj: www.cervenykostelec.cz

„Setkání bylo dojemné, plné soucítění a pacient popřál paní Zemanové vše nejlepší v úloze manželky prezidenta i do budoucna, kterého se však on sám už nedožije," popsala Eva Wagenknechtová z Oblastní charity Červený Kostelec.

Ivana Zemanová zavítala do červenokosteleckého hospice, vůbec prvního v republice, který poskytuje péči už dvacet let, během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Královéhradeckém kraji. Ten sám už zdejší hospic navštívil, a to před rokem a půl, kdy zde s kardinálem Dominikem Dukou položili základní kámen pro mobilní hospic.

Jaký dojem měli z nynějšího setkání s Ivanou Zemanovou pracovníci hospice, kteří při péči o vážně nemocné pacienty odvádí opravdu náročnou práci?

Ludmila Rosová, staniční sestra, sdělila své dojmy: „Byla jsem potěšena zájmem paní Zemanové i ostatních a vnímala jsem citové zasažení v té lidské rovině. Také otázka, která byla směřována k nám, jako personálu, jak to vše zvládáme, mě překvapila. Musela jsem vysvětlit, že jsem vděčná za svoji práci a jsem ráda, že mohu pozitivně ovlivňovat nejen závěr života nemocných, ale také smýšlení celé společnosti a jejího předsudku o smrti."

Péče o těžce nemocné pacienty, většinou na sklonku života, je velmi náročným zaměstnáním. „Je to nelehká úloha, protože společnost je zaměřená na úspěch, kariéru. Nemoc a smrt není populární" sdělila Ludmila Rosová.

Každý si při konfrontaci se smrtí a umíráním podle Ludmily Rosové uvědomí, že tím mnohé z našeho života končí. „Přesto se v literatuře objevuje rčení: „Konec korunuje dílo" Na konci by podle mého mělo záležet stejně tak, jako když se člověk rodí, anebo prožívá produktivní věk. Poselství hospiců by tedy nemělo být strašákem, ale dobrou zprávou, že život může končit bez fyzické bolesti, ve společnosti blízkých a chápajících lidí a bez bolesti v srdci. A o to nám jako personálu jde," míní Ludmila Rosová.

PRVNÍ DÁMA ČR s jednou z pacientek.Ivana Zemanová se během návštěvy setkala s celkem tedy třemi pacienty. V programu návštěvy byla také prohlídka budovy hospice. Seznámení se se zde poskytovanou komplexní hospicovou péčí proběhlo při osobním setkání s vedením hospice v čele s ředitelem Miroslavem Wajsarem a nejbližšími spolupracovníky. „Vedení seznámilo paní Zemanovou a celou delegaci s filosofií hospicové péče, s jejími třemi formami, kterými se zdejší hospic může pochlubit lůžkový hospic, mobilní hospic, ambulance paliativní péče. Na dotaz byla zodpovězena také otázka týkající se rozdílu hospicové péče od běžné nemocniční. Ze zájmu a otázek k této problematice bylo patrné, že se paní Zemanová hospicovou péčí již zabývala, současně však přiznala, že je toto téma velmi náročné," popsala setkání Eva Wagenknechtová.

Na závěr byla připomenuta také návštěva pana prezidenta v červenci 2013 v Domově sv. Josefa v Žirči a paní Zemanová i její doprovod obdržela drobné dárky z Chráněných dílen u sv. Anny v Žirči a od klientů Domova sv. Josefa. Mezi dárky nechyběly ani informační materiály o hospicové péči.

Hospic Anežky České je nejstarším střediskem Oblastní charity Červený Kostelec. Posláním Charity Česká republika je pomáhat lidem v nouzi. Červenokostelecký hospic toto poslání naplňuje už od svého otevření v roce 1996 tím, že poskytuje komplexní péči těžce nemocným a umírajícím lidem.

Autor: Pavel Bednář

24.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka

Albrechtice nad Orlicí - V pondělí dopoledne kolem desáté hodiny došlo na silnici z Albrechtic nad Orlicí do Borohrádku k nehodě osobního auta, které narazilo do mostku.

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Rychnovsko - Nejvyšší okresní fotbalová soutěž pokračovala o víkendu zápasy druhého kola.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení