VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průtah pokračuje podle plánu

Náchod - Město Náchod řešilo 
s policií situaci na objízdných trasách.

1.8.2016
SDÍLEJ:

Průtah pokračuje podle plánu Foto: Archiv města

V polovině července byly zahájeny stavební práce na rozsáhlé rekonstrukci průtahu Náchoda. Tato stavba má dopad nejen na občany města, ale rozsahem dopravních opatření a zejména související objízdné trasy se dotýká obyvatel celého regionu. Své negativní zkušenosti mají i občané žijící například v Dolní a Horní Radechové, Červeném Kostelci, Trutnově, ale také v Červené Hoře, Žernově či České Skalici.

"Protože si uvědomuji, jak velký zásah do životů lidí zvýšený pohyb kamionů v blízkosti jejich domovů představuje, celou situaci ve spolupráci s Policií ČR intenzivně sledujeme a reagujeme průběžně na jednotlivé podněty i stížnosti," uvedl starosta Náchoda Jan Birke. K této situaci svolal na minulý čtvrtek jednání, jehož se zúčastnili Petr Dušek – vedoucí Odboru služby dopravní policie Královéhradeckého kraje, David Fulka – vedoucí Územního odboru Náchod, Pavel Hlaváč – vedoucí dopravního inspektorátu, Eva Prachařová – policejní mluvčí a velitel Městské policie Náchod Petr Valica, aby společně vyhodnotili prvních 14 dní dopravního omezení.

Diskutovalo se o umístění jednotlivých dopravních značek, případně o možnosti jejich zvýraznění v některých místech. Značky upozorňující na slepou ulici byly doplněny do ulic Polské a Kpt. Jaroše. Přítomní se shodli na umístění zrcadla v Kladské ulici v místě křížení silnice II/303 od Hronova s hlavní příjezdovou komunikací od státních hranic. Proveden byl také ořez větví zasahujících do komunikace, což by mělo vést ke zvýšení bezpečnosti v těchto místech.

Jedním z dalších témat k diskuzi bylo vyhodnocení fungování objízdné trasy ve směru na Trutnov a chování řidičů kamionů na této trase. Objízdné trasy pro nákladní vozidla, které vedou směrem na Trutnov a Červený Kostelec, jsou velmi vytížené.

Průtah pokračuje podle plánu

Policie proto zaměřila tímto směrem svoji pozornost a ve spolupráci jak s krajským dopravním družstvem, tak i pořádkovou policií, na těchto silnicích neustále kontroluje nákladní automobily a jejich řidiče. Dohlíží nejen na rychlost, ale také na způsob jízdy i dodržování dopravního značení. Od počátku uzavírky policisté změřili rychlost u přibližně 900 kamionů a dalších desítek osobních vozidel.

„Musíme konstatovat, že rychlost vesměs nedodržují netrpěliví řidiči osobních automobilů, překročení nejvyšší povolené rychlosti kamionem policisté zjistili pouze dvakrát, a to jednou na silnici I/14 mimo obec u Dolních Rybníků, kde je z důvodu objízdné trasy snížená rychlost ze 70 na 50 kilometrů v hodině. Řidiči kamionu tam naměřili 61 km/h. Druhý provinilec překročil rychlost v obci Žernov, kde jel 63 km/h. Oběma byla uložena v souladu se zákonem maximální výše blokové pokuty," upřesnil vedoucí dopravního inspektorátu v Náchodě Pavel Hlaváč.

„Kontrolujeme rychlost jízdy vozidel nejen na objízdné trase, což je Náchod – Červený Kostelec, ale současně se věnujeme i silnicím, kde se v souvislosti s náchodskou rekonstrukcí zvýšila hustota silničního provozu. To je trasa Červený Kostelec – Žernov – Česká Skalice. Na zbylé části objízdné trasy dohled nad řidiči v obdobné míře zajišťují trutnovští kolegové", doplnil vedoucí krajské dopravní policie Petr Dušek.

Policie také přivítala instalaci nových kamer u křižovatky Itálie a na křižovatce Českoskalická s Pražskou, které pomáhají řidičům orientovat se v dopravě, policejním hlídkám ale zároveň dávají možnost rychle reagovat a řešit obtížné a mimořádné dopravní situace ve městě. Policisté se intenzivně věnují dohledu nad bezpečností silničního provozu nejen v denní, ale též v noční době.

Kromě jiného policisty dopravního inspektorátu i městské policie velice zaměstnávají řidiči v ulici Polská a Kpt. Jaroše, tam si totiž cestu zkracují některé kamiony. Porušují přitom zákazovou značku, jíž je omezena hmotnost vozidel na 4 tuny. Za dobu uzavírky již muži zákona řešili minimálně tři desítky případů. I těmto neukázněným řidičům ukládají nejvyšší možnou blokovou sazbu pokuty.

Dopravní omezení jsou komplikovaná, respektive teprve ještě více budou, a to z důvodu provádění rozsáhlých stavebních prací také v Trutnově.

Částečné řešení se nabízí v možnosti obousměrného zprůjezdnění komunikace v ulici Pražské v Náchodě. Proto se všichni přítomní dohodli, že jakmile to technologický postup stavebních prací dovolí, což by mělo být přibližně v polovině září, bude policie i Město Náchod jednoznačně preferovat variantu, aby vozidla v ulici Pražské v již opraveném v úseku mezi okružními křižovatkami "Čedok" a "Slávie" jezdila obousměrně. Šířka vozovky 2,75 metrů v každém směru to bude umožňovat.

Reálnost dodržení tohoto termínu se potvrdila v pátek na setkání se zástupci zhotovitele stavby, kde měli všichni možnost si na vlastní oči prohlédnout stav podloží komunikace. To potvrdilo, že tato oprava je nezbytně nutná. Na mnoha místech stavby je pod asfaltovým kobercem pouze pár žulových kostek a zbytek tvoří velmi nestabilní podloží.

"Pro mě osobně jsou obě tato setkání velmi důležitá především v tom smyslu, že jsme si potvrdili informace o tom, že takto složitá dopravní situace pro obyvatele okolních měst a obcí nepotrvá až do konce listopadu", dodal závěrem starosta Jan Birke.

Stavbaři v těchto dnech řeší potíže se zmíněným podložím komunikace, které je v horším stavu než předpokládala projektová dokumentace. Projektant ve spolupráci s dodavatelem urychleně připravují nové řešení.

„V nejbližších dnech bude v úseku u čerpací stanice Benzina probíhat odkop nevhodné zeminy a výměna uličních vpustí, v druhém úseku od kruháku u Čedoku ve směru do Bělovse bude probíhat rovněž výměna uličních vpustí a drobné stavební práce", upřesnil další průběh prací stavbyvedoucí Karel Kutter.

(na)

Autor: Redakce

1.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení