VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Možnost, že v Česku na sjezdovce potkáte sportovce „pod vlivem" není miz

Orlické hory Zimním sportům přeje počasí i dostatek sněhu a České hory tak zažívají úspěšnou sezónu. Mezi desítkami tisíc návštěvníků se však najde i řada těch, kteří sportují tzv. pod vlivem. Průzkum České pojišťovny ukázal, že 90 % lidí alkoholu při zimních sportech neholduje.

27.2.2015 1
SDÍLEJ:

Orlické hory.Foto: Jaroslav Karban

Stále však zbývá 10 % těch, pro které alkohol při sportu není žádnou překážkou. Pojišťovna má pro tyto „sportovce" jasný vzkaz: alkohol na sjezdovku nepatří!

Pomineme-li večerní popíjení v restauracích a ubytovacích zařízeních, Češi alkohol na sjezdovce odmítají. Přesně 90 procent v průzkumu ČP uvedlo, že při provozování zimních sportů alkohol nekonzumují.

Zbylých deset procent představují hazardéři, kteří sjezdovky brázdí poté, co se alkoholem posilnili. I jeden jediný lyžař či snowboardista přitom na svahu představuje potenciální riziko pro desítky lidí.

Zahřeje i dodá kuráž

Co vede Čechy k tomu, že se vydají na sjezdovky poté, co si dopřáli jeden či více alkoholických nápojů? Důvodů je celá řada, mezi ty nejčastější, které respondenti zmiňovali, patří v 55 % případů představa, že alkohol zahřeje.

Ve 49 % případů pak lidé pijí na svahu jednoduše pro zábavu s rodinou nebo přáteli. Nezanedbatelných 16 % přitom přiznává svoji lehkomyslnost, když jsou přesvědčeni, že pověstná kapka alkoholu nemůže ničemu a nikomu uškodit. Pro 4 % dotázaných pak alkohol představuje to správné nakopnutí, napijí se na „kuráž".

Odpovědný přístup

Češi, kteří si na horách při svých aktivitách alkohol odpustí, tak činí jednoduše z přesvědčení, že alkohol ke sportu nepatří (v 62 % případů). Téměř v 50 % případů také zazněla obava, že pod vlivem alkoholu mohou zranit sebe nebo někoho jiného. Není bez zajímavosti, že v šesti procentech lidé nepijí, protože se bojí pokuty.

Ve 13 % pak Češi na alkohol na sjezdovce raději zapomenou, protože se bojí krácení pojistného plnění. Taková motivace k odmítání požívání alkoholu je založena na správném uvažování.

Česká pojišťovna považuje přítomnost alkoholu v případě pojistné události u úrazového pojištění za vážné porušení pojistných podmínek. „V případě, kdy si pojištěný způsobí úraz pod vlivem alkoholu nebo návykových látek, můžeme přistoupit ke snížení pojistného plnění až o 50 %.

Tento postup v praxi přitom striktně dodržujeme, ročně se to týká až několika desítek případů," vysvětluje praxi Jiřina Stanovská z Útvaru likvidace pojistných událostí životního pojištění ČP.

Pokud pojištěný způsobí pod vlivem alkoholu škodu na zdraví či majetku jiných osob, z jeho odpovědnostního pojištění pojišťovna újmu poškozenému zaplatí. Vyplacenou částku však po pojištěném viníkovi požaduje zpět. Zde se aplikuje nulová tolerance.

Pohled do zahraničí

Alkohol v případě cestovního pojištění spadá do oblasti výluk z pojištění. Vznikne-li pojistná událost pod vlivem této (či jiné návykové) látky, pojištění náklady na léčebné výlohy či na odpovědnostní škody (např. sražení jiného lyžaře, zničení části či celé výbavy apod.) nekryje.

V takovém případě může i obyčejný panák na zahřátí prodražit zimní dovolenou o desítky či stovky tisíc korun.

Autor: Redakce

27.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení