VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslední rok stihli přes léto. V srpnu maturovali

Opočno – Obecná škola čp. 4, k níž se vracíme, musela mít stejně ráda děti hodné i rošťáky. Všichni na ni totiž vzpomínají s láskou. Ale příběh, který je zajímavý nejen pro Opočeňáky, máme od pana Josefa. Začíná ve čtyřicátých letech 20. století. Tehdy ještě nebyla základní škola s prvním a druhým stupněm, ale první čtyři roky se chodilo do školy obecné, další čtyři do měšťanky. Ale také se mohlo zůstat v obecné osm let, i o tom je následující vyprávění.

12.10.2013
SDÍLEJ:

SNÍMEK UKAZUJE obecnou školu čp. 4 už po přístavbě, která proběhla roku 1889. Od té doby se budova příliš nezměnila, na rozdíl od jejích žáků. Na fotografii z roku 1941 je i Hanka z našeho článku (druhá řada zprava – Radovan, Drahuška, Naďa, Jindřiška, trFoto: Archiv letopisecké komise

„Z Malé Záhornice, kde jsem vyrůstal, se chodilo do obecné školy do Přepych. V zimě i v létě pěšky. Někdo v ní zůstal celých osm let, někteří přešli po čtyřech letech do měšťanky do Opočna. U mě to však bylo jinak. Do první třídy obecné školy jsem šel v roce 1941, ale v roce 1945 jeden rok přidali. A tak jsme byli první ročník, který měl obecnou školu pětiletou.

Učil jsem se docela dobře, proto jsem v roce 1946 mohl dělat zkoušky buď do první třídy měšťanky, nebo na osmileté reálné gymnázium do Dobrušky. Zvítězilo gymnázium.

To mi bylo jedenáct let. Do Dobrušky jsem jezdil v létě na kole, v zimě se chodilo do Opočna pěšky a odtamtud jel autobus. Místo plánovaných osmi let jsem však odchodil jen dva, primu a sekundu, protože v roce 1948 tehdejší ministr Zdeněk Nejedlý osmiletá gymnázia zrušil. Přešel jsem tedy do Opočna na měšťanku (od roku 1948 už smíšenou – dívky a hoši dohromady), kde jsem dodělal zbývající dva roky. Po ukončení měšťanky roku 1950 jsem šel znovu na gymnázium, což už byla střední škola se čtyřmi ročníky zakončenými maturitou."

Pokud si myslíte, že změn si ročník pana Josefa užil už dost, mýlíte se. V roce 1953 ho čekala největší lahůdka. Její přesný důvod neví. Bylo snad málo maturantů? Zkrátka, ministerstvo rozhodlo a Josefův ročník si užil sice poslední, zato  hodně kuriózní změnu. Poslední ročník gymnázia museli studenti zvládnout za prázdniny. Po tříleté docházce si v červenci a srpnu odbyli během dvou měsíců celý čtvrťák a na konci srpna maturovali.

Tolik dnešní vyprávění. Možná jste si všimli, že Josef vlastně na obecnou školu čp. 4 nechodil. Ale spojení přece jen existuje, a sice přes paní Hanu z Opočna. Do první třídy šla rovněž v roce 1941, a to do budovy čp. 4. Však se před ní celá třída vyfotila. Hanka vychodila obecnou školu, pak se její cesta ubírala stejným směrem jako ta Josefova. Samozřejmě si na něho pamatuje a tu bleskovou maturitu nám potvrdila.

„Celý ročník za dva měsíce. Víte, jak jsme museli být chytří?" vzpomíná s úsměvem. Snad budou jednou ti, kdo zažili dnešní „maturitní chaos", vzpomínat stejně úsměvně.

DANA MARKOVÁ

Autor: Redakce

12.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení