VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomohla by Hradci voda z Březhradu?

Východní Čechy - Na okraji Hradce Králové leží vodní zdroj, který město odmítlo využívat.

14.9.2017
SDÍLEJ:

Bývalý chráněný vodní zdroj (na snímku) nyní ohrožuje mimo jiné čistička, kam by se měly vozit nebezpečné chemikálie.Foto: archiv

Krajskému městu hrozí nedostatek pitné vody. Jako jedno z řešení situace se plánuje výstavba přehrady Pěčín za 11 miliard korun, v hradecké části Březhrad se přitom nachází vodní zdroj, který by dokázal zásobovat vodou až třetinu metropole. Bývalé vedení Hradce Králové však před deseti lety prohlásilo, že březhradskou vodu nepotřebuje a rozhodlo, že přímo nad zdrojem vznikne sklad železa.

„Seriózní studie nezařadily Březhrad mezi perspektivní vodní zdroje,“ prohlásila tehdejší náměstkyně primátora Pavla Finfrlová s tím, že voda ze zdroje by se musela čistit a že neexistuje napojení vrtu na vodárenskou soustavu.

VaK: Nedostatek vody nehrozí

S jejím názorem se i po deseti letech ztotožňuje vedení VaK Hradec Králové. Podle jeho vyjádření městu nedostatek pitné vody nehrozí. Technicko-provozní náměstek VaK Pavel Loskot pro Deník uvedl, že kvalita vody z březhradského zdroje neodpovídá zákonným požadavkům a vyhlášce ministerstva zdravotnictví, takže vyžaduje úpravu.

„Pořizovací náklady na úpravnu vody Březhrad a provozní náklady tohoto zařízení by významně zasáhly do ceny vody v Hradci Králové,“ sdělil Pavel Loskot. Podle jeho vyjádření by cena činila 70 až 150 milionů korun. Problémem by prý bylo také vytyčení ochranného pásma kolem zdroje, které by kromě jiného zahrnovalo i čistírnu odpadních vod Březhrad, pro jejíž rozšířený provoz zahrnující i těžké kovy a nebezpečné chemikálie bylo nedávno vydáno integrované povolení.

Strategické umístění a velký potenciál

Odborníci, kteří před několika lety vypracovávali k tomuto problému posudky, však věc vidí jinak. „Jde o součást významné oblasti s přebytky podzemních vod, které v případě nadále se zhoršující situace v prameništi Litá zásobujícím Hradec Králové je nutno považovat za rezervní využitelné zásoby vhodné k zásobení,“ uvedl tehdy Radko Pavliš z Vodních zdrojů Chrudim.Hydrogeolog Karel Lusk k náročnosti odstranění manganu a železa z březhradské vody upozornil, že s použitím nanotechnologií se to už v nedaleké budoucnosti může stát celkem „triviální záležitostí“. „Studny jsou konzervované a tedy je perspektivní, že jejich životnost bude i několik desítek let,“ doplnil.

Pavel Sonda z Březhradu připomněl, že tamější zdroj nebyl před lety do vodárenské soustavy zařazen, protože byl v soukromém vlastnictví - patřil bývalému masokombinátu Salma. „Je to stejná voda, jako proudí ze zdrojů v Čeperce, Oplatilu, Chlumci nebo Bydžově,“ řekl Deníku. Podle něj je nutné zdroj chránit, protože má strategické umístění i velký potenciál pro období sucha: „Zatím tuto vodu není nutné využívat, ale selský rozum nám velí, abychom zdroj v maximální možné míře bránili před znečištěním. Jinak bychom toho mohli v budoucnu litovat.“

Rozpory
Odborníci se neshodují v tom, jak vydatný vodní vrt v Březhradu je. Posudek z roku 2008 uvádí, že by dokázal pokrýt až třetinu potřeby pitné vody v Hradci Králové.
Tomu však oponuje Pavel Loskot z VaK: „Z pohledu bilancí potřeby vody by zdroj Březhrad s kapacitou 40 l/sec představoval pouze 16 procent průměrné potřeby skupinového vodovodu Hradec Králové.“

Autor: Ivana Vitovská

14.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

KTERÁ ZVÍTĚZÍ? Městem preferovaná varianta 5B. Červená linka značí cyklopruhy.

Město proti podnikatelům? Přeměna Grandu je prý poškodí

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

V Malšovicích se budou rozdělovat tituly v disciplínách skeet a trap

Východní Čechy, Hradec Králové - Od soboty do pondělí se na střelnici v Malšovicích koná mistrovství České republiky v brokových disciplínách skeet a trap.

Kraj rozdal ceny za sociální služby

Hradec Králové - Města, organizace i jednotlivce ocenil ve čtvrtek Královéhradecký kraj v dalším ročníku Ceny za přínos v sociálních službách.

Národní házená: Jasná záležitost favorita

Dobruška - Ligové soutěže v národní házené pokračovaly dalšími zápasy. Muži i ženy Sokola Dobruška si připsali na svá konta výhry.

Vandal poškodil lyžařské vleky

Rychnovsko - Doposud neznámý pachatel, který se pohyboval v jednom ze skiareálů v Orlických horách, na několika místech přeskřípl volně přístupné elektrické kabely, které napájejí pohony několika lyžařských vleků a vrchní stanici jednoho z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení