VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Planťáci: Než zaťala sekyra

Rovné – Sestoupíme do hlubin věků, do času, kdy se v našem letopočtu teprve rozbíhalo druhé tisíciletí. Hornatiny a vrchoviny Orlické byly tehdy končiny bez lidí.Ale na dosah odtud, na dohled sokola, se plazil žírný pás země při Metuji, při Orlici a nejlepší asi při řece Dědině.

1.2.2014
SDÍLEJ:

Orlické horyFoto: Pavel Bednář

Ten navštěvovali a osazovali lidé od pradávna a tam byly uchyceny staré vsi. Některé byly poplatné Opočnu, písemně doloženému v roce 1068 jako „hrádek". Níže na Dědině (tam kde dnes sedí vesnice Klášter), byl roku 1149 založen z Hradiště nad Jizerou cisterciácký klášter Svaté pole, nazvaný tak pro truhle prsti ze Svaté země, dovezené rytíři z křižácké výpravy.

Cisterciáci, jeden z prvních mnišských řádů do Čech přišlých, původem z Francie, byla společnost bohatá a podnikavá.

Mimo modlitby si stejně jako světští páni podrobovala masu rolníků a žila z jejich práce, ale od oněch dobrodružných zbrojných rytířů a pánů, kteří se přiživovali na lidech dost bezstarostně a nedbale, se mniší přece lišili v tom, že svého panství čerpali mízu bedlivě a hospodařili intenzívně. Připomínám tento někdejší klášterní sbor, protože jeho podnikání se později dotklo ne sice Rovného, ale jeho nejbližšího okolí.

Hlídaná stezka

Ostatně i na nehostinném pásu černých lesů při Orlických horách, i když nebyl obydlen a vzdělán, měli feudálové zájem. Dokladem jejich zásahů jsou dosti četné hrady a hrádky v hvozdu budované. tak třeba v našem nejbližším okolí ten z pozůstatků sotva zjistitelný hrádek nad Hluky. Žádné zprávy se o něm nedochovaly, ale jeho účelem bylo nejspíše hlídat obchodní stezku, která podél hluckého údolí procházela (a zajisté i kořistit z ní).

Když čas pokročil, vyznamenával se v boji proti Braniborům roku 1279 jakýsi rytíř Mutyně Skuhrovský, zřejmě rodem z hradu Skuhrova nad podhorským tokem Bělé. Ten hrad snad nepatřil jemu, ale příbuzným. Leč ten Mutyně možná založil hrad u vsi Dobřan, hrad velký a rozlehlý, opravdové pyšné sídlo, zůstaly po něm rozsáhlé zbytky.

Jinak o něm nic určitého nevíme. Ale od téhle domény, která se při horách budovala, se patrně o něco později oddělil úděl s menším hradem Frymburkem, který dodnes korunuje skálu nad Novým Hrádkem. Ten opět zvlášť připomínám, zasáhne osudově do našich místních dějin.

Tehdy se již na pohorské lesní světliny počali přivádět i dělní lidé se sekyrou a motykou, tehdy i páni světští i duchovní, kteří se považují za pány a vrchní vlastníky i částí krajiny dosud neosídlené a pusté, shánějí lidi, kteří by zřizovali a obydlovali nové vesnice, kultivovali novou půdu, přispívali pánu do spíže a do pokladnice a zmnožili mu důchody. Toto dění, tato kolonizace se obrátila také do zachovaných dotud horských lesů.

My dnes žijeme ze strachu z ekologické katastrofy, tedy si nezapírejme, že prvního porušení přírodní rovnováhy se dopustili už ti naši předkové, kteří začali obnažovat stráně v přírodním hvozdu. Činili tak v dobré víře pro blaho své i nás budoucích, neupřeme jim úctu.

Jan Škoda mladší

Autor: Redakce

1.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení