VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze od státu mají přislíbené

Rychnovsko – Aby nemuseli poskytovatelé sociálních služeb omezovat nabídku, jsou nuceni se poohlížet po všech zdrojích, které je možné využít. V otázce financování pak vadí především nejistota.

20.2.2013
SDÍLEJ:

Den otevřených dveří v rychnovském OrionuFoto: Kamila Císařová

„Od ministerstva práce a sociálních věcí jsme již příslib dostali, ale stále ještě nevíme, kolik nám uvolní kraj. Jako nezisková organizace jsme ale zvyklí dívat se i jinam. Kdybychom spoléhali jen na stát, své služby bychom museli omezovat," řekla Ilona Mikušová, předsedkyně občanského sdružení Orion, které pomáhá rodinám dětí s handicapem.

Sdružení tak každoročně usiluje o nejrůznější granty Evropské unie. Pomoc individuálních sponzorů organizace využívá především při probíhající rekonstrukci nového denního centra v Dlouhé Vsi.
Vloni vystačil více než pětimilionový rozpočet na zajištění osobní asistence pro 82 dětí. Více než čtyřicítka jich využívala denní centrum.

S kolika přesně penězi budou letos hospodařit, ještě nevědí ani v geriatrickém centru v Týništi nad Orlicí. Ministerstvo sice dalo výši své podpory na vědomí, ale ta každoročně činí něco přes dva a půl milionu z celkového více než šestnáctimilionového rozpočtu. Z něho je hrazen provoz domova důchodců, denní stacionář i pečovatelská služba.

Pokryjí náklady

„Naším zřizovatelem je město, ale rozpočet by se měl schvalovat až v březnu. Tak to však bývá každý rok. Podle předběžné dohody nám radnice poskytne přibližně stejnou částku jako vloni," uvedla ředitelka Marie Vacková.

Dodala, že vedle plateb od klientů budou v centru spoléhat ještě na pomoc kraje a okolních měst a obcí. Pokud se podaří něco ušetřit, počítají zde i s menšími opravami.

I opočenské sociální služby počítají s tím, že s vypětím sil se jim podaří dosavadní nabídku zachovat. „Provozní náklady bychom měli pokrýt, ale na nákupy nových pomůcek nemůžeme pomýšlet," potvrdila ředitelka Kamila Vilímková.

I ona již od ministerstva obdržela příslib. Více než jeden a půl milionu je ale jen zlomek ze zhruba devítimilionového rozpočtu domova důchodců a pečovatelské služby.

Autor: Michal Friček

20.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kaple ve Zdobnici má nový kabát

Ilustrační fotografie.

Hokejisté šlápnou do pedálů v závodě bikerů

Nad bitevní vřavou se stahují černá mračna

Královéhradecko, Železnice - Nad pořádáním historických bitev, doprovázených výstřely, se stahují černá mračna. Chystaná směrnice ruší současnou podobu kategorie zbraní D, která nepodléhá registraci, a přesouvá ji do kategorie C, kde jejich majitelé musí vlastnit zbrojní průkaz nebo licenci.

Trutnoff skončil. Bude na vesnici?

Královéhradecko - Legendární festival se z trutnovského Bojiště přesune do jiné lokality. Jako komorní Zahradní slavnost se má odehrát v jedné z okolních vesnic.

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní akce nejen na Královéhradecku.

V Rychnově se otevírá nejdelší pivní cyklostezka v republice

Rychnov nad Kněžnou - Slavnostního otevření II. ročníku pivní sezony a s ním i nejdelší pivní cyklostezky v České republice se můžete zúčastnit v neděli 30. dubna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies