VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Péče nekončí, ani když pacienta nelze vyléčit

Orlickoústecko – O projektu zaměřeném na důstojné umírání jednal tento týden v Litomyšli náměstek hejtmana Roman Línek s pověřenou ředitelkou ošetřovatelské péče Nemocnice Pardubického kraje Světlanou Jeřábkovou, členkou pracovního týmu programu Přátelská nemocnice.

23.9.2016
SDÍLEJ:

Pacientky na interním oddělení v Litomyšli se prohlédly terapeutické hračkyFoto: Archiv Pk

V Pardubickém kraji ročně umírá více než pět tisíc lidí. Některé rodiny využijí pro důstojný odchod svého blízkého nabídku služeb hospice v Chrudimi (přibližně 400 ročně), některé to zvládnou doma s pomocí domácí hospitní péče, kterou poskytují charitní nebo jiná občanská sdružení. Jsou to především charity z Pardubic, Ústí nad Orlicí, Poličky a Litomyšle, které ročně doprovodí kolem 500 umírajících. Mnoho lidí umírá také v domovech pro seniory, nebo v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Někteří příbuzní si netroufnou vzít poslední chvíle člověka do svých rukou a pacienta nechávají až do závěrečných chvil v nemocnici a spoléhají na to, že o něj bude postaráno, i když už nelze léčit. Takových pacientů je v našich nemocnicích akutní péče ročně přibližně 2400. Tady nastupuje prostor pro paliativní medicínu, tedy takovou, která pomáhá tlumit bolest a další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým. Tato péče zatím není v našich nemocnicích běžná.

„Na některých pracovištích je tato péče ohleduplnější a propracovanější než jinde, a rádi bychom příklady dobré praxe rozšířili na všech pět míst v kraji a postupně i na všechna oddělení, kterých se to týká," uvádí Roman Línek.

V závěru loňského roku zorganizoval tým Přátelské nemocnice první semináře k paliativní péči a takzvané psychoterapii důstojnosti při umírání. „Spolu s kolegy a kolegyněmi jsme vytipovali pár věcí, které nám vadí a jdou změnit hned a skoro nic nestojí. Další cíle jsme zařadili do dlouhodobějšího projektu," říká Světlana Jeřábková. Ta chce například zlepšit spolupráci s rodinami, třeba aby se podle zájmu mohly se svými blízkými v klidu rozloučit.

Právě proto hledají nyní nemocnice podobné prostory, jako má Orlickoústecká nemocnice, které mohou sloužit k duchovním účelům právě v těchto případech. V Ústí tomu říkají Prostor klidu. „V Litomyšlské nemocnici jsme se domluvili s panem primářem interního oddělení, že taková místnost vznikne v přízemí rekonstruované budovy. Tam bude v budoucnu přestěhována i léčebna dlouhodobě nemocných," říká Světlana Jeřábková.

Pardubický kraj podpořil program Přátelské nemocnice v minulém týdnu částkou 2,5 milionu korun. „Část z toho půjde také na paliativní péči a na pořízení moderních pomůcek pro pacienty s demencí a v závěrečném stádiu života," řekl Línek. Pacienti například dostanou do pokojů nástěnky, na rodinné fotografie a osobní obrázky. Ošetřovatelky jim nabídnou vedení deníčků osobních vzpomínek a vzkazů pro jejich blízké. Nemocnice chtějí pořídit i takzvané terapeutické panenky. „Nabízíme je klientům s onemocněním demence. Pomáhají nám při zklidnění i uplatnění jejich potřeby dotyků a objímání, kterých se jim nedostává," chválí si je ředitelka Danuše Fomiczewová z Domova u fontány v Přelouči.

Ideálním stavem v oblasti paliativní péče by bylo, kdyby ve všech nemocnicích byli odborníci z řad lékařů i ošetřovatelského personálu na tuto problematiku. „Ne každý si v životě zlomí nohu, ale každý budeme jednou umírat," konstatoval na závěr Roman Línek.

Autor: Redakce

23.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení